A nyár eddigi legmelegebb hete előtt állunk – és ez még csak ízelítő a hőségből –, ezzel elrajtol az intenzív légkondihasználati szezon is. Bár naponta bekapcsoljuk, mégis, sokan nincsenek vele tisztában, milyen karbantartási feladatokat kell elvégezni azért, hogy sokáig problémamentesen működjön az eszköz, miközben az egészségünkre sincs káros hatással. Az alábbiakban a Nemzeti Népegészségügyi Központ által kiadott tudnivalókat és az LG szakértőjének tanácsait gyűjtöttük össze.
A forró napok beköszöntével újra fókuszba kerülnek a klímaberendezések, valamint a légkondi karbantartása. A modern gépek a szűrőrendszerüknek köszönhetően már képesek egyes allergéneket, kórokozó baktériumokat is eltávolítani a helyiségek légteréből, de csak megfelelő és rendszeres karbantartás mellett. Érdemes tehát betartani néhány alapszabályt – nem csak a legújabb készülékek, de minden klíma esetében!
Figyeljünk a szűrőkre!
A beltéri egységbe épített szűrőrendszerek alapvető feladata, hogy egészségesebbé tegyék otthonunk levegőjét. A legjobb típusok pedig nem csak az allergéneket képesek eltávolítani a helyiségek légteréből, de bizonyos baktériumokat is. Ezeket a szűrőket az egészségünk érdekében tisztítanunk, cserélnünk kell. Rendszeres időközönként a beltéri és a kültéri egységet is szükséges ellenőrizni, karbantartani. Legkésőbb akkor, amikor már valóban itt a kánikula, azonban hogy megfelelő szakembert találjunk, érdemes a tisztítást a szezon előtti hetekre időzíteni.
A légkondi karbantartása a garancia lejárta után pénzbe kerül, de még így sem érdemes spórolni rajta: a rendszeres tisztításnak köszönhetően a klíma élettartama hosszabb, vagyis jobban járunk ezekkel a kisebb, időszakos kiadásokkal, mintha új eszközt kellene vásárolnunk.
A napokban a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) is kiadott egy tájékoztatót a klímaberendezések kapcsán. Ahogyan arra felhívják a figyelmet, a rendszeres tisztítás kifejezetten fontos, hiszen a különböző beltéri egységekben nem csak a por telepedhet meg, de különböző baktériumok és gombák is. Ez a legrosszabb esetben különböző légúti betegségek, például asztma kialakulásához vezethet.
A légiós betegség (legionella) kialakulásával is gyakran vádolják a légkondicionálókat. Ennek kiküszöbölésére a modern berendezések a beltéri egység a lekapcsolás után hűtés nélküli önszárító funkcióra váltanak, így nem marad a beltéri készülékben pangó kondenzvíz. Az LG hazai légkondicionáló üzletágának értékesítési vezetője, Nagy Sándor József szerint Magyarországon a szakszerűtlenül szerelt, ritkán használt, rossz kondenzvíz-elvezetésű, rendszeresen nem tisztított és karbantartott klímaberendezésekben elméletileg valóban kialakulhatnak veszélyes baktériumtelepek, de az itthon ismertté vált megbetegedések eredetét inkább külföldön kell keresni. Például akkor, ha egy trópusi út során egyik honfitársunk megbetegszik egy nem karbantartott légkonditól, ám csak itthon ismerik fel és kezelik a betegséget.
A kültéri egység is legyen tiszta!
Nem elegendő a beltéri egység tisztítása, főleg nem egy nagyvárosi környezetben. A berendezés lamelláit könnyen eltömíti a por, az óránként 1200-1500 köbméter átáramoltatott levegőből lerakódó szennyező anyagok. „A tisztítás elmaradása nem közvetlenül az egészségünket, hanem inkább a pénztárcánkat veszélyezteti. Hiszen a rosszabb működési hatásfok miatt magasabb villanyszámlára számíthatunk. Nem beszélve a feleslegesen nagy terhelés miatt gyorsabban elhasználódó alkatrészekről, amelyek igencsak borsos szervizszámlát eredményezhetnek” – húzza alá Nagy Sándor József.
Szellőztetés és megfelelő páratartalom
Ne feledkezzünk meg róla, hogy a légkondicionálók a benti, hűtött levegőt keringtetik, vagyis nem friss, kinti levegőt juttatnak a négy fal közé. Ezért a klimatizált helyiség rendszeres szellőztetése elengedhetetlen – legjobb a hűvös kora reggeli, késő esti órákban megtenni ezt. Ha azonban elhasználódottnak érezzük a levegőt, ne várjunk az ablaknyitással! Hiszen a beltéri forrásokból – bútorokból, szórakoztató elektronikai berendezésekből, tisztítószerekből, stb. – származó különféle kémiai és biológiai légszennyezők feldúsulhatnak a helyiség levegőjében.
A páratartalom legyen 50 százalék körüli, a klímaberendezések ugyanis jelentősen szárítják a levegőt, ami nem csak bőrszárazságot, de légzőszervi panaszt is okoz.
Ne legyen jégverem!
Bár csábító a gondolat a forró utcáról beesve, de fontos szabály, hogy ne hűtsük túl a teret. A kinti hőmérsékletnél maximum 8-10 fokkal legyen hidegebb odabenn – vagyis, ha kinn 35 fokot mérünk, benn 25-27 foknál ne legyen hidegebb. Ez az a hőkülönbség, amit az átlagos emberi szervezet biztonságosan el tud viselni. Ha lehűl picit a levegő, akkor se hűtsük 23 fok alá a lakást: így elkerülhető a megfázás, ízületi panaszok kialakulása; másfelől pedig a környezetet is kevésbé terheljük.
A légkondi helyének meghatározásakor ügyeljünk rá, hogy a készülékből áramló hideg ne közvetlenül érjen minket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!