Amikor megszületik bennünk a lakásvásárlás gondolata, mindenkiben jóleső izgalom lesz úrrá. Hiszen ez valami új, valami jó dolog kezdete. Kutatások bizonyítják, hogy érzelmi alapon vásárolunk, ennek következményeként hajlamosak vagyunk megfeledkezni olyan fontos döntési szempontokról, amelyeket később bánhatunk.
Meddig ér a takaró?
A lakásvásárlás első és legfontosabb lépése: felmérni, meddig ér a takaró, vagyis, milyen anyagi lehetőségekkel vágunk bele az üzletbe. Itt mérlegeljük a saját, rendelkezésünkre álló pénzt, a hitellehetőségeket, az igénybe vehető támogatásokat és így tovább. Ne feledkezzünk meg az ingatlan adásvétel járulékos költségeiről sem (ügyvéd, illeték és egyéb kiadások)! Ha a saját tőkénk a jelenlegi lakásunk eladásából származik, akkor még körültekintőbben nézzünk körbe a piacon, hogy mennyiért értékesíthető, mielőtt álomösszegeket költenénk el már jó előre. Tanácsos home staging szakértő, vagy ingatlanos véleményét kikérni az ügyben!
Mire vágyunk?
Ha már tudjuk, hogy mennyi pénzünk van, fogalmazzuk meg a leendő ingatlanunkkal kapcsolatos elvárásainkat, szükségleteinket. Hányan költözünk, milyen funkcióknak kell megfeleljen? Például: hány hálóra van szükségünk, akarunk-e külön konyhát vagy jobban szeretjük az amerikai konyhás megoldást? Milyen környéken keressük az otthonunkat, ott milyen infrastruktúrának kell lennie? Mennyire számít, hogy közel legyen a munkahelyünk, az óvoda, iskola, orvosi rendelő, illetve különböző bevásárlási lehetőségek? Ezek alapján kezdjünk el keresni a hirdetési portálokon, közösségi média oldalakon, ismerősi körben. Minél több hirdetést nézünk végig, annál átfogóbb képünk lesz a kínálatról.
A hirdetés, és ami mögötte van
Minél részletesebb egy hirdetés szövege, minél több fotót közöl a hirdető, annál több dolgot már jó előre megtudhatunk, így kevésbé valószínű, hogy meglepetés ér a helyszínen. Éppen ezért, ahol csak minimális információt osztanak meg, ott annál több kérdést tegyünk fel, még mielőtt időpontot egyeztetnénk. Olvassunk a sorok között: így sok olyan információhoz juthatunk, amellyel még inkább megszűrhetjük, hogy melyik az az ingatlan, amit valóban meg szeretnénk nézni. Például, ha egy harmadik emeleti lakás hirdetésénél nem esik szó liftről, szinte biztos, hogy a házban nincs lift. Ha ez nekünk fontos szempont, mindenképpen tisztázzuk még megtekintés előtt. Árulkodó a „kis fantáziával csodás otthonná alakítható” megfogalmazás is, ami virágnyelven annyit tesz: nagy valószínűség szerint egy teljesen felújítandó lakással állunk szemben. Ha panorámásnak hirdetnek egy lakást, de a fotók között nem találunk ilyet, gyanakodjunk, hogy a panoráma valószínűleg csak a kisszoba ablakán kihajolva, éppen, hogy csak látszik a szomszéd ház fala mellett.
Nézzünk körül alaposan!
Ha találtunk olyan hirdetéseket, amelyeket megtekintésre érdemesnek ítélünk meg, egyeztessünk úgy időpontot, hogy lehetőleg világosban tudjuk megnézni a lakást, így pontosabb képet kapunk a fényviszonyokról; a késő délutáni időpontban pedig a forgalom mértéke derül ki. Kérdezzünk, ne csak a lakásról, de a környékről, a szomszédokról és társasház esetén főleg a ház állapotáról, anyagi helyzetéről is! Lakásvásárlás esetén a saját ingatlanunkat bármilyen állapotban is vesszük meg, fel tudjuk újítani, át tudjuk alakítani, de ha a társasház rossz állapotú, nincs tartaléka, vagy a tulajdonosok nem tartják karban, arra nem lesz befolyásunk a későbbiekben. Vagy éppen fordítva, ha a ház nagyobb beruházást tervez, ránk is kötelező érvényű lesz a finanszírozásban való részvétel, ami további anyagi terhet jelenthet.
Segítenek a részletek
A laskásban vagy házban minden fontos szempontot figyelembe véve nézzünk körül. Megfelel-e funkcionálisan azoknak az elvárásoknak, amelyeket keresünk? Ha nem, átalakítással megvalósítható-e? Kérdezzünk rá az ingatlan műszaki állapotára, a villany- és vízvezetékek, fűtésrendszer, nyílászárók korára, amelyeknek a korszerűsítése nagy költséggel járhat, ha nekünk kell elvégeztetni. Érdemes műszaki szakértőt, belsőépítész, lakberendező szakembert segítségül hívni, aki segíthet a fenti kérdésekben. Ha új építésű ingatlant vásárolunk, tudjuk meg pontosan, hogy milyen garanciák érvényesek az átadás után előforduló hibákra, hiányosságokra.
Ha sikerül kiválasztani azt az ingatlant, amely minden szempontból megfelel az elvárásainknak, lakásvásárlás előtt mindenképpen nézzük meg a tulajdoni lapot. Ebből a fontos iratból derül ki, hogy például tehermentes-e az ingatlan, vehetünk-e fel rá hitelt, nincs-e semmi olyan tényező, ami gátolhatná az adásvételt – és így tovább. Ehhez kérjük ügyvéd segítségét, már csak azért is, mert adásvételi szerződés egyébként is csak ügyvédi ellenjegyzéssel készülhet.
A lakásvásárlás felelősségteljes döntés és egy nagy lépés mindannyiunk életében. Megfelelő körültekintéssel azonban ez egyik legizgalmasabb projekt lehet életünk során.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!