Már az újságosoknál az új Lakáskultúra.
A tartalomból:
Tárolás a nappaliban
A nappali – akár önállóan, akár egy térben az étkezővel, konyhával – megkívánja, hogy a legkényelmesebb és a legreprezentatívabb helyisége legyen a lakásnak. Lakberendezési szempontból ez ugyan egy kellemesnek tűnő, szép feladat, ám mivel rengeteg apró részletre és adottságra kell odafigyelni, nem árt, ha gondosan tervezünk s végig „észnél vagyunk”. Ami a dolgot komplikálja, hogy itt egyszerre kell megvalósítani bizonyos tárgyak tárolását és használatba állítását, gondoljunk csak a szórakoztató elektronikai berendezésekre, könyvekre, dísztárgyakra. Szerencsére szebbnél szebb és rendkívül praktikus bútorok segítik munkánkat. Fókusz rovatunkban a legjobbak közül válogattunk, így remek útmutatót találnak a nyitott és zárt polcos rendszer hívei éppúgy, mint a térbe állított vagy a színekkel variálható darabok kedvelői.
Lendületes tetőtérátalakítás
Bár a tetőtéri lakások sokféle izgalmas lakberendezési lehetőséget kínálnak, a legtöbbjük nem tud megszabadulni bizonyos belsőépítészeti kényszerpályáktól. Ilyenek az erősen szabdalt terek, az alacsony belmagasság, a kihasználatlan, ferde falsíkú zegzugok vagy az előnytelen ablakelhelyezések. Az itt bemutatott otthon viszont pont az ellenkezőjükre ad példát – s talán ötleteket is a hasonló helyzetben lévőknek -, mert a hagyományos tetőtéri lakásokat jellemző, térérzet csökkentő megoldások helyett a téralakítás itt nagyvonalú és izgalmas. A ferde falsíkokat ugyanis szokatlanul nagy belmagassággal ellensúlyozták, köszönhetően annak, hogy emeletráépítéssel kombinálták a padlástér hasznosítását. S hogy ebből milyen további előnyök származtak (például galériára helyezett, szeparált háló és fürdőszoba), kiderül a riportból.
Belvárosi támaszpont
Megvan az előnye annak, ha egy lakásban a konyhabútortól az étkezőasztalon át a gardróbszekrényekig és ágyig szinte minden bútor egyedi tervezésű. Egyrészt kifinomultabban valósítható meg így az egységes szín- és stílusvilág, másrészt precízebben lehet érvényesíteni a helytakarékossági szempontokat. Praktikus, előrelátó gondolkodásra vall az ilyesmi, megrendelő ér kivitelező részéről egyaránt. S ha már a praktikusság szóba került: eleve ilyen okok vezették ennek a lakásnak a megvásárlását és felújítását, egy munkahelyhez közeli, korán reggel és késő este is könnyen megközelíthető „támaszpont” kialakítása volt az alapcél. A lerobbant állapotú, belvárosi lakás ennek nyomán kapta vissza régi fényét, polgári atmoszféráját, s így nem csupán alkalmi szálláshely, hanem olyankor igazi otthona is az új tulajdonosoknak.
Variációk dolgozószobára
A dolgozószoba – amely lehet valamelyik sarok az egyik helyiségben, vagy pusztán egyetlen íróasztal -, ma már elengedhetetlen része a legtöbb lakásnak. Konkrét kenyérkereső tevékenység éppúgy folyhat itt, mint tanulás vagy az e-mailjeink kezelése, alapvető bútor- és tárgyszükségletük is hasonló, tehát asztal, szék, megfelelő világítás, könyvek, iratok tárolására szolgáló polcok, szekrények, dobozok. Ez a sematikus lakberendezési feladat azonban sokkal összetettebb, ha igazán egyedi, mind a saját egyéniségünkhöz (és persze az adott feladathoz), mind pedig a lakás egészéhez illő helyiséget vagy zugot akarunk kreálni. A Variációk rovat ehhez nyújt segítséget, lett légyen szó puritán vagy tárgyakban gazdagabb környezetről, modern vagy más karakterű otthoni világról – mindenki találhat olyan tippet, ami passzol a stílusához.