Valamennyiünk életét számos kiemelkedő jelentőségű esemény kíséri, ezek közül az egyik legfontosabb az otthonteremtés. Lakásunk, házunk mérete, külső-belső kialakítása nagy hatást gyakorol mindennapi közérzetünkre, hangulatunkra és családtagjainkhoz való viszonyunkra.
A többi meghatározó mérföldkő, mint a házasságkötés, gyermekvállalás, felnőtt gyermekeinkről, szüleinkről való gondoskodás mind olyan változások, melyek lakásunk méretét, beosztását is érintik. Éppen ezért különösen fontos kérdésben döntünk, amikor lakhelyet választunk magunknak. Szükség esetén bővíthető-e? Megfelel-e esetleg több generáció számára is?
Ha történetesen családi házban lakunk, a többlettér megszerzésére számos megoldás kínálkozik: az egyik a költözés, mely tudvalevőleg igen sok bonyodalommal jár. Nem könnyű új házat találni, s ha találunk is, nem menekülhetünk annak felújítása, átalakítása elől sem, és persze a költözéssel járó hercehurcát megszenvedi az egész család. További lehetőségként hozzáépítéssel növelhetjük a ház alapterületét. Ez nem mindig oldható meg, hiszen a telek beépítési százaléka maximált, ráadásul a kertünk is jóval kisebb lesz. Kézenfekvő megoldás A legkézenfekvőbb megoldás a már meglévő, de kihasználatlan terek hasznosítása, mint például a tetőtér-beépítés. Most lehet, hogy sokan felkapják a fejüket, és elgondolkoznak ezen. Hiszen milyen funkciókat tölt be a padlástér? Általában lomtárként használjuk, a nagymama régi bútorait, gyermekeink játékait, tankönyveit és más kacatokat tárolunk itt. A tetőtér-beépítéssel csak nyerhetünk. Még akkor is, ha a beruházás anyagi oldalát tekintjük. Konkrét, szakember által kidolgozott példa alapján egy 80 m2 hasznos alapterületű padlástér teljes értékű lakássá való átalakítása 40%-kal kerülhet kevesebbe, mint egy azonos alapterületű földszintes családi ház felépítése. (A számítások csak az építészeti, a belsőgépészeti és a belső elektromos munkákat tartalmazzák, a telek, illetve a padlástér vételi árát nem.) Hozd ki belőle a maximumot! Ha a tetőtér beépítése melletti döntünk, akkor a maximumot hozzuk ki belőle. Gondolkozzunk el azon, hogy mi mindenre használhatjuk. Hagyományaink szerint az emeleten, tehát a tetőtérben is előszeretettel alakítunk ki hálószobákat, vendégszobát, vagy mellékhelyiségeket. Ugyanakkor miért ne tervezhetnénk ide a nappalit? Ha a teret nem szabdaljuk fel apró helyiségekre, különleges atmoszférájú családi ?gyülekezőhelyet” teremthetünk. Természetesen a kamaszodó gyerekek is előszeretettel húzódnak saját, a szülők szobájától távol eső kuckóba, ahol senki sem zavarja őket. Nekik teljesen különálló lakást is kialakíthatunk a tetőtérben, ahová későbbi családjukkal költözhetnek. A lehetőség számtalan, csak élnünk kell vele!