Holdkőzetből felépíthető űrbázis terveit mutatták be magyar építészek a legrangosabb nemzetközi űrkonferencián. A Paulinyi & Partners építésziroda tanulmánya szerint egy különleges hálószerkezet lehetne az állandó űrbázis kulcsa.
Egy űrbázis létrehozása a Holdon, a Marson vagy bármely más égitesten nemcsak a legnagyobb és leggazdagabb országok tudósait izgatja. Most magyar szakemberek álltak elő egy elképesztő ötlettel, és a világ legrangosabb űrkutatással foglalkozó rendezvényén, a párizsi Nemzetközi Asztronautikai Kongresszuson tárták fel terveiket. A Paulinyi & Partners szakértői részletesen megvizsgálták a Holdon uralkodó körülményeket. Ennek fényében olyan építészeti megoldásokat javasolnak, amelyekkel a jövőben valósággá válhat a most még csak a tudományos-fantasztikus filmekből ismert űrkolóniák létrehozása. Ezek az építmények ellenállnak a szélsőséges hőmérsékletingadozásnak és a sugárzásnak. 14 000 négyzetméteres alapterületükkel pedig egy nagyobb létszámú missziónak is elegendő életteret biztosíthatnak, a Földtől átlagosan 384 400 kilométernyire.
Hálórendszer alá kerülne az űrbázis
Az építészcsapat kutatásai alapján olyan, modulárisan bővíthető szerkezetet tervezett, amely egységes elemekből, hálószerűen épül fel. A belsejében felállíthatók a létfenntartó rendszerek, kialakíthatók a megfelelő lakóegységek sőt, önellátást biztosító burgonya-ültetvénynek is jut hely. A tervezés során a Paulinyi & Partners szakértőinek a Hold sajátos hőmérsékleti és környezeti viszonyait, valamint a logisztikai és építési kihívásokat is figyelembe kellett venniük. A holdbázisnak az éjszakai -170°C és a nappali +110°C közötti hőmérsékletingadozást is bírnia kell. A szerkezetnek pedig meg kell tartania a sugárzás ellen védő, több mint 2 méter vastagságú burkolatot is. A Holdnak nincs légköre, így az épület külső és belső része között fellépő nyomáskülönbség kezelése is újabb számításokat igényelt a szakemberektől.
A Hold talajából készülne a 2 méter vastag fal
„Szerencsére a Hold segíti is a projektünket. Az alacsonyabb gravitációnak köszönhetően az egyes elemek és így a teljes szerkezet teherbírása is nagyobb. Ezzel együtt is igazán komoly kihívást jelentett a tervezés. Soha senki nem építkezett még másik égitesten, így nem állnak rendelkezésre ezzel kapcsolatos, konkrét tapasztalatok. Épp ezért ügyeltünk arra, hogy csakis tudományosan megalapozott alaptechnológiák alkalmazásában gondolkodjunk – mondta el Németh Roland, a Paulinyi & Partners építésze, a tanulmány társszerzője. A szakember szerint rendkívül költséges és bonyolult lenne a Földről építőanyagot juttatni a helyszínre. Ezért is döntöttek úgy, hogy az ott megtalálható nyersanyagok felhasználására dolgoznak ki megoldást.
Akár 150 fő is elférne az űrbázis területén
A szerkezetet alkotó tartórudakat és központi elemeket a tervek szerint a Holdon gyártanák le, a felszínt borító regolit, vagy holdkőzet felhasználásával. A kőzet megolvasztásával és formába öntésével a legkülönfélébb elemek is könnyen legyárthatók. Ezekből épülne fel az egész bázist lefedő kupola, mely a sugárzás mellett a meteoritoktól is óvná a létesítményt. Az egyedi felépítésnek köszönhetően a szerkezet könnyen bővíthető és akár 14 000 négyzetméteres terület is kialakítható belőle. Ez azt jelenti, hogy a modellek alapján akár 150 fős közösség is élhetne a bázison.
„A tanulmányunk jelentős lépés az űrkutatás területén az idegen égitesteken létesítendő bázisok megtervezése felé. A cél az, hogy minél ideálisabb körülmények között éljenek a jövőben az asztronauták – mondta el Dr. Paulinyi Gergely, a Paulinyi & Partners alapító-vezérigazgatója. – Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy a terveinket egy ilyen jelentős eseményen, az iparág legjelesebb képviselői előtt mutathattuk be.”
A Paulinyi&Partners Építészirodáról
A Paulinyi & Partners Zrt. Magyarország egyik legnagyobb múltra visszatekintő mérnöki cégcsoportja, amelyet hazánk piacvezető cégei között tartanak számon. A cégcsoport immár több mint 30 éve dolgozik a minőségi és fenntartható építészetért. Az elmúlt években számos kiemelt projektért felelt Magyarországon és nemzetközi szinten egyaránt, ilyen például a Budapest One irodaház és az Etele Pláza.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!