100 éves évfordulóját ünnepelte nemrég a Walter Gropius által alapított művészeti iskola. Bár csak rövid ideig működött, mégis elképesztő hatást gyakorolt és gyakorol a mai napig az építészetre, a dizájnra és a képzőművészetekre. Íme néhány példa arra, hogyan férkőzött be otthonunkba a Bauhaus.
Ipar, képzőművészet és technológia – általában ezek ötvözeteként írják körül, mit is jelent a Bauhaus stílusirányzat. A német iskola rövid ideig, mindössze 1919-től 1933-ig működött, az azóta eltelt száz évben mind a tanárok, mind a diákok kiemelkedő szerepet kaptak a dizájntörténelemben, az iskola alapelvei, tanításai pedig a mai napig nyomot hagytak az építészetben, a lakberendezésben, egyúttal pedig az otthonunkban. Ezekre hoztunk most néhány példát.
Egyszerű bútorok
Túldíszítettség és részletgazdagság – mindezektől a Bauhaus irányzat követői „szabadítottak meg”. Hatásukra egy új, modernista szemlélet kezdett el hódítani. Ebben az időszakban születtek meg a dizájntörténelem legismertebb székei, mint például a Wassily-szék Breuer Marcelltől, avagy a Barcelona-szék Ludwig Mies van der Rohe és Lilly Reich által. A mai bútoráruházak között is sok megfizethető, modern, letisztult dizájnú darabot találhatunk – ilyen például az IKEA is, amelynek rengeteg közös vonása van a Bauhaus-esztétikával.
„Modern” anyagok
Szeretsz új anyagokkal kísérletezni? Akkor rád is hat a Bauhaus szelleme! Az iskola híresen nagy hangsúlyt fektetett az új módszerek, technológiák és anyagok, valamint az azokban rejlő lehetőségek feltárására. Erre tökéletes példa Breuer Marcell széke, amelynek jellegzetes acélvázát sokan és sokszor utánozták a dizájntörténelem során. Ám nemcsak a keretanyagokat modernizálták – a Georg Muche által vezetett szövőműhelyben még új textíliákon is dolgoztak.
Tiszta vonalú építészet
A Bauhaus szó szerinti fordítása a „házépítés” vagy az „építés iskolája”. Az iskola egyedülálló volt a tervezési megközelítésében: kombinálta az ipart, a képzőművészetet, a kézművességet, az építészetet és a dizájnt. Hogyan is ismerhetünk fel egy Bauhaus stílusú házat? Tiszta vonalairól, egyszerű, letisztult, visszafogott esztétikájáról, nagy üvegezett paneleiről és a „modern” anyagok használatáról, például beton vagy acél.
Letisztult otthonok
„A kevesebb több” – Mies van der Rohe, a Bauhaus egyik igazgatójának mondata a mai napig meghatározó. Ez a hozzáállás tartós hatást gyakorolt az építészetre és a lakberendezésre egyaránt: a minimalista hozzáállás a mai napig érződik ezeken a területeken. Avagy gondolj csak Marie Kondóra és az általa képviselt rendteremtés „művészetének” jelenségére, amely szintén az egyszerűség örömét hirdeti!
Utilitarista szépség
Josef Albers 1926 és 1927 között volt a Bauhaus bútorműhelyének művészeti vezetője, az általa tervezett izgalmas asztalok a modern dizájn klasszikusaivá váltak. Hiába, hogy lassan 100 éves a tervezés, a mai napig modernnek és frissnek érezzük. Albers asztala a tökéletes példa az utilitárius megközelítésre, a részletekre, valamint a kivitelezésre való odafigyelésre. Praktikus és funkcionális dizájn, modern és jól megtervezett anyagok – ez a Bauhaus titka.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!