A természet adta lehetőségeket használja ki Szakács Barnabás, a Viaplant márka alapítója és csapata, akik többek között invazív növényekből készítenek prémium minőségű alapanyagokat.
Mivel foglalkozik a Viaplant?
Egy kreatív alapanyagot alkottunk meg a belsőépítészet, a bútor- és divatipar számára. Lenyűgöz minket a természet szépsége és sokszínűsége, hiszünk benne, hogy ezt a hangulatot át lehet vinni a belső terekbe, a mindennapok tárgykultúrájába. Mérnöki módszerekkel művészi részleteket hozunk létre különböző növények felhasználásával.
Vizsgáljuk a városi zöldfelületek fenntartása során keletkezett növényi részek hasznosításának lehetőségét, és bevonunk a fejlesztésekbe sok agresszívan terjedő invazív fajt (mint a parlagfű, nád, kanadai aranyvessző), meglátva és megmutatva a szépségüket. Az ehhez kapcsolódó kutatás a szenvedélyünkké vált.
Honnan jött az ötlet?
Művészeti projektnek indult: amikor a csehországi Pilsen (Plzeň) volt Európa Kulturális Fővárosa, felkértek egy land art projekt megvalósítására. Az ember által alakított táj és a művészet kapcsolatát vizsgáltam, növényi részekből komponált tájskicceket készítettem.
A tájat szó szerint képpé alakítva be akartam vinni a város főterére, a Szent Bertalan-katedrális mellé, ahol a teret körbevevő vendéglátóhelyek kiszolgálták a testet, a katedrális pedig a lelket, de egyetlen fűszál vagy fa sem volt, ami az embert természeti lényegére emlékeztette volna. Óriásplakát méretű tájskicc lett volna az én teremtett tájam az épített környezetben. A terv meghiúsult, azonban hosszas kísérletezést és fejlesztést követően önálló termékként megszületett a Viaplant.
Milyen tárgyak születtek eddig?
A Viaplant jelenleg 1,1 × 2,1 m-es táblában gyártott alapanyag, amely felhasználható világítási eszközökhöz, bútorokhoz, falburkolathoz és egyéb kiegészítőkhöz, használati tárgyakhoz. Négy lámpa- és bútorcsaládot terveztünk, amelyek a Columna, Hedron, Quadrum és Obliq nevet kapták.
A természet és a geometria viszonyát vizsgálva abból a feszültségből indultunk ki, ahogy a négyzet, háromszög, kocka – mint mérnöki alapformák – szemben állnak a természettel, miközben egyfajta organikus logikához igazodnak.
Jellemzően kik a megrendelőitek, vásárlóitok?
A végfelhasználókkal többnyire belsőépítészek, lakberendezők, építészek által kerülünk kapcsolatba, illetve termékeink viszonteladókon keresztül eljutnak a boltokba is.
Hol nézhetjük meg a munkáitokat?
Mindenekelőtt Budapesten a Hegedűs Gyula utcai bemutatótermünkben, de folyamatosan bővítjük az értékesítési hálózatunkat, érdemes a honlapunkon tájékozódni.
Milyen jövőbeli terveitek vannak?
Szeretnénk mielőbb megjelenni a nemzetközi piacon, és persze folytatjuk a kutatást, az anyagfejlesztést, hogy újabb növények bevonásával új felületeket hozzunk létre.