Az anyaggal való kísérletezés, az egyszerre egyszerű, mégis komplex tárgyak készítése tartja lázban Juhos Lehelt, a Lehel Juhos Design alapítóját. Ismerd meg közelebbről a magyar dizájnert!
A Magyar Divat & Design Ügynökség második design LAB inkubációs programjának keretein belül 7 gyártó-tervező páros közös termékfejlesztési ötlete valósult meg. A hat hónapos gyártási folyamatot követően a sikeres kollaborációknak köszönhetően több mint 80 innovatív, magas minőségű szériaérett termék született – fenntarthatósági tényezők figyelembevételével. Az elkészült alkotások nem csak hazai, de nemzetközi kiállításokon is megállják a helyüket, hozzájárulva hazánk országimázsának erősítéséhez. E hét munka közül mutatjuk most be Juhos Lehel (Lehel Juhos Design) alkotásait, illetve a programba bekerülő szénszál erősítésű kompozit asztalt, a Flaar Mérnöki Tervező és Szolgáltató Kft-vel közös munkáját.
Hogyan jellemezné a Lehel Juhos Design darabjait?
Kedvelem az egyszerre komplex, mégis egyszerű dolgokat, bútorokat. A tárgytervezés során is rengeteg szempontot kell figyelembe venni: újszerű-e a felvetés, kik és hogyan használják majd, milyen ergonómiai funkcióknak kell megfelelnie, mennyibe kerül, milyenek a gyárthatóság és termékfejlesztés lehetőségei – és így tovább. A minőség szempontjából egy sikeres és piacképes Lehel Juhos Design tárgy megvalósításához elengedhetetlen a formatervezés, az anyagismeret és a gyártástechnológia összhangja, de a legfontosabb, hogy az eredeti elképzelés a lehető legegyszerűbb formájában valósuljon meg.
Mi inspirálta a HORIZON asztal megtervezésekor?
A projekt a következő kérdésekkel indult: mire képes az anyag? Milyen formában szemléltethető a technológiában rejlő lehetőség? Az asztal szerkezetét tekintve egy összefüggő héjszerkezet, mely az asztallap 4 sarkába süllyedő nyitott profilú lábakon áll. Az eredeti elképzelés dimenzióit a gyárthatóságnak megfelelően addig finomítottuk amíg kialakult a végleges forma. A 2,6m hosszú asztallap rejtett, hab maganyagú szendvicsszerkezetének vastagsága csupán 30 mm, míg az asztal látszó élei mindössze 5 mm vastagok, összsúlya kevesebb mint 20 kg. Exkluzív tárgyaló vagy étkezőasztalként is használható a HORIZON, mint a technológia és a formatervezés izgalmas fúziója.
Miért éppen szénszálas technológia megoldást választotta az asztal megtervezéséhez?
A szénszálak szilárdsága meghaladja az átlagos acélét, sűrűsége viszont csak negyede annak. Legjelentősebb előnye azonban az igen magas rugalmassági modulusza – ez az anyagjellemző írja le az anyag merevségét. Ezeknek a különleges műszaki adottságoknak köszönhetően lehetőségem nyílt a hagyományos bútoripari megoldásoktól merőben eltérő, újszerű formákkal kísérletezni. A lábak és az asztallap kialakításánál olyan innovatív megoldásokat alkalmaztunk amelyeket más anyagból elképzelhetetlen lenne megvalósítani.
A HORIZON asztal a Flaar Kft támogatásával valósult meg. Hogyan jellemezné a céggel való közös munkát?
A Flaar Kft. 2006 óta alkalmaz szénszál erősítésű kompozit technológiákat, fő tevékenységük a sport vitorlás hajók tervezése és gyártása. Sopronban, egy egyetemi előadás alkalmával hallottam róluk először, és pár évvel diploma után felkerestem őket, hogy megismerkedjünk. Az együttműködésre a Magyar Divat és Design Ügynökség által kiírt designLAB inkubációs programmal nyílt lehetőség, és a HORIZON asztal ötletére – nagy örömömre – Mezey Zoli ügyvezető azonnal igent mondott. Az projekt tervezői és gyártói oldalról is kihívás jelentett, melynek eredménye a szürreálisan vékony, ugyanakkor elképesztően merev, légies asztal. Izgalmas és inspiráló volt a közös munka, Zolival és a projekten dolgozó mérnök csapattal: Gond Balázzsal és Nagy Attilával hamar megtaláltuk a közös hangot.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!