A karácsony előtti aukciódömping záróeseményének fővárosi Belvárosi Aukciósház ad otthont december 15. és 17. között. A június óta újra üzemelő galéria a kéthetente jelentkező kamaraárverések után most először rendez többnapos művészeti aukciót a Váci utcában.
A felhozatalban az egész estés festménykínálat mellett ékszerek, ezüstneműk, dísztárgyak, valamint bútorok és szőnyegek szerepelnek. A Belvárosi Aukciósházat alapító Kovács Dezső halálát követően majd két évig csendbe burkolózó Váci utcai galéria az idei év júniusában nyitotta meg újra kapuit a nagyközönség előtt. Az árverezőház új vezetője, Kovács Claudia a korábbi ügyfél- és vásárlókör visszacsalogatását a galéria által már korábban is szervezett kamaraárverések újraélesztésével kezdte meg. A kéthetente jelentkező aukciók nyomán ismét a gyűjtők figyelmének középpontjába kerülő árverezőház így már bátrabban vállalkozhatott téli, háromnapos művészeti aukciójának megszervezésére. A Belvárosi – hasonlóan a BÁV, a Nagyházi és a Polgár aukciós tevékenységéhez – korábban sem törekedett kínálatán belül komolyabb specializációra. Az általános, a festményektől a bútorokon és a szőnyegeken át egészen az ékszerekig terjedő széles kínálati kör eztán is jellemzője marad a cégnek. A utóbbi években felduzzadt hazai műkereskedelemben zajló kiélezett konkurenciaharc azonban kiütközik az árverés kínálatán, hisz a Belvárosi féléves anyaggyűjtése ellenére csak viszonylag csekély, 449 tételből álló kollekciót visz kalapács alá. A 68,953 millió forint összkikiáltási értéket képviselő anyag legértékesebb része a 180 alkotást magában foglaló festészeti kínálat lesz. A 34,905 millió forint összértékű, kedden sorra kerülő művek között a másod- és harmadvonalbeli mesterek alkotásai szerepelnek nagyobb gyakorisággal. Az első osztályú alkotások közül leginkább Kádár Béla és Gábor Jenő egy-egy női aktja emelkedik ki kvalitásával (850, illetve 600 ezer forint), s bár néhány izgalmasabb mű a régi mesterek munkái között is akad (Kiss József: Pihenő cigánycsalád – 1,8 millió forint; Karl Kaufmann: Holland városrészlet – 340 ezer forint), az anyag törzsét elsősorban a két világháború közti szalonfestészet képviselőinek – Neogrády Antal, Berkes Antal, Katona Nándor -, valamint az elmúlt harminc év képcsarnoki festőinek – Bényi László, Farkas Lídia, Orosz Gellért – művei alkotják. Ugyanakkor néhány ritkaság is szerepel majd a második estén, közöttük két John Ogburn-kép (1,6, illetve 1,2 millió forint). Az aukció a mai napon porcelán, ezüst és üveg dísztárgyakkal, továbbá néhány szobrászati alkotással indul. Ez utóbbiak között szerepel többek között két – a hazai műkereskedelemben ritkaságnak számító – Salvador Dalí-alkotás is. A neves szürrealista művész Az emlékezet tartóssága (1,5 millió forint) és Az angyal látomása (2,8 millió) című plasztikái bizonylattal bíró, 350 példányban sokszorosított szériák számozott darabjai. A nap bútorkínálatát elsősorban a kisméretű tételek jellemzik. A keretekkel, csillárokkal tarkított anyagban több, az utóbbi években igencsak népszerű art deco berendezési tárgy – többek között irattartó, íróasztal – is szerepel. A néhány nagyméretű tétel között viszont rendszerint historizáló darabokra akadhatnak az érdeklődők, így például egy gazdagon intarziázott hálószoba-garnitúrára (1,5 millió forint), vagy egy ónémet tálalószekrényre (650 ezer). A harmadik esti ékszerkínálatban – ahogy azt például a Polgár Galéria árverésein is megszokhattuk – az anyag legértékesebb részét a briliánsokkal díszített ékszerek jelentik. Közülük is a legkiemelkedőbb tétel – s talán a téli szezon hazai árveréseinek legizgalmasabb ékszere is egyben – egy francia szecessziós női gyűrű, melyet 13 különböző méretű és tisztaságú kő díszít. Az 1,8 millió forintos kikiáltási árról induló darab mellett az ékszerek másik slágere feltehetőleg egy magyar-amerikai ékszerész, Ellen Arkin díjnyertes alkotása lesz. A 336 nyerscsiszolatú valódi rubinnal, valamint briliánsokkal díszített nyakék 600 ezer forintról várja majd a liciteket. A kar- és nyakláncok, gyűrűk mellett kar- és zsebórák is nagy számban szerepelnek a Belvárosi Aukciósház szerdai kínálatában. Ez utóbbiak közül egy 18 karátos, dupla fedeles tokba rejtett angol szerkezet érdemel kitüntetett figyelmet, melynek kikiáltási ára 360 ezer forint lesz.