A tetőtereket nagyobb szögben éri a napsugárzás, ezért jobban fel is melegszenek, mint a ház többi része. A legtöbb napfény – így a legtöbb meleg is – a tető síkjában elhelyezett ablakokon jut a lakásba, amelyet elsősorban jó minőségű árnyékolókkal tarthatunk távol.
Nem érdemes házilag fabrikálni, sötétítő függönyök varrásával és felszerelésével bajlódni, hiszen a tetőtéri ablak gyártók az esztétikus és dekoratív hő- és fényvédő árnyékolók széles választékát kínálják. Hővédelem – kívül hatékonyabb
A tetőteret érő napsugarakat még az ablakok üvegfelülete előtt célszerű megfékezni, hiszen ha az üveg átforrósodik, nincs az a belső roló, amely megállítaná a hőség átterjedését a szobára. A leghatékonyabbak tehát azok az árnyékolók, amelyek a tetősík-ablakok külső üvegfelületén helyezkednek el. Két fő típusuk van: a redőny és az úgynevezett hővédő roló. Redőny nemcsak homlokzati nyílászárókra, hanem speciálisan tetőtéri ablakokra is készül. Többfunkciós: nyáron a hő, télen a hideg ellen véd, és a hóterhelést is jól bírja. Egész éven át használhatjuk sötétítésre, hasonlóan a függőleges helyzetű ablakokra szerelt redőnyhöz. A tetősík-ablakokra készülő redőnyök általában alumínium alapanyagúak, azaz tartósabbak és stabilabbak a műanyagnál. A lamellákat hő- és hangszigetelő anyaggal bélelik ki, amelyek csökkentik a külső zajokat, például az esőkopogását is tompítják. A redőnyt elektromosan, vagy kézzel működtethetjük, az utóbbit hajtókar segítségével.
A hővédő roló szerkezetében sokkal egyszerűbb, mint a redőny. Az ablak felett néhány centiméterre feszül ki, így a napsugárzás nem közvetlenül éri az üvegfelületet, a légrésben cirkuláló levegő pedig gátolja az üveg felmelegedését. Szúnyoghálószerűen áttört anyaga képes a hő mintegy 70 százalékát kiszűrni, miközben a fény 30 százaléka bejut a szobába. Tehát a kilátás megmarad, és a helyiségben sem lesz sötét. Ez a roló a legjobb és leggazdaságosabb megoldás a meleg ellen, ha a drágább kivitelű redőny megvásárlására nincs lehetőség. Célszerű az ablakkal együtt megvenni. Fényvédelem – belül színesebb A belső rolók főként a fény szabályozására szolgálnak. A tetősík-ablak gyártók többféle színű és mintázatú rolói közül kiválasztva a legmegfelelőbbet, lakásunknak egyedi hangulatot adhatunk A kínálatban szerepelnek egyszerű árnyékoló, teljes sötétséget adó fényzáró, és pliszírozott anyagú rolók, valamint reluxák is. A belső rolók anyaga lágyan szűri meg a lakásba jutó fényt, finom szín- és fényhatásokkal gazdagítva a szoba hangulatát.
A teljes sötétséget adó fényzáró külső felületét fény- és hővisszaverő bevonattal látták el, ám ez nem oly hatékony, mint a külső hővédő roló. Tanácsos a fényzáró roló szín- és mintavilágát a szoba színvilágához választani, mert anyagukon – hasonlóan a függőleges ablakok sötétítő függönyeihez – nem hatol át a napsugár, így a fény nem lágyítja a roló színeit. Ezért gyártják lágy és erőteljes színekben is. A pliszírozott anyagú harmonikaroló inkább dekoratív, hasonlóan a fényáteresztő függönyhöz. Különleges kialakításával erőteljesen megváltoztatja a lakás hangulatát. Elmondható tehát, hogy a tetőtéri ablakokra is sokféle árnyékoló közül választhatjuk ki a kedvünkre valót. A nyári hőség ellen érdemes valamelyik külső árnyékolót használni, a fényt pedig a tetszetős színű és mintájú belső árnyékolóval szabályozhatjuk.