Van néhány nap az évben, ami a legtöbb művészetkedvelő naptárában piros betűs ünnepként szerepel, ilyen a június 10. is. Ekkor ünnepeljük ugyanis – magyar kezdeményezésre – a szecesszió világnapját.
Bár nem tudjuk biztosan, a szecesszió valószínűleg az egyik legközkedveltebb művészeti irányzat. Nem véletlenül, ugyanis legfőbb jellemzői a szépség, a természetközeliség, a növényi vagy geometrikus ornamentika. Azonban a szecessziót könnyebben értelmezhetjük talán akkor, ha mozgalomként, nem pedig egységes stílusként tekintünk rá.
A századforduló idején a művészek egy csoportja szakítani kívánt a historizmus és az akadémizmus bevett formáival. Az egyes országokban különböző néven, más-más sajátosságokkal bontakozott ki a szecesszió. Itthon Lechner Ödön nevével szoktuk a leginkább összekapcsolni, aki az építészetben nemzeti stílus kialakítására törekedett, és ennek megvalósulását főként a magyaros és keleties ornamentikában látta.
Lechner sikerességét jól mutatja követőinek száma is. (No meg az épületei, amelyek színesebbé teszik a mindennapjainkat.) A szecesszióra egyébként jellemző az összművészeti jelleg, és ez az építészetben jut kifejezésre. A művészek az egész épületet szerves egységként fogták fel, a benne lévő bútorokra, használati tárgyakra is műalkotásokként tekintettek. Az idei világnap is az építészethez kapcsolódik, a Réseau Art Nouveau Network által ajánlott téma „A szecessziós lépcsők”.
A cikk folytatásáért kattints a műtárgy.com oldalára!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!