Aki már járt valaha Hollandiában, némi nosztalgiával gondolhat vissza jellegzetes, ápolt, régi házaira, városrészeire. Bár az ország jelenkori építészete is rengeteg látnivalóval, követendő példával szolgál, e modern alkotások megítélése távolról sem kapna ilyen magas minősítést a gondosan karbantartott történelmi háttér nélkül.
A régi épületek speciális állagvédelme harminc éves múltra tekint vissza Hollandiában, akkor vált szükségessé, hogy komoly lépéseket tegyenek ezen a téren. Az tapasztalták ugyanis, hogy a második világháborúban megrongálódott, majd példás gyorsasággal felújított épületek a hatvanas évekre meglepően rossz állapotba kerültek. Ekkor született meg az ötlet az intézményes „műemlék megfigyelésre”, melynek lényege a régi lakóházak, kastélyok és templomok rendszeres ellenőrzése és karbantartása.
Ma már tizenkét műemlékfigyelő állomás működik az országban, amelyeknek munkatársai – a körülményektől függően – évente, vagy kétévente bejárják az adott épület minden zugát, a pincétől a tetőig. Az apróbb hibákat azonnal kijavítják, a súlyosabb problémákról pontos jegyzőkönyvet készítenek, s a következő látogatásuk alkalmával ellenőrzik, vajon sikerült-e időközben orvosolni a hibákat. Tevékenységük eredményeként az ország régi épületeinek állapota szembetűen javult, fenntartásuk pedig gazdaságosabb. A szervezet állami támogatással működik, de az adott épületek tulajdonosai is részt vállalnak a finanszírozásukban. A vizsgálatot végző műemlékőrök nagy gyakorlattal rendelkező szakemberek, munkájukat különleges autók, illetve hajók (a jellegzetes csatornákon nélkülözhetetlen közlekedési eszközök) és speciális felszerelések segítik. Tevékenységük fontosságát egy nemrég készült statisztikával is megerősíthetjük, e szerint valamely épület állagáért 5 %-ban a savas esők, 15 %-ban a rossz szerkezet, 25%-ban a nem megfelelő szakipari munka, de 55 %-ban az odafigyelés hiánya okolható. S ezt pótolják a műemlékőrök, akiknek hitvallása szerint a történelmi épületek redszeres gondozással megmenthetők. Csak remélni tudjuk, hogy a holland példa hamarosan Magyarországon is követőkre talál.