Képzeljük el, hogy egyetlen gombnyomással elindítjuk a porszívót, beállítjuk az esti olvasáshoz a tökéletes fényt, ellenőrizzük, hogy valóban lekapcsoltuk-e a másik szobában felejtett vasalót vagy hogy megfelelő minőségű-e az otthonunk levegője. Nem, ez nem a jövő, hanem az immár itthon is elérhető Xiaomi okoseszközei, amelyeket a Lakáskultúra újságírója az elsők között tesztelhetett.
Valószínűleg nem én vagyok az egyedüli, akinek az okosotthonokról egy komplex technológiai rendszer jut eszébe, amely főként a lakás vagy ház építészeti, automatizációs megoldásait és elektronikai rendszerének kiépítését foglalja magába. Otthont okosítani mindezek nélkül is lehet: a BAUHAUS szakáruházakban elérhető Xiaomi okoseszközökkel komolyabb beruházás és felújítás nélkül, egyszerűen és elérhető áron élvezhetjük egy okosotthon kényelmét.
Az alábbiakban összesen hét okoseszközt mutatok be, amelyeket tesztelhettem a BAUHAUS és a Xiaomi jóvoltából. Az élményhez a cégek biztosítottak nekem egy Xiaomi Mi 10T telefont is – ez lett az én saját bejáratú okosotthonom irányítóközpontja. Miután letöltöttem és összehangoltam az eszközökkel a Xiaomi Home alkalmazást, pár gombnyomással után akárhonnan hozzá tudtam férni az immár okossá vált otthonomhoz. Az applikáció egyébként Android és iOS készülékekkel is kompatibilis.
Légtisztító: Xiaomi Mi Air Purifier 3C (29W)
A tesztelt termékek közül talán a légtisztító készülék volt a legkevésbé „látványos” eleme az okosgárdának: a rövid beállítását és a nappaliban elhelyezését követően csendben és diszkréten tette a dolgát, hatása azonban több ízben is mérhető volt.
A nagyjából 50 m²-es lakásban tökéletesen működött (akár 60 m²-en is használható), a kijelzőn pedig nyomon követhető a beltéri levegő minőségét. Ha nem egy cicával és egy asztmás-allergiás beteggel élnék egy háztartásban, talán fel sem tűnt volna, milyen sokat számít a jelenléte: az eredmény már egy nap után is kevesebb köhögés, inhalátorhasználat, valamint ezekből adódó jobb minőségű alvás is lett.
Asztali lámpa: Xiaomi Mi LED Desk Lamp
Mit tudhat egy olvasólámpa, amitől okos lesz? Például, hogy úgy állítja a fényerejét és a színhőmérsékletét, hogy az épp aktuális tevékenységünk számára a legmegfelelőbb legyen.
Ezt akár manuálisan, de akár az alkalmazáson keresztül is egyszerűen megtehetjük: míg számítógép-használathoz a csökkentett kékfény mód javasolt, addig az olvasáshoz úgynevezett fokozott fókuszba kapcsolja magát a Xiaomi Mi LED intelligens lámpája, így védve a szemet és előzve meg a kifáradást. Külön plusz számomra a dizájnja: letisztult, egyszerű, a narancssárga vezetéke azonban mégis csavar egy kicsit a megjelenésén.
Éjjeli lámpa: Xiaomi Mi Bedside Lamp
Bár az asztali lámpát jobban magaménak éreztem, mint az éjjeli fényt biztosító változatát, de el tudom képzelni, hogy kisgyerekes háztartásban mennyire hasznos lehet a Xiaomi Mi Bedside Lamp az ágy alatt megbújó szörnyek és más félelmetes lények ellen.
A felnőttek lakta otthonokban szuper hangulatot tud adni az állítható színhőmérsékletével és fényerejével, éjjel pedig hasznos lehet a fő fényforrások felkapcsolása helyett bevetni, ha a fürdőszobáig szeretnénk megtalálni a lábunk beütése nélküli, biztonságos útvonalat egy diszkrétebb világítás mellett.
Biztonsági beltéri kamera: Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P V2
Cicás gazdiként talán a leggyakrabban elhangzó kívánságaim között szerepelt egy kamera, amelyen keresztül, ha nem is vagyok otthon, de rá tudok pillantani, mivel tölti a napjait a kis négylábú.
Előrevetíteném: nagyjából ugyanazzal, azaz alvással, ám mégis megnyugtató érzés volt látni, hogy minden rendben van a lakásban. A történéseket a Xiaomi Home-on keresztül követhetők nyomon, és még értesítést is kaptam, ha mozgást érzékelt az okoskamera – azaz, amikor őméltósága éppen úgy döntött, hogy a kanapé helyett mondjuk a szőnyegen folytatja tovább a pihenését.
