A klímaváltozás óriási kihívás elé állította az emberiséget. A felelősen gondolkodó építészek, művészek, dizájnerek elgondolkodtató installációkkal hívják fel a figyelmet a globális ökológiai válságra.
Shakespeare ihlette
A tavaly júniusban megrendezett London Design Biennále keretében mutatták be Es Devlin látványos és lenyűgözően komplex projektjét. A londoni Somerset House udvarában felállított Forest for Change (Erdő a változásért) tulajdonképpen egy valódi erdő (400 fa), közepén egy tisztással, amelyet tükörrel borított oszlopok szegélyeznek. A kolumnákon a Fenntartható Fejlődési Keretrendszer szövege olvasható. Sőt az ENSZ-agenda 17 pontjában megfogalmazott céloktól inspirált látogatók is rögzíthették gondolataikat, javaslataikat. A munkában részt vett Philip Jaffa tájépítész és a Scotscape, akik a 23 Angliában honos fafajta és az aljnövényzet kiválasztásában segédkeztek. Az „erdei séta” közben a vendégek a világ legkülönbözőbb pontjain élő madarak énekét hallhatták. A 24 órás madárdal-válogatást a zeneszerző Brian Eno rögzítette. A monumentális installációt megálmodó Es Devlin elárulta, hogy az alapötletet Shakespeare darabjaiból merítette, ugyanis a drámákban ábrázolt, szimbolikus jelentéssel bíró erdők már régen megragadták a képzeletét.
Szellemerdő a város közepén
Maya Lin „szellemerdője”, a Ghost Forest számára emblematikus helyszínt választott. Manhattan közepén, a Madison Square Parkban állított fel 49 élettelen cédrust, amelyek az éghajlatváltozás miatti extrém időjárás miatt pusztultak el. A gondozott park és a halott fák megdöbbentő kontrasztja egyszerű, de annál hatásosabb eszköz az emberek figyelmének felkeltésére. A köztéri alkotás kézzelfogható közelségbe hozta a globális felmelegedés riasztó következményeit. Az installáció része volt egy hangfelvétel is, amelyen az egykor Manhattanben honos szürkeróka és az amerikai fekete medve hangját rögzítették. A projektet a park felügyelősége kezdeményezte, és párhuzamosan a globális felmelegedéssel kapcsolatos edukációs programokat is szerveztek, szakértők által tartott ismeretterjesztő előadásokkal, beszélgetésekkel.
Könyörög az erdő
A Superflux csapata egy elképzelt jövőbeli térbe invitálja korunk emberét, és a remény narratívájára építi az alapkoncepciót. A bécsi Iparművészeti Múzeum (MAK) felkérésére megalkotott – a Vienna Biennale for Change 2021 keretében látott – Invocation for Hope (Könyörgés a reményért) az ökológiai krízisre és az egyén felelősségre fókuszál. A teremnyi installáció egy olyan korszak képét vetítette előre, amikor az emberiség már képes harmóniában élni a természeti környezettel. A felperzselt erdő – közel félszáz elszenesedett fenyővel, élő magoncokkal, cserjékkel, mohával és fűvel – egy tükröződő medencét fogott közre, amelyben kihalófélben lévő állatokról készült felvételek futottak. Ez az oázis a remény szimbóluma, és arra sarkall mindannyiunkat, hogy vegyük komolyan a Föld kizsákmányolásának, a túlfogyasztásnak a veszélyeit. A fák a neunkircheni régióból származtak, és egy speciális eljárásnak köszönhetően nyerték el jelenlegi formájukat. Az élő növényekről pedig speciális világítással és folyamatos öntözéssel gondoskodtak. A kiállítás zárását követően az installáció elemeit helyi iskoláknak adományozták, illetve komposztálták.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!