A legtöbb gyerek álma: a lombházak a kicsik kreatív játszóterei, de tökéletesen alkamasak bekuckózásra, elvonulásra is kamaszoknak, romantikus lelkülető szülőknek. Németh József lombházai a kert ékeivé is válnak; a jó minőségű alapanyagok, főleg fa felhasználásának köszönhetően akár több generáción át szolgálják a családokat.
Németh József 2005-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász szakán. Diploma után egy képzőművészekből álló alkotócsoport keretein belül tervezett és épített egyedi játszótereket. Vidékre költözött, majd elindította saját vállalkozását Lombházam néven. Egyedi, személyre szabott lombházak, cölöpházak, kiegészítők készítője.
Honnan jött az ötlet?
A legtöbb gyerek vágya, hogy egy ilyen házikóban kuckózhasson. Ráadásul a tervezés és a kivitelezés izgalmas feladat; kreativitást, jó problémamegoldó készséget igényel, nem áll távol a szobrászi látásmódtól, gondolkodástól.
Mi a lombházak fő jellemzője?
Manufakturális jelleggel készülnek, jó minőségű alapanyagok, főleg fa felhasználásával, így akár több generáción át szolgálják a családokat. Használhatja bárki, a pár éves gyerekektől kezdve a félrevonulni vágyó kamaszokon át a romantikus lelkű szülőkig. Szerkezetüket tekintve a lombházak állhatnak saját lábakon (cölöpház) vagy klasszikus lombházként rögzülhetnek közvetlenül az erre alkalmas fákra, illetve ezek kombinációja is előfordul. Két fő típus létezik: az egyik fizikai aktivitásra, mozgásra sarkall, több egymásra épülő egységből áll, a másik kuckósabb, elmélyült tevékenységekhez ideális, meghitt hangulatú. Ezek a házak kreatív játékteret biztosítanak a gyermekeknek, és egyúttal barátságosabbá teszik a kertet, szó szerint magasabb szintre emelik a kert élményét.
Vannak prototípusok?
Minden projekt más, a megrendelő egyéni igényei és a helyszín adottságai határozzák meg a egyes modelleket. Engem ez kifejezetten inspirál, nem hiszem, hogy a sorozatgyártásban motivációt találnék.
Milyen szempontokat veszel figyelembe a munka során?
Mindenekelőtt a tér sajátosságait tartom szem előtt, emellett persze lényeges a gyerekek életkora, személyisége, vérmérséklete, nemcsak az építmény, hanem a különböző kiegészítő játékok tervezésénél is. Mindig személyre szabott, az adott korosztálynak megfelelő lombházban gondolkodom; az egyszerűtől a többszintesig, a lábakon állótól a fa köré épített kuckóig bármit elkészítek, akár akadálymentesített változatban is.
Milyen terveid vannak?
A közelmúltban több olyan megkeresést kaptam, amelyek a Tiny House vagy Cabin House világába tartozó, lakható faházak építésére vonatkoznak. Kicsit más műfaj, de megmozgatta a fantáziámat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Kövess minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!