A hőszigetelések vastagságának a 2021. január 1-je utáni új építésű lakóépületek esetén előírt közel nulla energiafelhasználás elérése érdekében minden kétséget kizáróan növekednie kell. Ez azonban nem feltétlenül jelenti az építési költségek drasztikus emelkedését. Egyet viszont biztos jelent: energiatakarékosabb épületeket, tehát kevesebb energiaköltséget. Vegyük most górcső alá a hőszigetelés kérdését, sőt forintosítsunk is a BACHL szakértőinek segítségével.
A szakemberek évek óta figyelmeztetnek a közeledő változásra. Sokan ezt úgy fordították le, hogy a szigorodó előírások miatt megéri még idén befejezni az épületet, mert jövőre már sokba fog kerülni. Ez azonban a helyzet nagyon erős leegyszerűsítése. Tény, hogy ha az épület tervezése még a jelenlegi szabályok között történt, a használatbavételre pedig már a jövő évi alapján készülünk, érhetnek meglepetések.
Mielőtt válaszolunk a feltett kérdésre, nevezetesen mennyivel is kerül többe egy építkezés jövőre – ha kifejezetten a szükséges hőszigetelési vastagságokat nézzük – kukkantsunk először kicsit a kérdés mögé.
A helyzet valójában az, hogy a közel nulla energiaigényű épületet minőségi építőanyagokkal és szerkezetekkel, szakszerű kivitelezéssel lehet csak elérni: helyesen kiválasztott nyílászárók, jól kialakított gépészet is szükséges. Az elvárt eredményhez tehát sokkal inkább a különféle szerkezetek energetikai finomhangolásával juthatunk el, persze ezek között figyelembe kell venni a hőszigetelést is.
Mindezzel azonban nem csupán az előírásoknak tudunk megfelelni, hanem az életminőséget is javíthatjuk, a lakóklímát kellemesebbé tehetjük, a fűtés/hűtésszámla összegét is jelentősen mérsékelhetjük – ami már anyagi természetű vetület – és nem utolsósorban jót tehetünk a környezetünkkel is. Hasonlóan az európai átlaghoz a magyarországi CO2-kibocsátás 30-40 százalékát ugyanis továbbra is az épületeink hűtése és fűtése közben elpazarolt energia okozza.
Emellett a válasz a feltett kérdésre: ha csak a hőszigetelések megfelelő megválasztásával igyekszünk megfelelni az előírásoknak, és cserébe a többi szerkezeti anyagnak sem a legrosszabbat választjuk, a plusz egy új építésű épület teljes költségvetésében nem fájdalmasan nagy összeg lesz. De nézzük a számokat!
Mérlegen a hőszigetelés
Abban az esetben, ha csak a hőszigetelés fokozásával szeretnénk a rendeletnek megfelelni, és polisztirol hőszigetelő anyag mellett döntünk, a jelenleg szokásoshoz képest átlagosan kb. 30 százalékkal szükséges a vastagságon növelni.
A példa kedvéért megvizsgáltunk egy 120 m2 alapterületű, földszintes, nyeregtetős, egyszerű épületet és megnéztük, hova milyen vastagságú anyagot szükséges beépíteni.
A kiadások növekményét szinte kizárólag a hőszigetelések vastagságának változása teszi ki, hiszen a munkadíjak, állványozási költségek, kiegészítők árai önmagukban a táblák vastagságának növekedésével nem változnak.
– Homlokzati fal estén egy 30 cm vastag modern vázkerámia téglára az eddigiekben jellemző 10 cm-es Nikecell helyett 16 cm szükséges. A 6 cm különbség költsége a teljes homlokzatfelület esetében 210 000 Ft.
– A lábazati fal kapcsán (25 cm vastag vasbeton lábazatnál) a zártcellás BACHL polisztirol hőszigetelésből hasonlóan 6 cm-rel vastagabb ajánlott, amely a teljes lábazatfelületen 135 000 Ft többlettel jár.
– Talajjal érintkező padlónál a növekmény szintén 6 cm (BACHL expandált polisztirol), amely 175 000 Ft többletköltséget jelent.
– Földszintes épület lévén a padlásfödémen vízszintesen fektetett Nikecell vagy kőzetgyapot hőszigetelés vastagságát 24 cm-ről 31 cm-re szükséges növelni, ami 140 000 Ft-tal emeli meg a bekerülési összeget.
