A száraz-nedves porszívók felszívják a száraz szennyeződéseket, a port és a folyadékokat egyaránt, s minden felülettel megbirkóznak, a járólaptól a szőnyegig. Milyen funkciókat rejthet egy többfunkciós porszívó?
Hogy miért hasznos a száraz-nedves porszívó, nem kell ecsetelni senkinek, aki rendszeresen takarít. Legyen szó családi házról vagy kis lakásról, hasznos segítőtárs a mindennapokban egy olyan eszköz, amely minden felülettel megbirkózik, a hidegburkolatoktól a szőnyegekig. Különösen jó szolgálatot tesz olyan háztartásokban, ahol kutya vagy macska is él, azaz fokozott szennyeződéssel kell számolnunk. Nem beszélve a kisgyerekes családokról, ahol különösen fontos a padló tisztasága.
Milyen értékekre figyeljünk?
Választáskor érdemes figyelembe venni a száraz-nedves porszívók szívóteljesítményét és bemeneti teljesítményét. Az előbbi azt mutatja meg, hogy az adott készülék milyen hatékonysággal képes a szennyeződések felszívására. Ez nem egy állandó érték, nagyban befolyásolhatja a takarítandó felület, sőt, a használt szívófej típusa is. Az adott száraz-nedves porszívó modell szívóteljesítményét az energiacímkén találjuk meg; értéke egy „A” és „G” közötti skálán mozog, ahol az „A” jelenti a legjobb szívóteljesítményt.
A bemeneti teljesítmény a készülék energiafogyasztását mutatja meg, az energiatakarékosség érdekében érdemes minél legalacsonyabb bemeneti teljesítményű típust választani. Nem árt tudni, hogy a bemeneti teljesítmény és a szívóteljesítmény nem függ egymástól, egy alacsony energiafogyasztású porszívó is képes nagy szívóteljesítményre.
Nem utolsó szempont a porszívó működés közbeni hangereje sem; a csendes készülékek maximális zajszintje legfeljebb 70 dB.
Milyen lakásba mekkorát?
Nagy különbség lehet a száraz-nedves porszívók között a porzsák vagy gyűjtőtartály térfogatában is. Hogy mekkora az ideális a számunkra, az a tisztítandó terület nagyságától függ. Egy kb. 50 m2-es terület takarítására elegendő a 2 liter alatti tartály, a 3–4 literes már akár 150 m2-nyi felület tisztítására is alkalmas, míg, ha ennél nagyobb a tér, javasolt 4 liter fölötti térfogatút választani.
Szűrők és tartozékok
Érdemes figyelembe venni vásárláskor azt is, milyen szűrőket tartalmaz az adott száraz-nedves porszívó, hiszen a minőségi szűrőrendszer jelentősen befolyásolja a porszívó hatékonyságát és élettartamát. Különösen akkor, ha odafigyelünk a szűrők rendszeres karbantartására, tisztítására.
A mikroszűrő a legelterjedtebb szűrőfajta, felfogja az apró mikrorészecskéket és allergéneket. A HEPA szűrő nagyon hatékony üvegszálas szűrő, amelyek még a legapróbb por-, pollen- és egyéb mikroszemcséket is a készüléken belül tartja, a kibocsátott levegő pedig higiénikusan tiszta lesz. Az ilyen szűrővel felszerelt porszívók ideálisak az allergiás betegek számára, mert a leghatékonyabb tisztítást biztosítják. Vannak vízszűrős porszívók is, ez a szűrő a szennyeződéseket egy víztartályba vezeti, a vizes közeg megköti a porszemeket, meggátolva azok visszajutását a levegőbe.
S végül egy szó a tartozékokról, amelyek megkönnyítik a speciális felületek tisztítását. A résszívó a szűk és nehezen elérhető helyekre, a turbókefe az állatszőr és hajszálak összegyűjtésére szolgál, míg a kemény padlófelületekre kialakított szívófej kialakítása megakadályozza a felület megkarcolását. Egyes típusok olyan extra funkciókkal és tartozékokkal is felszereltek, mint a csíkmentes tisztítást biztosító ablaktisztító kiegészítő vagy a gumimatracok felfújására, a lehullott levelek elfújására is használható inverteres fúvóka.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!