Bár a világító dióda feltalálása óta már több mint 50 év is eltelt, csak napjainkban kezdődött széleskörű alkalmazásuk az általános világításban.
Miben rejlik a LED-ek igazi újdonsága?
Szemben minden korábbi technológiával, a LED-ek elsősorban apró méretük, hosszú élettartamuk, kapcsolással, rázkódással szembeni fizikai ellenálló képességük miatt nyitottak új dimenziókat a világítástechnikában. Energiamegtakarításuk az izzólámpához viszonyítva ugyan azonos a kompakt fénycsövekével, vagyis az energiatakarékos lámpákkal, de fenti tulajdonságaiknak és annak köszönhetően, hogy bármilyen formájú, méretű, fényhatású lámpatest kialakítható segítségükkel, térhódításuk a világításban megállíthatatlan.
A LED, mint az enteriőr része
A megfelelő mennyiségű és minőségű fény mellett a lámpatestek egyben lakberendezési elemként is funkcionálnak az otthoni világításban, hiszen a jó világítás hangsúlyozza a tér formáit, funkcióit, hangulatot teremt, javítja a közérzetünket.
A LED lámpatestek kiválóan támogatják ezeket a funkciókat. A számtalan méretben, stílusban, gyakran meghökkentően új formában kreált világítótestek aláhúzzák az enteriőr stílusát, karcsú, esztétikus megjelenésükkel belesimulnak a térbe anélkül, hogy jelenlétük feltűnő vagy zavaró lenne. Szemben a klasszikus lámpatestekkel, melyeknél egy szürke vagy fehér műanyag (rosszabb esetben fekete bakelit) foglalatba csavart villanykörtét igyekszünk burákkal, ernyőkkel kitakarni illetve a fényt terelni, szórni, addig a LED lámpatestekben maga a fényforrás gyakran egyátalán nem látható, a fény mégis homogén módon deríti a megvilágítandó felületeket.
Hol érdemes leginkább használni?
Praktikus a LED fényforrásokat olyan lámpatestekben alkalmazni, ahol gyakran kapcsoljuk a fényt, így a mosdóban, vagy az előszobában, hiszen ezek – szemben az energiatakarékos lámpákkal – azonnal teljes fénnyel világítanak és nem érzékenyek a kapcsolgatásra. Olyan helyeken, ahol fontos az infra- és UV-mentes fény (pl. festmények, textíliák, hőre érzékeny anyagok megvilágítása) vagy ahol a külső hőmérséklet alacsony (pl. kerti világítás, főleg a téli, sötét időszakban) szintén jó megoldást nyújt a LED világítás. Ahol még vitathatatlanul létjogosultságuk van a LED fényforrásoknak, az a kiemelő világítás, a halogén szpotlámpák kiváltásával. Tartsuk azonban szem előtt, hogy a halogének fénye a legmagasabb minőségű. Csillogó, kristálytiszta fehér fényüket és hű színvisszaadásukat csak a legjobb minőségű LED-ek képesek visszaadni.
A jövő az okos lámpáké
A LED-es lámpatestek digitális tulajdonságuk révén címezhetők, hálózatokon vagy wifi rendszereken keresztül szabályozhatók. Ezen tulajdonságokat kihasználva született a Philips Hue lámpa, mely okostelefonról vagy táblagépről egy felhasználóbarát, egyszerű alkalmazás révén szabályozható. A magas minőségű, energiatakarékos LED termék új dimenziókat nyit a fehér fény és bármely más árnyalat kikeverésében, azaz minden hangulathoz, napszakhoz, időjáráshoz, alkalomhoz vagy tevékenységhez a meglévő világítási rendszerünk fényét, színét, fényerejét hozzáigazíthatjuk.
Emellett a Philips Hue el tudja menteni a kedvenc világítási beállításainkat, amiket egy pillanat alatt előhívhatunk, ha előzetesen elmentettünk. A fény akár a zene ütemére is változhat, a megfelelő programozással. Előre beállítva reggel ébresztőlámpaként funkcionál, a harsány ébresztőóra helyett a felkelő napot imitálva erősödő, fehéredő fényével gyengéden ébreszt. Este pedig a naplementéhez hasonlóan fokozatosan tompuló, melegedő fénye segíti az elalvást. Geofencing funkciójának köszönhetően felkapcsolja a lámpákat, ha közeledünk otthonunkhoz.
A Hue lámpa számtalan egyéb funkciója is elérhető, színváltó funkciója segíthet például a kommunikációban hallássérültekkel vagy gyermekekkel piros villanással jelezve, ha valaki csengetett vagy ideje elkezdeni a házi feladatot, vagy épp lefekvéshez készülődni. Az egyéni programozási lehetősége mellett a Philips Hue előre programozott alkalmazásokat is nyújt, úgynevezett ’LightRecipes’-eket, amik kutatásokkal igazoltan kedvező biológiai hatással vannak a testre. Ezek a fényhatások az optimális erősségre és árnyalatra állítják a lámpákat attól függően, hogy pihenni, olvasni, koncentrálni szeretnénk vagy épp feltöltődésre, energiára van szükségünk, például munkához, tanuláshoz.
A közeljövőben a Hue lámpák mellett olyan komplett lámpatest sorozat is megjelenik, mely modern formatervezésben ötvözi a kapcsolt világítás lehetőségeit, akár PoE (Power over Ethernet) megoldásban, amikor a kis teljesítményű lámpa az áramot az Internet hálózatról veszi.
Az EyeCare lámpák például kedvenc beállításunkat elmentik, USB csatlakozással rendelkeznek az egyes okos készülékek töltéséhez, illetve pislantással jelzik, hogy ismét eltelt fél óra és ideje egy kicsit felállni és mozogni.
Kapcsolódó cikkeink:
Új, innovatív lámpakollekció a Philipstől: Életre kelt mesék Mickey-vel
A Samsung Okos Otthon koncepciója: Praktikus és elegáns
Az LG okos háztartási gépei: Telefonnal irányított háztartási gépek
A jövő konyhája ma: Számítógép a konyhában
Csúcsmodellek a lakás minden pontján