Ingatlanvásárlásnál fontos szempont, hogy az épület száraz legyen, jó vízszigeteléssel és vízelvezetéssel rendelkezzen, mivel a visszatérő penész, a salétromos fal és a vizesedés rengeteg fejfájást okozhat.
Melyek a vizesedés jelei?
A dohos szag hamarabb árulkodik a bajról, mint a falakon látható elváltozás. A penészfoltok, a feltáskásodott vakolat és a sókivirágzás már egyértelműen mutatja a vizesedés problémáját. A salétromos fal hátterében a vízben lévő ásványi anyagok felszíni kicsapódása áll.
Mi lehet a baj forrása?
A vizesedés temérdek okra vezethető vissza: például ha sérül a vízszigetelés a ház alapjánál, a pangó vízre a ház falánál, régi vagy anyaghibás vízvezeték sérülésére a falban vagy a födémben, de egy tetőcserép vagy ereszcsatorna elmozdulása is lehet a baj forrása. Természetesen az is előfordulhat, hogy egy óvatlan szomszéd egyszeri hibájából történt beázás.
Mit tehetünk ellene?
1.
Először is: meg kell keresni a probléma gyökerét, mert különben sziszifuszi munkának nézünk elébe. A hiba kijavítása nélkül hiába próbálkozunk penészölők és fertőtlenítők armadájával és a falak festésével – ez csak tüneti kezelés.
2.
Ha a házfalnál nincs lejtetett járda, amely elvezetné az esővizet, egy kulékaviccsal töltött sáv és az aljára fektetett dréncső jelenthet megoldást. Így a vizet egy tárolóba vagy a kert távolabbi száraz részébe irányíthatjuk. Ugyanezt a módszert használják olyan helyeken, ahol magas a talajvíz vagy állandóan pangó víz jelentkezik. A kuléágyak és víztartályok megtervezéséhez, kivitelezéséhez érdemes kertépítő cégek segítségét kérni.
3.
Amikor egy háznak rossz vagy sérült az alapoknál a szigetelése, a víz felszívódhat a falazatba, egyaránt károsítva a fal külső és belső oldalát. A folyamatnak mindenképpen útját kell állni. Utólagos vízszigetelésre többnyire a krómacél lemezes megoldást alkalmazzák: a szó szoros értelmében elvágják a víz útját a falba vízszintesen bevágott lemezekkel. Ilyen munkákra specializálódott cégeket könnyen találhatunk az interneten.
4.
Ritkán új építésű, jó vízszigetelésű házban is megjelenhet a penész. Például ha az építkezés alatt a nyirkos idő és a szellőztetés, párátlanítás hiánya miatt nem tud távozni a víz a frissen emelt falakból vagy a betonlépcsőből. Szerencsére ezt a bajt egy kiadós párátlanítással és szellőztetéssel orvosolni lehet.
5.
A szellőzés hiánya miatt penészedhetnek a falak olyan – egyébként száraz – lakásokban, ahol korszerű, tökéletesen záródó ablakokra cserélik a régieket, megszüntetve a nélkülözhetetlen levegőcserét. A penészedés kiküszöbölhető, ha van légbeeresztő az új ablakokon vagy kiépítjük a szellőztetőrendszert. Utóbbi az alacsony energiaigényű és passzívházaknál már elengedhetetlen műszaki követelmény.
6.
Az új hűtési rendszerek megjelenésével felbukkant egy újabb vizesedést okozó gond. A fal és/vagy mennyezethűtéssel felszerelt lakások sokkal párásabbak, ugyanis nyáron a melegebb hőmérsékleten a levegő több nedvességet tart magában, és amikor ezt a párás levegőt hidegebb helyiségekbe áramoltatjuk, ott a relatív páratartalom megnő, a harmatponti hőmérsékletű vagy annál hidegebb felületeken pedig kicsapódik a pára. Röviden: ha a ház fala hideg – akár télen a rossz szigetelés miatt, akár nyáron a felülethűtés miatt –, és a relatív páratartalom a házban magas, akkor a pára lecsapódik rajta. A tartósan nedves felületek tökéletes táptalajt kínálnak a penész kialakulásához. Éppen ezért tanácsos a felülethűtési rendszerekhez olyan vezérlést telepíteni, amely nem engedi a csövekben keringő hideg víz hőmérsékletét harmatpont alá csökkenni. Így viszont párás melegben könnyen előfordulhat, hogy a rendszer nem tudja biztosítani a kívánt beltéri hőmérsékletet. A magasabb páratartalmú levegőt eleve melegebbnek érezzük, tehát a hőérzetünk javítása érdekében is meg kell oldani a páratartalom szabályozását az ilyen hűtési rendszereknél páramentesítő készülékekkel.
Milyen az ideális páratartalom?
Az ember számára az ideális relatív páratartalom 40% és 60% között van. 60%-nál magasabb páratartalom esetén a kórokozók jobban szaporodnak, a fal könnyebben gombásodik, penészedik, és a nyirkos ágyneműk, szövetek tapintása és illata sem túl kellemes.
Bármi okozza a vizesedést, ha megtaláltuk és megoldottuk a problémát, maradéktalanul távolítsuk el a fertőzött felületet a falról. Akár a téglarétegig, majd hagyjunk elég időt a falnak, hogy teljesen kiszáradjon. Ha egyszer salétromos volt a fal, azután már speciális lélegző, falszárító vakolatot kell a jövőben használni.
Ingatlanvásárlásnál fontos szempont, hogy az épület száraz legyen, jó vízszigeteléssel és vízelvezetéssel rendelkezzen, mivel a visszatérő penész, a salétromos fal és a vizesedés rengeteg fejfájást okozhat.
Amennyiben nem teljesen egyértelmű a probléma és a megoldás, mindenképpen kérjük szakember segítségét.
Ha már a tervezgetés, keresgélés idején tudjuk, ki lesz a generálkivitelező, aki a szükséges felújításokat fogja végezni, érdemes felkérni, hogy a szerződés aláírása előtt nézze át velünk a kiválasztott házat vagy lakást. Egy tapasztalt szakember észreveszi a vizesedésre utaló apró jeleket is, amelyek egy laikus figyelmét elkerülik. Ne hagyjuk, hogy az eladó bagatellizálja egy vizes fal vagy penészfolt jelentőségét!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!