A városokban egyre szaporodó tűzfalfestmények esztétikai értékük mellett közterületi rehabilitációs funkciót és közösségépítő szerepet is betöltenek.
A világ nagyvárosaiban komoly hagyományai vannak a tűzfalfestésnek, Budapesten az elmúlt tíz esztendőben vált egyre elfogadottabbá a jellegzetesen modern önkifejezési forma. A kortárs képzőművészetnek ezt a speciális ágát itthon legmarkánsabban a Neopaint Works és a Színes Város Csoport képviseli.
A környéken élők teljesen másként tekintenek ugyanarra a felületre, ha a korábbi szürke, szomorú falra látványos festmény kerül, és utóbbi persze az arra járók figyelmét is megragadja. Az emberek sajátjuknak érzik az utcai műalkotást, amely érzékelhető közösségi összetartó erővel bír, természetesen amellett, hogy megváltoztatja a városképet. A megelevenedő fal a környezetébe is új életet lehel, színesebbé, vibrálóbbá, egyedibbé teszi az adott városrészt, még a legsivárabb kerületet is képes teljesen átformálni, új jelentést adva a tereknek.
A fiatalos kortárs műalkotások emellett komoly turisztikai vonzerővel bírnak, korántsem véletlen, hogy az erzsébetvárosi bulinegyedet néhány év alatt ellepték a falfestmények. Nem ritka, hogy kreatív reklámfelületként használják a tűzfalakat, sőt az ’56-os és az Arany-emlékév vizuális kommunikációjában szintén fontos szerepet szántak a falfestményeknek.
Mára mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy a tűzfalfestés remekül felhasználható egy-egy városrész vagy közterület új arculatának a kialakításában, illetve a rosszabb állapotban lévő épületek rehabilitációjában. De vajon mitől lesznek ezek a képek valóban értékesek és egyediek? Erről kérdeztük Flór Pétert, a Színes Város Csoport főtitkárát.
– A mural art lényege, hogy mindenkinek mást ad – válaszolja. – Számomra akkor jó egy tűzfalfestmény, ha képes megszólítani, ha első ránézésre nem teljesen egyértelmű, hanem elgondolkodtat, hatással van rám. Amikor legközelebb arra járok, megint felfedezek benne valami újdonságot, sőt akkor is mást mutat, ha különböző perspektívákból tekintek rá. Itthon azonban a bátorság, az újdonság iránti vágy és a kísérletezés terén még van hova fejlődni – teszi hozzá.
– Ugyanakkor nem kell messzire mennünk a pozitív példákért, említhetném például Csehországot, Szlovákiát, Ukrajnát és kiemelten Lengyelországot, ahol igazán markáns és előremutató munka folyik.
Tematikus séták
Lengyelországban, különösen Łódźban már-már kultikus tevékenységnek tartják a tűzfalfestést, utóbbi településen térképen jelzik a városban található alkotásokat. Budapesten is van lehetőség arra, hogy szervezett túrák, street art tematikájú séták keretében tekintsék meg az érdeklődők a legjelentősebb festményeket, amelyeknek a rohanó hétköznapokban olykor nem szentelünk kellő figyelmet.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!