A rágcsálók elleni védekezés összetett feladat. Általánosságban elmondható, hogy a különféle technikák kombinálásával és ezeknek alkalmazásával érhető el a legjobb eredmény.
Az elmúlt hónapokban számtalan helyen gondot okozott a patkányok megjelenése. Ezeknek a bosszantó, taszító rágcsálóknak a felbukkanása az otthonunk, lakókörnyezetünk közelében azt jelenti: az adott helyen minden feltétel rendelkezésre áll a szaporodásukhoz.
Patkányirtás során a legfontosabb feladat a búvó- és tenyészőhelyek megszüntetése, az élelem megvonása. Vizsgáljuk felül a hulladékkezelésünket: a gyűjtőhelyet, tárolást oldjuk meg zárt, a patkányok számára hozzáférhetetlen helyen! Az udvaron, ház mellett deponált építési törmeléket, építőanyag kupacokat szüntessük meg, szállíttassuk el.
Milyen mérget válasszunk?
Az Európai Unió a lakossági kereskedelmi forgalomba hozható rágcsálóirtó szerek hatóanyag tartalmát 3 ezrelékre csökkentette, ez azonban nem jelenti azt, hogy ezekkel a készítményekkel ne tudnánk eredményes védekezést végrehajtani.
A gazdaboltok, hypermarketek kínálata zavarba ejtően nagy, azonban ha vetünk egy pillantást a termékek címkéire, hatóanyagként szinte mindegyiken bromadiolon vagy brodifakum szerepel. A hatóanyagok egyszeri fogyasztásra ható, elhúzódó hatású mérgek, az igazi különbség a termékek kialakításában, a csalinak használt összetevőkben rejlik.
A feltett kérdésre azonban nem lehet egyértelműen egy bizonyos terméket megnevezni, érdemes mindenből megvenni a lehető legkisebb kiszerelést, majd azokat a patkányok által látogatott helyekre kihelyezni (akár egymás mellé is, mintegy „megversenyeztetve” a szereket), és abból a típusból vásárolni nagyobb mennyiséget, amivel szemben a helyi patkány populáció a legkevésbé gyanakvó.
Számít–e a méreg színe?
Semmi jelentősége, kizárólag figyelemfelkeltő funkciója van. (Illetve elsősegély nyújtásnál lenyelés esetén mutatja, hogy meddig kell valakit hánytatni, de inkább ne nyelje le senki!)
Hogyan helyezzük ki a mérget?
100%-ig a műanyag patkányetető ládák mellett teszem le a voksomat. Igaz, hogy a megvásárláskor jelentősen megnyomja a számla végösszegét, de az irtás végeredménye szempontjából felbecsülhetetlen a szerepe. Ha nem tapossuk szét, vagy a damilos fűkasza sem rongálja meg, és később is használható lesz.
A láda további előnye, hogy benne irtószer rögzített és szóródásmentes. A patkány nem tud hányni, így amit egyszer lenyel, az kizárólag a tápcsatornán áthaladva tud távozni, ahol viszont az emésztés teszi a dolgát, a felszívódó méreg hatóanyaga a mérgeződés folyamatát elindítja, és szerencsés esetben a meccset el is dönti.
A kihelyezett irtószerünket a ládában ugyan sorsára hagyjuk, de ez nem jelenti azt, hogy a feladatunkat elvégeztük. A rágcsálóirtás teljes folyamata alatt – nagyjából heti rendszerességgel – nyomon kell követnünk a ládákban zajló eseményeket, az elfogyasztott mérgeket pótolnunk kell. A ládában sem gyerek, sem haszonállat nem fér hozzá a kihelyezett irtószerhez, így a nem kívánt mérgeződéstől nem kell tartanunk.
Mikor vagyunk „készen”?
Általánosságban igaz, hogy amennyiben a fogyasztás nyilvánvaló, többször kellett a kihelyezett irtószert utántölteni, tehát a patkány a mérget „felvette”, ha egymást követő két ellenőrzés során nem látunk fogyasztást, és a patkányok egyéb nyomait sem látjuk a területen, az irtást sikeresnek minősíthetjük. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kihelyezett szerelvényeket nem érdemes továbbra is a helyszínen, töltött állapotban tartani, hiszen az újonnan érkező kártevők elleni biztonságunk záloga szintén ez lesz.
Méregkihelyezés zárt etetőállomás nélkül
Ha nem tudjuk vagy nem akarunk beruházni egy műanyag szerelvényre, a mérgeket kihelyezhetjük nélkülük is. Ilyenkor mindössze annyi a dolgunk, hogy a méreg elhurcolását megakadályozzuk. Ezt a mérgen átvezetett pl kötöződrót segítségével oldhatjuk meg (csávázott vetőmagot értelemszerűen elég bajos lesz kikötni). Ilyenkor lehetőleg parafinos kockát vagy blokkot használjunk, kialakításánál fogva a nedvességnek ellenáll, és a haszonállatok sem szeretik annyira. Ennél a módszernél mégis fennáll a nem kívánt mérgeződés veszélye, legyünk nagyon körültekintőek!
Baj esetén azonnal orvos!
Amennyiben bármilyen úton bekövetkezik a nem kívánt mérgeződés, a mérget fogyasztó embert vagy haszonállatot késlekedés nélkül vigyük orvoshoz, akivel közöljük a méreg fogyasztás tényét. A kezelés szempontjából a véralvadásgátlók méreg neve és hatóanyaga nem lesz fontos, mindegyikük ellenszere a K1 vitamint (Konakion inj.) A mérgeződés teljes egészében, tünetmentesen visszafordítható (természetesen a kezelést a lehető legkorábban meg kell kezdeni). Ilyenkor jön nagyon jól az elhúzódó hatás.
Méregmentes lehetőségek
Számtalan, különféle csapda áll rendelkezésre, melyek közül a tilós, a ládacsapda, és a folytonfogó csapdák használatával érhetünk el eredményt. A ragadólapos csapdák alkalmazását nem javaslom: a tapasztalat szerint kizárólag fiatal állatok ragadnak bele, avagy a legtöbbször azok sem. Ha ajánlanom kéne, a fentiek közül én a folytonfogó csapdát ajánlanám. A fogást nagyban befolyásolja az alkalmazott csali, amit megint csak magunknak kell kikísérletezni. Egy búzaraktárban kicsi az esélye, hogy a patkány belemegy a csapdába, ha abba búzát helyezünk el, ilyen helyen a füstölt kolbász, esetleg csirkehús lehet a jó választás (nem mellfilé, nyak, farhát) Általánosságban jó lehet a napraforgómag, az egyéb olajos magvak (tökmag, mogyoró, mandula), vagy a mogyoróvaj, mogyorókrém.
Összefoglalva: ne várjunk azonnali, gyors eredményt, legyünk türelemmel! A patkányok, rágcsálók “elűzése” hosszabb folyamat. Heti legalább egyszer találjunk időt a kihelyezett szerelvények ellenőrzésére, karbantartására.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!