Január elsejétől változtak az új lakás építéséhez, vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatásról szóló, valamint a használt lakás megvételéhez, bővítéséhez igényelhető családo otthonteremtési kedvezményről szóló kormányrendelet szabályai is.
Milyen lakáscélú állami támogatások vehetők igénybe Magyarországon január 1-jétől?
A gyermekvállalás és gyermeknevelés támogatása, a családok új lakáshoz jutásának elősegítése és az új lakások építésének ösztönzése érdekében Magyarország területén új lakás építéséhez vagy vásárlásához
- a) vissza nem térítendő állami támogatás (családi otthonteremtési kedvezmény, azaz CSOK);
- b) adó-visszatérítési támogatás;
és
- c) többgyermekes családok otthonteremtési kamattámogatása vehető igénybe.
A gyermeket nevelő, valamint a gyermeket vállaló nagykorú igénylő használt lakás vagy egylakásos lakóépület bővítésére vagy vásárlására
- a) vissza nem térítendő állami támogatást (családi otthonteremtési kedvezmény, azaz CSOK), továbbá
- b) használt lakás vásárlására érdekében a többgyermekes családok otthonteremtési kamattámogatását veheti igénybe.
Az adó-visszatérítési támogatás 2020. január 1-től hatályos szabályai
Adó-visszatérítési támogatásban az részesülhet, akivel a hitelintézet az adó-visszatérítési támogatás igénybevételére támogatási szerződést köt. A kérelmet a hitelintézethez kell benyújtani, akinek azt 60 napon belül kell elbírálnia. Csak preferált kistelepülésen történő építés esetén vehető igénybe. A preferált kistelepülések felsorolását a használt lakás vásárlásához, bővítéséhez igényelhető családi otthonteremtési kedvezményről szóló 17/2016 (II.10.) Korm. rendelet 2. sz. melléklete tartalmazza, mely összesen 2486 kistelepülést jelent.
Mire vehető igénybe?
Új lakásnak preferált kistelepülésen történő építése esetén
- a) legfeljebb 150 m2 hasznos alapterületű lakás vagy a legfeljebb 300 m2 hasznos alapterületű egylakásos lakóépület természetes személy építője vagy építtetője az építési bekerülési költség megfizetéséhez, illetve
- b) az építkezés helyéül szolgáló építési telek vételárához az építési telek természetes személy tulajdonosa igényelheti. Az adó-visszatérítési támogatás építési telekre jutó részét az építési telek vételáráról kiállított számla benyújtását követően, egy összegben folyósítja a hitelintézet a támogatott személy fizetési számlájára.
Az igénylés a fenti költségekre egyidejűleg és legfeljebb egy alkalommal, 2018. január 1-jén vagy azt követően kiállított számla alapján legkésőbb 2022. június 30-ig kell, hogy megtörténjen.
Az adó-visszatérítési támogatást az öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülő személyek is igényelhetik. A házastársak, fiatal házaspárok és élettársak együttes igénylők lesznek. A támogatási szerződés megkötése esetén az együttes igénylők mindketten támogatott személlyé válnak.
Milyen áfatartam esetén igényelhető és milyen mértékben?
Az adó-visszatérítési támogatás kizárólag a 27%-os általános forgalmi adó mértékkel kiállított számla vagy számlák benyújtása esetén vehető igénybe.
Az adó-visszatérítési támogatás összege megegyezik az építkezés helyéül szolgáló építési telek, valamint a lakás vagy az egylakásos lakóépület építéséhez megvásárolt anyagok és igénybe vett szolgáltatások számlájában feltüntetett és a kiállított számla szerint megfizetett általános forgalmi adó összegével, de legfeljebb 5.000.000,- forint lehet.
Igényelhető-e egyszerre CSOK és adó-visszatérítési támogatás?
Ha az igénylő családi otthonteremtési kedvezményt (CSOK) is igényel, az igénylő ugyanazon hitelintézetnél egyidejűleg nyújthatja be az adó-visszatérítési támogatás és a családi otthonteremtési kedvezmény iránti kérelmét.
Nem vehető igénybe a támogatás, ha a kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül az igénylő bármely a lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok szerint igénybe vett vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatás vagy ezt megelőlegező kölcsön vonatkozásában a járási hivatal, a kormányhivatal, a Kincstár végleges határozatával vagy bíróság jogerősen őt visszafizetésre kötelezte.
Milyen személyi feltételek vannak?
Az igénylő – házastársak, fiatal házaspár vagy élettársak esetén legalább az egyik fél – a kérelem benyújtásának időpontjában:
- a) a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 5. §-a szerint biztosított vagy a köznevelésről szóló törvény hatálya alá tartozó középfokú nevelési-oktatási intézményben vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytat, és ez a jogviszonya
- b) legalább 180 napja folyamatosan – ideértve azt is, ha a legalább 180 nap folyamatos biztosításban legfeljebb 30 nap megszakítás van – fennáll.
- c) az igénylő a fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatalának végleges határozata alapján gyermekek otthongondozási díjában vagy ápolási díjban részesül.
- d) az igénylő– házastársak, fiatal házaspár vagy élettársak esetén legalább az egyik fél – a kérelem benyújtásának időpontjában kereső tevékenysége alapján valamely másik állam társadalombiztosítási rendszerének hatálya alatt áll és ezt az illetékes külföldi hatóság által kiállított igazolással igazolja, valamint teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan vállalja, hogy a támogatási szerződés megkötését követő 180 napon belül a Tbj. 5. §-a szerinti biztosítottá válik.
Milyen egyéb szabályra érdemes figyelni?
Az adó-visszatérítéssel érintett lakáson – a jogszabályban meghatározott szűk kivételtől eltekintve – csak a támogatott személyek szerezhetnek tulajdont. Házastársak, fiatal házaspár és élettársak esetén az új lakásban mindkét félnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonnal kell rendelkeznie.
Új lakás építése esetén a támogatott személy – bizonyos jogszabályban meghatározott kivételtől eltekintve – a folyósítást követően 10 évig életvitelszerűen az új lakásban kell, hogy lakjon.
Fontos tudni, hogy az adó-visszatérítési kedvezmény igénybevételével épített lakásra az építkezés idejére és a használatbavételi engedély kiadását, a használatbavétel tudomásulvételét, vagy az egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtét igazoló hatósági bizonyítvány kiállítását követő 10 évig terjedő időszakra az állam javára jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!