Gondoltál valaha a házimunkára nem kötelező rosszként, hanem hatékony stresszoldó tevékenységként? Elsőre talán hihetetlennek hangzik, de a szokásos takarítási feladatok bizony jót tesznek veled – testnek és léleknek egyaránt. És nem csak azért, mert megszabadulsz a betegségeket okozó kosztól. Öt indokot is tudunk, miért érdemes takarítanod.
Még a megátalkodott rend- és tisztaságmániások sem nyúlnak mindig örömmel a porszívó után, pedig a rendszeres takarítás jót tesz velünk. A sokak által gyűlölt takarítás rengeteg haszonnal jár: a Kaliforniai Egyetem kutatása szerint ugyanis 43 százalékkal csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint 30%-kal az agyvérzés kockázatát. A tanulmány emellett azt is állítja, hogy a takarítás 62%-kal csökkenti annak az esélyét, hogy valaki szívbetegségbe haljon bele. Ha egyéb indok is kell ahhoz, hogy magadhoz ragadd a gumikesztyűt, akkor hallgass az amerikai Szorongás és Depresszió Egyesületre, akik szerint a rád nehezedő stresszt takarítással is oldhatod.
1. A takarítás jobbá teszi a hangulatot
A szorongás természetéből adódóan mindent felnagyít, azonban egy-egy kiadós rendrakás, pakolászás után jó eséllyel kisebbnek látod majd a problémákat. Magában a tevékenységben könnyen elmerülhetsz, javítva a koncentrációt és kizárva a szorongató gondolatokat; a munka végeredménye, vagyis a tiszta lakás látványa pedig jóérzéssel tölt el. Egy korábbi tanulmány szerint azok az emberek, akik a mindfulness technikát alkalmazva mosogattak, az idegességük 27%-os csökkenéséről számoltak be, de emellett a szellemi inspirációjuk is 25%-kal növekedett.
Ezeket a tevékenységeket „robotpilóta üzemmódban” is végezheted, vagyis például a munkahelyi feladatokhoz képest itt nincs szükség teljes koncentrációra, vagyis közben hallgathatsz inspiráló podcasteket vagy a kedvenc zenéidet. Arról már nem is beszélve, hogy látva a munkád végeredményét, vagyis a tiszta lakást, rendezett fiókot, arra motiválhat, hogy a napod további részét is hasznosan töltsd.
2. Erősíti a kontrollérzetet
Akár a konyha-, akár a fürdőszobaszekrényről van szó, a takarítás azt az érzetet kelti, hogy uralod a környezetedet. Az élet tele van bizonytalansággal – az egészségünktől kezdve az anyagi gondokig –, de a takarítás nem tartozik ezek közé. A szándék cselekvéssé alakul és már egy gyors rendrakástól jobban érezheted magadat. A rutin – az élet minden területén – segít uralni a stresszt és a szorongást. Ne feladatként tekints a takarításra, sokkal inkább mindfulness gyakorlatként. Tervezd be a napodba, hétvégédbe a házimunkával végzett időt, így könnyen szokássá alakíthatod. Nem kell naponta órákat töltened vele, elég, ha 10-15 percet rászánsz. Például reggel ennyi idő alatt beágyazhatsz, elpakolhatod az előző napi ruhákat, berakhatsz egy adag mosást, este pedig lefekvés előtt elmosogathatsz, bepakolhatod a mosogatógépet.
3. Ha elvégezed a takarítást, produktívabbnak érzed magadat
A to do listák struktúrát adnak a napodnak, arról nem is beszélve, mennyire kielégítő egy-egy feladat mellé behúzni a hatalmas pipát. Az Anxiety UK csapata szerint a listák írása elsőre plusz munkának tűnhet, főleg, ha minden egyes tennivalót felírsz, végtelennek tűnhet, ám mégis arra biztatunk, írj fel minden egyes teendőt, a kicsiket is, így hamar kihúzhatsz egy-egy feladatot. A sikerélmény pedig javítja a hangulatot.
4. Segít fókuszálni
Nem mindenki szeret takarítani, de a rendrakás mindenkinek jót tesz: a fentiek alapján növeli a produktivitást és koncentrációt. Ha szomorú, túlterhelt vagy, esetleg szorongsz, vedd fel a gumikesztyűt!
Egészen más érzés belépni reggelente egy rendetlen helyiségbe. Amennyiben például káosz uralkodik a konyhában, úgy a reggeli, ebéd előkészítése is külön figyelmet igényel, egy rendetlen dolgozószobában pedig sokkal nehezebb a munkára koncentrálni. Minél kevesebb tárgy legyen a látóteredben – akár az íróasztalodon is –, így jobban tudsz figyelni arra, amit csinálsz. A rendezett végeredményt már egy 10 perces villámrendrakással is elérheted.
5. Egyszerűen élvezetes
Nem mindenkiben veszett el egy Monica Geller, de a takarítás valóban lehet élvezetes! Gondolj rá sporttevékenységként, hiszen kalóriát éget és endorfint termel. A finom illatú tisztítószerekben, a patyolat végeredményben is megtalálhatod az apró örömöket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!