Az Art déco egyik legjelesebb magyar mesterének, Lukáts Kató grafikus művész alkotásaiból nyílt kiállítás december 10-én a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban. A tárlaton bemutatásra kerül a művész kortalan motívumvilága, stílusának és technikájának különböző árnyalatai, művei.
A derűs és játékos lelkületű alkotó Lukáts Kató (1900–1990) többek között olyan máig ismert mesekönyvek kedves grafikáit készítette, mint az Iciri-piciri, az Ablak-Zsiráf vagy a Gőgös Gúnár Gedeon.
Az Országos Magyar Királyi Iparművészeti Iskola grafika szakon végzett művész az alkalmazott grafika különböző területein alkotott maradandót. Bútorintarziát és textileket tervezett, de falfestmények, színpadi jelmezek és folyóiratcímlapok tervei is fűződnek a nevéhez.
Lukáts Kató tehetsége és egyedi formanyelve a csomagolás területén teljesedett ki igazán, ezáltal vált nemzetközileg is ismertté.
Számos míves kivitelű bonbonos és illatszeres dobozka hirdette tehetségét, az Altmann & Kühne csokoládéboltjaitól a Stühmer üzletekig.
Egyedülálló technikája végig kísérhető élete munkásságán, a grafikus művész korai alkotói szakaszától a későbbi éveiben készült művekig.
1925-ben tanára, a neves építész, belsőépítész és szakíró Kaesz Gyula (1897–1967) felesége lett. A széles körben ismert alkotópáros több bútort, enteriőrt tervezett együtt, valamint egy könyvet is kiadtak közösen. Koruk leghíresebb művészei és költői tartoztak a házaspár ismeretségi köréhez.
Játékos, meseszerű képi világ
Lukáts Kató tervezői munkái között bankjegyek, bélyegek és bútordekorációk is megtalálhatók. Különleges és egyedi csomagolástervei mindig ugyanolyan kreativitással érzékeltették a csomag tartalmát, ahogy könyvillusztrációi, képeslapjai is tökéletesen visszaadják a mű korhű hangulatát és költőiségét is.
A Mesebolt és Aranyecset kiállítás a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban bemutatott A plakátművészet mesterei/Mestersége: grafikus című grafikatörténeti tárlatsorozatának egyik újabb állomása. A tárlat betekintést nyújt a grafikusok munkájába, a könyv- és csomagolástervezéstől a megvalósulásig, melyet gazdag múzeumpedagógiai és szakmai programok, tárlatvezetések kísérnek.
A bemutatott anyag gerincét elsősorban az Iparművészeti Múzeumban őrzött hagyaték adja, de felsorakoznak a társmúzeum tárgyai is.
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum és az Iparművészeti Múzeum közös kiállításán bemutatott darabok nagy része már felkerült az Iparművészeti Múzeum honlapjára is, ahol a jövőben egyedi virtuális kiállítással is tisztelegnek Lukáts Kató művészete előtt.
A kiállítás 2021. december 10. – 2022. április 17-ig látogatható.