Újabb csodát kap vissza Budapest! Végéhez közeledik a Vöröskereszt Egylet egykori székházának újjáépítése a Dísz téren.
A Budavári Palota egyik impozáns épületenyeri vissza hamarosan eredeti állapotát. Egészen a II. világháború végéig szerves része volt a Várnegyed látképének a Dísz tér délkeleti sarkán álló Vöröskereszt-székház. Az eklektikus, szecessziós jegyeket is magán hordozó palota újraépítése 2021-ben kezdődött meg.
A Nemzeti Hauszmann Program részeként újul meg a palotaépület
Egy újabb városképi sebet gyógyít be a Nemzeti Hauszmann Program a Budavári Palotanegyedben. Az elhanyagolt telken újjászülető Vöröskereszt-székház külső megjelenésében már idén az eredeti formáját fogja mutatni. Eredeti szerepétől eltérően irodai funkciót lát majd el – írja Facebook-oldalán a Nemzeti Hauszmann Program.
Kívül-belül korhűen rekonstruálják
Egyes részein már láthatóvá váltak a homlokzati ornamentikák, a korlátelemeket is felhelyeztük a teraszok köré. A szakemberek tavasszal egy speciális fedőréteggel dolgozzák össze a díszítőelemeket, ezzel egységes megjelenést adva a homlokzatnak.
A tetőzet is hamarosan elkészül, januárban a patinázott cinklemez fedést is megkapja a sarokkupola. Várhatóan a nyár folyamán végleges helyükre kerülnek az épület utolsó díszműbádogos elemei, a kupolákat díszítő groteszk fejdíszek. A Vöröskereszt-székház belső tereiben megkezdtük a díszterem stukkóinak felhelyezését, melyek az eredeti tervek és archív fényképek alapján készültek.
A Nemzeti Hauszmann Program részeként megújuló épület külső jegyeiben korhűen követi majd az eredeti terveket, ugyanakkor belsőépítészeti, épületgépészeti szempontból a mai megoldásokat helyezi előtérbe.
Idővel a Külügyminisztérium költözött az épületbe
A Magyar Szent Korona Országainak Vöröskereszt Egylete 1900-ban vásárolta meg a Dísz tér 1–2. szám alatt álló épületegyüttest, amely a kor két jelentős építésze, Hauszmann Alajos és Hültl Dezső tervei alapján született meg. A tervezők már ekkor gondoltak az épület többcélú hasznosítására. Nem sokkal később ki is derült, hogy az épület túl nagy a segélyszervezet számára, így egyes részeit bérbe adták a Magyar Királyi Horvát-Szlavón-Dalmát Minisztériumnak. 1920-tól pedig a Magyar Külügyminisztárium vette át, amikor Hoepfner Guidó tervei alapján ki is bővítették.
Az eredeti palotát porig rombolták, széthordták
A tér délkeleti sarkán álló palota egészen a II. világháború végéig szerves része volt a Várnegyed látképének. A háborús belövések ellenére megmenthető lett volna, de a politika 1946-ban mégis a teljes lebontása mellett döntött, majd évtizedeken át elhanyagolt telek állt a helyén, amelyen igénytelen zsibvásár működött.
Az egyik kommentelő felidézte, hogy mi is történt valójában:
„Hát, az épület bontása, az sikerült. Rákosiék egy kommunista pantheont álmodtak a Várnegyedbe, aminek, a látványterv alapján, a legtöbb régi épület az útjában állt. Az első átépítéseket, pont a déli összekötő szárnynál, ebben a szellemben kezdték meg. Pedig 1952-ben egy meghívott lengyel építész csoport a helyreállítást javasolta. (Varsót a nácik szinte földig rombolták, a királyi palotából ott egy pár négyzetméternyi fal maradt meg, de a lengyelek mégis újjáépítették). Rákosiék viszont ezt és az Istálló palotát lebontották, a Honvéd Főparancsnokságot, és a Honvédelmi minisztérium javát pedig visszabontották. Kádár pedig folytatta a pusztítást: a Szent György utca mentén végig elbontottak mindent, de nem hogy a rámpát, de még a Hauszmann-fal egy részét is. És ami pedig magát a Palotát illeti… a „Sztálin barokk” jegyében szépen metrómegállót csináltak a Krisztinavárosi szárnyból, de ha a Trónteremre gondolok, a többi szárny se járt jobban. Szerencsére ennek vége. Itt a 21. században a közép-európai országok helyreállítják a palotáikat. Berlintől, Lipcsén és Potsdamon keresztül, Rigán át Budapestig. Ideje volt…”
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!