A kert nem csak a pihenés helyszíne – szükségszerűen feladatokat is ad a növények, a gyep gondozása. Okos kertkialakítással akár kevés ápolás mellett is tetszetős kertet alakíthatsz ki: ha megfogadod az alábbi 5 tanácsot, kevés időráfordítással is gyönyörűek lehetnek a virágaid, sövényed, de még a fű is.
1. Előnyben az őshonos fajok
A növényápolás egyik leggyakoribb – nyári hőségben mindennapos – feladata az öntözés. Gyakoriságának csökkentése nem csak azért fontos, mert így időt spórolsz, de a vízgazdálkodásod is sokkal környezetbarátabb lesz. Telepíts olyan növényeket, amelyek kevesebb vízzel is beérik: ilyenek például az őshonos fajok. Ezek jobbára már alkalmazkodtak a helyi klímához, így beérik a természetes csapadékkal is. Persze az utóbbi évek kiszámíthatatlan időjárását és extrém száraz időszakait nézve nem úszod meg, hogy két kiadós eső között is locsolj, de ritkábban kell ezt tenned, mintha tájidegen növényeket ültetnél. Az őshonos fajok mellett ültethetsz kifejezetten szárazságtűrő, mediterrán égövön élő növényeket is, ők még kevesebb vízzel beérik.
2. Trükkös öntözés
Maradva az öntözésnél: alkalmazz csepegtető öntözést. Ez a megoldás folyamatosan ellátja vízzel a növényeidet, ugyanakkor kevesebb vizet is igényel. A rendszert magad is kiépítheted, ha vásárolsz a kertészeti boltokban egy erre a célra kifejlesztett speciális tömlőt, amit a növények tövénél kell elvezetned, a végét pedig a kerti csapra erősítened. A tömlő apró lyukain folyik majd a víz lassan, ha megnyitod a csapot, folyamatos vízellátást biztosítva a virágoknak, növényeknek.
Ha a rendszer kiépítése nem kézenfekvő a kertedben, a kézi locsolás időpontját érdemes alaposan átgondolni: kora reggel vagy késő este locsold a növényeidet, így kevesebb a párolgási veszteség.
3. Növényápolás metszés nélkül
Nem csak az öntözés, de a metszés is sok időt vesz el, főleg, ha méretes növényekről van szó. Arról nem is beszélve, hogy a szakszerű metszés gyakorlást, tanulást igényel. Erre is van megoldás: válassz metszést nem igénylő növényeket! Ilyenek a nyíratlan sövény típusok, a determinált növekedésű cserjék, tujafélék. A gyümölcsfákkal már több a gond, így ha nincs rá sok időd, akkor inkább hanyagold őket.
4. Kellenek a talajtakaró növények is!
Mindannyian jól tudjuk, a növényápolás mellett a gondozott gyep kialakítása és fenntartása adja a legtöbb feladatot a kertben. Öntözni tavasztól őszig, rendszeresen nyírni, tápanyagozni, pótolni… Kiválthatod azonban – részben – talajtakaró cserjékkel. Ide azokat a fajokat soroljuk, amelyek 20-40 centi magasra nőnek és dekoratívan fedik a talajt. Így megakadályozzák a gyomok terjedését, ráadásul szép, egységes zöld látványt nyújtanak. Ilyen például a fehér árnyékliliom, a tűzeső, az illatos gólyaorr, a kerek repkény – ezek évelők; örökzöldek közül pedig választhatod többek között az erdei borostyánt, a japán kövérkét, a henye borókát.
5. Mulcs, mulcs, mulcs
A mulcs remek talajtakaró, ami lassítja a talaj párolgását (újabb lehetőség, hogy kevesebb időt tölts öntözéssel), ráadásul a gyomosodást is megakadályozza. Mulcs lehet fenyő-, vagy más fa kérge, de akár szalma, zúzott kő és kavics is. A mulcsolás hatékony eszköz nem csak a virágok között, de a veteményesben is.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!