A légkondi pokoli drága, hiszen a hűtés miatt csillagászati összegre ugorhat a villanyszámla. Ez azonban nem feltétlen kell, hogy így legyen.
Újra borobbant a kánikula és ilyenkor nagy segítség, ha van otthon légkondi – ámbár ez a kényelmi készülék egyre megosztóbb. Sokan környezetvédelmi szempontból és azért nem telepítenek, mert úgy vélik, drámaian megnöveli a villanyszámlát. Most, az energiaválság közepén pedig még az is háromszor meggondolja a rendszer elindítását, akinek az otthonában van működő légkondi. Ám a legforróbb napokon mégis sokan kénytelenek bekapcsolni a hűtést, mert a benti hőmérséklet is elviselhetetlen, vagy mert kisgyerek, esetleg beteg van a családban. Szerencsére a klímával spórolni nem lehetetlen – csak néhány alapvető dologra oda kell figyelni.
1. Ne kapcsolgassuk ki-be
Nem biztos, hogy akkor spórololunk a legtöbbet, ha csak néhány órát megy naponta a klíma. A mai modern készülékekben automata funkcióval ellátottak, így a gép folyamatosan szinten tartja a lakás hőmérsékletét. Csak akkor hűt, amikor arra tényleg szükség van. A hőmérséklet szinten tartásánál azonban sokkal több energiát igényel az átforrósodott lakás újra hűtése. Természetesen ha senki nincs otthon, mindenképpen célszerű kikapcsolni a rendszert. De ekkor is be lehet állítani, hogy megkezdje a hűtést fél órával azelőtt, hogy hazaérkeznénk.
2. Ne főzzünk a déli forróságban
A sütéssel-főzéssel nagy hő keletkezik a zárt térben. Nem érdemes akkorra időzíteni, amikor megy a klíma is. Inkább főzzünk hajnalban, vagy az esti órákban. Jó ötlet könnyű, gyorsan elkészülő fogásokat, sütés nélkül készíthető süteményeket választani. Több óra főzést igénylő marhapörköltet inkább télen készítsünk.
3. Éjszakára nem kell légkondi
Sokkal kevesebbet fogyaszt a klíma, ha segítünk neki egy picit: használjuk ki a hűvös hajnalokat. Alaposan szellőztessük át a lakást, ezzel jó pár fokkal lejjebb vihetjük a hőmérsékletet, így a légkondinak kevesebbet kell dolgoznia. A legjobb, ha éjjelre nyitva hagyjuk az ablakokat: a nyári éjszakák nem olyan forrók, hogy a légkondinak muszáj lenne mennie.
4. 8 fokos aranyszabály
A klimatizált helyiségekben nem kell, hogy jéghideg legyen a levegő, sőt, ez kifejezetten ártalmas, hiszen a kinti melegről belépve könnyebben alakulnak ki felsőlégúti megbetegedések. Alapszabály, hogy a lakás belső hőmérsékletét legfeljebb a kinti hőmérsékletnél 8 fokkal alacsonyabbra szabad állítani. Így könnyebben alkalmazkodik a szervezet a kinti meleghez, ha el kell menni otthonról, és nem mellékesen a klíma is sokkal kevesebbet fogyaszt.
5. Árnyékoljunk, ahol csak lehet
A lakás legjobban úgy tud átforrósodni, hogy az ablakon besüt a nap. Abban a helyiségben, ahol a klímaberendezés üzemel, mindenképp húzzuk le a redőnyt, vagy használjunk vastag anyagú sötétítő függönyt.
6. A rendszeres karbantartás a titok
A rendszeres tisztításnak és karbantartásnak nem csupán azért van fontos szerepe, mert így megelőzhető a kórokozók elszaporodása a légkondiban. A tisztán tartott készülék ugyanis sokkal kevesebbet fogyaszt. Érdemes minden szezon előtt szakemberre bízni légkondi takarítását. De a nyár során minden felhasználó maga is sokat tehet azért, hogy a lehető legnagyobb hatékonysággal működjön a gép. Időnként érdemes áttisztogatni a szűrőket, és a kültéri egységről eltávolítani a port.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!