Mit jelent a vitalitás a pszichológus szemével? Hogyan őrizhetjük meg vitalitásunkat? Miért fontos örömforrás a táplálkozás és miért szeretjük annyira az édes ízt?
A vitalitás pszichológiai szempontból az adott életkornak és élethelyzetnek megfelelő energiaszint. A vitalitás szó szerint energikusságot, életerőt jelent; de nagyon fontos hozzátenni, hogy minden életkornak és élethelyzetnek megvan a maga aktivitási szintje és az ehhez mért energiaszükséglete. Vagyis más aktivitási szint normális egy ötéves gyereknél, mint egy nyugdíjas korú embernél; és más energiamennyiségre van szüksége egy egyetemistának vizsgaidőszakban, mint ugyanennek a fiatal embernek egy tengerparti nyaraláskor. Az energiaszükségletünk és a vitalitásunk mértéke tehát relatív. A TEST ÉS A LÉLEK HARMÓNIÁJA Az energia testi és lelki energiát egyaránt jelent. A vitalitás azt jelenti, hogy fizikailag érzünk magunkban elegendő energiát a feladataink elvégzésére, és emellett lelkileg is kiegyensúlyozottnak, stabilnak érezzük magunkat.
Ez a két dolog nem választható el egymástól, az egyik mit sem ér a másik nélkül. Ezt az állapotot az jellemzi, hogy megelégedettek, nyugodtak vagyunk. Játszom az Algida Vitalitás kvízén és részt veszek a Vitalitás Weekenden Béres Alexandrával. A jégkrém jobb, mint gondolnád! KONTROLLFUNKCIÓ, HOGY NE VESZÍTSD EL A MÉRTÉKET Amikor feladatok elé állítanak minket, vagy egy új célt tűzünk ki magunk elé, nagyon fontos, hogy ne feledkezzünk meg önmagunk kontrollálásáról. Főleg a nők, de rengeteg férfi is hajlamos arra, hogy túlhajszolja magát, és irreálisan magas céloknak próbál megfelelni. Sokszor olyan elvárásokat állítanak maguk elé, amelyet nem a környezetük sugall, vagy kényszerít rájuk, s ők mégis kimerülésig hajszolják magukat. Nagyon fontos tehát, hogy folyamatosan figyeljük szervezetünk visszajelzéseit. Ha olyan tevékenységet végzünk, amelyről úgy érezzük, irreálisan sok energiánkat emészti fel, és a vitalitásunk rovására megy, akkor vizsgáljuk meg józanul, hogy valóban ennyire sokat kell-e teljesítenünk. MINDEN DIÉTA A FEJBEN DŐL EL A vitális élet egyik alappillére az egészséges táplálkozás, és fizikai jólétünk érdekében egy ideális testsúly elérése. A mai nők azért vannak nehéz helyzetben, mert a médiában szereplő, ideálként bemutatott modellek, közéleti szereplők sokszor szinte természetellenesen vékonyak. Ne felejtsük el, hogy ők nem átlagemberek, és nagyrészt a testük karbantartásából élnek, ezért ők sokkal többet foglalkoznak azzal, hogy milyen a megjelenésük. Ne hasonlítsuk magunkat hozzájuk, ne akarjunk velük versenyezni. Ehelyett próbáljuk reálisan felmérni, hogy milyen súlyt szeretnénk elérni – akár fogynunk, akár híznunk kell -, és azt tűzzük ki célul. Ha fogyni szeretnénk, ne kezdjünk drasztikus diétába, egyik napról a másikra nem változtathatjuk meg a teljes életünket, fontos a fokozatosság. Az emberek csupán kis százaléka képes arra, hogy egy hirtelen elhatározás nyomán megváltoztassa a teljes életét, a nagytöbbséget ilyenkor kudarc éri, mert számukra a fokozatos, lassú változtatás hoz eredményt. Végül, de nem utolsó sorban nagyon fontos, hogy figyelembe vegyük genetikai adottságainkat. Ha valaki világ életében duci volt, ne akarjon olyan karcsú lenni, mint a kifutók modelljei, hanem magához mérten törekedjen egy ideális súly elérésére és megtartására. Nagyon fontos, hogy ne legyenek irreális elvárásaink magunkkal szemben, figyeljük a testünk és a lelkünk visszajelzéseit, hogy ne essünk túlzásba. Ezért minden életmód-változást érdemes önismeretünk fejlesztésével kezdeni. Miért olyan fontos örömforrás az evés? Mit jelent a fun food? Miért szeretjük annyira az édeset?