Itthon és Európa-szerte egyaránt találhatunk csoda szép panorámát nyújtó kilátókat, amelyek építészeti szempontból is izgalmasak.
Általában természetjáró túrák alkalmával keressük fel az útba eső kilátókat, hogy gyönyörködhessünk a legfelső szintről elénk táruló táj látványában, holott a különleges építmények kedvéért is érdemes vállalkozni egy-egy nagyobb kirándulásra. Hiszen nem csak kisebb, fából készült, egyszerű szerkezetek léteznek, ma már sokfelé grandiózus műalkotások várják a turistákat – a kreatív tervezők élnek az alkotói szabadság és a technikai fejlődés adta lehetőségekkel. Az alábbiakban bemutatott három kilátó első pillantásra igencsak különbözőnek tűnik, ám közös bennük, hogy harmonikusan illeszkednek a természeti környezetbe, és egyedi módon reflektálnak a helyi sajátosságokra.
Harangtorony, madarak menedéke, kilátó
Bleibach aprócska német település, a varázslatos szépségű Fekete-erdőben, három völgy találkozásánál fekszik. A hangulatos városka templomához az Architektur3 iroda tervezett tornyot, amely egyszerre szolgál klasszikus harangtoronyként, a környéken élő madarak etetőhelyeként és a nagyközönség számára is látogatható kilátóként. A St. Georg-templom története évszázadokra nyúlik vissza, alapja a 16. századi gótikus kórus, amelyhez az 1970-es években egy sátor formájú, meglehetősen semmitmondó szárnyat toldottak. Az építmény jelenlegi formájában őrzi a múlt örökségét, ugyanakkor új elemekkel gazdagítja az összképet. A háromszögalapú, helyi fenyőből emelt, izgalmasan dőlt tetejű torony minden irányból más arcát mutatja, szimbolikája pedig egyszerre utal a három völgy találkozására és a Szentháromságra – oly sok szállal kötődik a helyhez, hogy másutt nem is állhatna.
Körpanoráma a lombok felett
Szintén maximálisan igazodik a környezeti adottságokhoz a Dél-Dunántúl legmagasabb pontján emelt Zengő-kilátó. A nyáron átadott 22 m magas építményt egy geodéziai torony köré tervezték, a légiesnek ható, átlátható szerkezet szinte teljes egészében acélból készült, beleértve a rácsos felületű lépcsőfokokat és a járófelületeket. Az alsóbb szinteken a fák lombkoronáját és az erdő élővilágát tanulmányozhatjuk, ám feljebb érve egyre szélesebb perspektíva tárul elénk, a legfelső emeleten pedig páratlan körpanorámában gyönyörködhetünk. Jól látszanak a Mecsek csúcsai, sőt tiszta időben a Badacsony és a horvátországi Papuk hegység kontúrjai is kirajzolódnak.
Üveghíd 1200 méteren
Egy figyelemfelkeltő építménynek köszönhetően érzékelhetően nő az egész régió vonzereje, turisztikai értéke. Ez ösztönözte a Biokovo Nemzeti Park délnyugati részén, a Ravna Vlaska tetején álló üvegkilátó, a Skywalk Biokovo létrehozóit. A dalmát tengerpart legújabb látványossága a 12 elemből álló Novi Adrion fejlesztési program keretein belül valósult meg. Felejthetetlen élmény végigsétálni a hegyoldalból 12 m-re kinyúló, patkó alakú üveghídon, 1228 m-es magasságban. Pazar kilátás nyílik a Makarska Riviérára, de derűs napokon egészen az olaszországi Monte Garganóig ellátni. A fantasztikus alkotás már önmagában turistacsalogató attrakció, ráadásul az üvegpadlós, üvegkorlátos híd a környező sziklák megfigyelésére is remek lehetőséget kínál.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!