Robotporszívó és -felmosó: Xiaomi Mi Robot Vacuum-mop
Nem kertelek: számomra az egyik legjobban várt termék volt a Xiaomi robotporszívója és -felmosója. Akár az appon keresztül, akár manuálisan is elindítható, kényelmes és valóban hatékony. A kamerája és az oldalán futó érzékelői segítségével beméri a terepet (az alkalmazásban például látni lehet, ahogy az általa hozzáférhető és tisztítandó területek nyomán meghatározza a lakás alaprajzát, azaz azokat a helyeket, amelyeket már tisztává varázsolt), akár a nem túl magas küszöbökön is gond nélkül áthalad.
Vékony, így például az olyan szűkebb helyeken is tudta végezni a feladatát, mint a cipőtartó szekrény vagy a dohányzóasztal alja. A tájékoztatója nem ajánlja szőnyegeken, illetve érdemes elpakolni a használata előtt. Véleményem szerint a nagytakarítást nem váltja ki, ám a rend és a tisztaság fenntartásához nélkülözhetetlen eszköz lehet – így pedig a heti nagytakarítás idején, esetleg gyakoriságán is spórolhatunk.
Intelligens konnektor: Xiaomi Mi Smart Plug
Ha a háztartási eszközeink még nem is okosak, a Xiaomi Mi Smart Plug „átalakítóval” azzá válhatnak. Az intelligens konnektor bárhonnan és bármikor vezérelhető az applikáción keresztül, amelyen keresztül akár időzítőt is beállíthatunk, hogy biztosan kikapcsoljon az adott készülék. Így kevésbé lesz kérdés a nap folyamán, hogy vajon kikapcsoltuk-e reggel a hajsütővasat, a vasalót vagy bármelyik másik készülékünket, amely áramforráshoz csatlakozik.
Okosóra: Xiaomi Mi Watch
Kissé kilóg a háztartási eszközök sorából a Mi Watch okosóra, amely mégis hamar nélkülözhetetlenné válhat: nemcsak tudatosabbá teszi a mindennapokat, hanem segít bennünket az egészségesebb szokások és életmód kialakításában.
A telefonra letöltött Xiaomi Wear applikációval összehangolva egyszerűen monitorozható, hány lépést tettünk meg az adott napon, a pulzuson, a stressz- és a véroxigénszinten túl pedig nyomon követhetjük az alvási szokásainkat, valamint többfajta sportágnál is segíthet a teljesítményünk mérésében – akár úszás közben is.
Összességében a Xiaomi okoseszközök megfizethető áron, könnyen integrálható módon teszik intelligenssé az otthonunkat, ezáltal pedig kényelmesebbé, egyszerűbbé és bizony olykor egészségesebbé is a mindennapjainkat. A BAUHAUS három szakáruházában nyitott mini Xiaomi bemutatópontokon bárki kipróbálhatja élesben is ezeket a készülékeket, de akár az online elérhető interaktív lakáson keresztül is bepillantást nyerhetünk az eszközök működésébe.
Wagner Tibor, Xiaomi magyarországi márkaképviselet vezetője:
„Az okosotthon lényege az, hogy a háztartásunkban fellelhető eszközök mesterséges intelligenciát is felhasználva működnek együtt azért, hogy az otthon a kényelmet, a kikapcsolódást, a feltöltődést és a biztonságot jelentse számunkra. A Xiaomi választékában közel 150 okosotthon termék érhető el Magyarországon: intelligens robotporszívók, biztonsági kamerák, légtisztítók, okosmérlegek. A Mi Home applikációval az okostelefonunkról irányíthatóak ezek az eszközök, akár hanggal is. A robotporszívó végez a porszívózással mire hazaérünk, a légtisztítóval szabályozhatjuk a levegőcsere intenzitását, a biztonsági kamera pedig felismeri az emberalakot és értesítést küld arról, ha emberek mozgását érzékelte a ház körül. A rendszer nagyon egyszerűen telepíthető és működtethető. Ezért, valamint az okos funkcióikért és a megfizethető áruk miatt olyan sikeresek a Xiaomi termékei a piacon, amelyek most a BAUHAUS három hazai szakáruházában kialakított Xiaomi okosotthon-bemutató terekben működés közben is tesztelhetők.”
A cikk megjelenését támogatta a BAUHAUS és a Xiaomi Magyarország.