A japán kertekben évszázadok óta jelen van a díszcseresznye, amelynek virágzása a tavasz beköszöntének és a természet újjászületésének szimbóluma. A parkokban, utcákon és vízpartokon sétálók tömegei gyönyörködnek a látványban, amikor a szakura fákat elborítja a rózsaszínbe játszó hófehér sziromtenger, vagy takarókra letelepedve virágnéző partit – hanamit – tartanak.
Szigetről szigetre
A felkelő nap országának déli fekvésű, szubtropikus éghajlatú szigetén, Okinaván már január végén megkezdődik a cseresznyefák 2-4 hétig tartó virágzása. A japán televíziók és rádiók részletesen beszámolnak arról, hogy hol és mikor fog kipattanni az első bimbó, hányad részben nyíltak már ki a virágok, mikorra várható a csúcspont, illetve az elnyílás. Japánok milliói figyelik a külön a cseresznyevirágzásról szóló meteorológiai előrejelzést, hogy ne maradjanak le az észak felé vonuló természeti jelenségről, amelyet a prognózis szerint idén utoljára Szapporóban lehet majd megcsodálni, április 22. és május 2. között.
A legnépszerűbb virágnéző helyek
A Josino-hegyen kb. 30 ezer cseresznyefa virágzik egyszerre, a környéken pedig 100 ezer fa alkot különböző színű ligeteket. De hanamik nemcsak Japánban, hanem Tajvanon, Koreában, a Fülöp-szigeteken, Kínában, sőt az USA-ban is zajlanak.
Budapest: Néhány éve az ELTE Füvészkertben is megünnepelhetjük a cseresznyevirágzást. 2016-ban még a hétvégén (április 16-17) is lesznek programokkal kísért Sakura-napok. A látogatók – a japán szokásokat követve – a fák alá leterített takarókon piknikezhetnek a kertben, és gyönyörködhetnek a virágba borult szakurákban. www.fuveszkert.org