– Homlokzati hőszigetelés kapcsán egyedül a dübelek ára növekszik a méretváltozás miatt, ami azonban hozzávetőlegesen 30 000 Ft többletköltséget jelenthet.
Az árak bruttóban értendők, és az építőanyag-kereskedésekben elérhetők, de terméktípusonként és gyártónként eltérőek lehetnek. Fontos megjegyezni, hogy egy-két kivételtől eltekintve a rendelet követelményei új építésű épületekre vonatkoznak.
Alig 1%/m² pluszköltség családi házaknál
A szigorúbb hőtechnikai szintnek megfelelő hőszigetelési vastagságok többletköltsége bruttó 650 000 Ft-ra jött ki. Az új építésű ingatlanokra manapság jellemző árakat látva, ez önálló családi ház esetén 5500 Ft-tal emeli meg a négyzetméterárakat, ami a jellemző 500 000–750 000 Ft/m² áraknál kevésbé jelentős, 0,75–1,5 százalékos pluszkiadással jár.
Társasházi lakásoknál még kevesebb
Többszintes társasházak, lakóparki lakások esetén a négyzetméterenkénti költségnövekedés még ennél is kevesebb. Körben, egymás mellett, alatt, felett fűtött lakások előnye, hogy sokszor csak egy homlokzatfelületet kell hőszigetelni, valamint az emeletközi födémeknél csak lépéshangot kell csillapítani. Épülettípustól függően a fenti költségek felével, negyedével lehet számolni, azaz 2500–1300 Ft/m² árról beszélünk, amely a jelenlegi 600 000–900 000 Ft-os négyzetméterárakhoz képest elenyésző, hiszen még a 0,5 százalékot sem éri el.
Összegezzük az eredményt! Ha a szigorodó hőtechnikai követelménynek jobb minőségű, vagy vastagabb hőszigeteléssel akarunk megfelelni, az nem jelent meghatározó drágulást családi ház tekintetében. A kivitelezői munkadíjak, a lakásra vonatkozó, uralkodó négyzetméterárak mellett a hőszigetelés okozta 0,5–1,5 százalékos többletköltség nem számottevő, viszont 20-30 százalékkal alacsonyabb fűtésszámlát, és egyre többeknek fontos, kevesebb CO2-kibocsátást fog eredményezni. Utóbbi mindannyiunk közös érdeke, és elengedhetetlen a globális károsanyag-kibocsátás csökkentése miatt.
Nemcsak a vastagság számít: vannak vékony rétegben is hatékonyak
A korszerű gyártástechnológiának köszönhetően szó nincs arról, hogy akár 30-40 cm vastag, azaz a szerkezetet jelentő tégla méretével megegyező, vagy még vastagabb hőszigetelést kellene a homlokzaton elképzelnünk. Vannak a hagyományos megoldásokhoz képest vékonyabb rétegben is az előírásoknak megfelelő hőszigetelések homlokzatra, tetőre és padlóra egyaránt. Ilyenek a hagyományos fehér, a falra használt polisztirol táblák mellett egyre népszerűbb, új generációs, szürke színű, grafitadalékos polisztirol lapok is. A BACHL Extrapor kifejezetten előnyös műszaki paraméterei miatt vékonyabb rétegben is biztosítja a hagyományos fehér polisztirol lapok hőszigetelési hatékonyságát. Gyakran éppen a hely hiánya okozza, hogy szükséges egy vékonyabb megoldást találni. Ilyen helyzet adódhat fal esetén is, de egy padló szigetelése tipikus példa.
A BACHL legújabb terméke a Vákuumpanel. Ez a vákuumtechnológiával készülő modern anyag szintén vastagabb társai értékeit kínálja, vékonyabb kiadásban, hiszen a vákuumnál nincs, ami előnyösebb hővezetési tényezővel rendelkezne. Beltérben padlók, lapostetők, teraszok és falazat hőszigetelésére is alkalmas, de éppen ipari felhasználás esetén hűtőházakban is jó szolgálatot tesz.
Ha pedig olyan gyártót választunk, amelynek minden kérdéses felületre van megoldása, akkor sokat egyszerűsödik a helyzet. Ilyen a széles termékpalettával rendelkező BACHL.
További információ a BACHL minden hőszigetelendő területre kínált anyagairól: www.bachl.hu.