Jól átgondolt és -szervezett pakolással nemcsak a tárgyaink épségét és a költözést könnyíthetjük meg, hanem a kipakolásánál is hálásak leszünk majd magunknak.
A költözés logisztikája összetett folyamat, a rendszerezett csomagolással, szállítással elkerülhetjük, hogy sérüljenek az érzékenyebb tárgyak, elkallódjanak a legkedvesebb konyhai eszközeink stb. Sőt, egy átgondolt pakolással kiszelektálhatjuk a háztartásunk fölösleges holmijait, csökkenthetjük a lakásba áramló tárgyak mennyiségét! A felcímkézett költöztető dobozok pedig a megfelelő szobába kerülnek a pakolás végén, ezzel is megspórolunk magunknak egy adag fölösleges pakolást, kétségbeesett keresgélést, bosszankodást.
1. Válasszunk megfelelő méretű, tartós dobozokat!
Először is azt kell felmérni, hogy mennyi szállítódobozra van szükségünk. Számoljuk össze, hogy megközelítőleg hány könyvet, tányért, cipőt stb. kell átszállítanunk A-ból B-be. (Ez a felmérés remek alkalom arra is, hogy megszabaduljunk néhány fölösleges tárgytól, ruhától, eszköztől, vagyis bátran lomtalanítsunk, ne vigyük át a plusz fölösleget az új életterünkbe!) Ha már tudjuk, hogy kb. hány dobozra van szükségünk, mindenképp olyan tárolóeszközt vásároljunk vagy kérjünk kölcsön, amelyik tartós, ki fogja bírni a költözéssel járó hercehurcát. Nem érdemes spórolni a minőségi hullámpapírból készült kartondobozon, hiszen ez a csomagolóanyag fogja megvédeni a tárgyainkat a külső sérüléstől. A dobozok lezárásához spárga, kötél helyett érdemes széles ragasztószalagot használni, mivel a spárga könnyen bekadhat pakolás, szállítás közben egy másik tárgyba, dobozba.
2. Csoportosítsunk készítsünk listát, fotót!
A csomagolás tempójában nem feltétlenül tudjuk megjegyezni, hogy mit hová pakoltunk el. Érdemes egy excelt készíteni, amibe tételesen felírjuk, hogy melyik dobozba mit helyeztünk. (Persze nem kell a könyvekről tételes listát írni, elég, ha megközelítőleg tudjuk a csomagok tartalmát.) Ezzel a megoldással elkerülhetjük azt a kellemetlen pillanatot, amikor az új házban, lakásban megkezdenénk a kipakolást, és nem tudjuk, mi merre található. Sőt, készíthetünk fotókat is a csomagokról, segít felfrissíteni az emlékeinket arról, hogy mit hová helyeztünk.
A tárgyakat érdemes fontosság, sürgősség szerint is csoportosítani. Vagyis: vegyük külön dobozba azokat az eszközöket, amelyekre akár a költözés során vagy a költözést követő első pár órában szükségünk lehet: pl. elsősegély doboz, törölköző, stb.
3. Címkézzük fel a dobozokat, zsákokat!
Írjuk rá a dobozra is, hogy mit tartalmaz. Nem kell tételesen, arra ott van az excelünk, elég csak megközelítőleg. Sőt, a költöztetés logisztikáját azzal is meg tudjuk könnyíteni, ha a dobozra ráírjuk, hogy az új lakásban melyik szobába kell tenni, nem feltétlenül tudunk ott lenni minden egyes doboz behordásánál. Pl. a piperecikkekkel teli dobozra írjuk rá, hogy FÜRDŐSZOBA, így a pakolásban segítő barátok vagy a profi költöztető cég emberei tudni fogják, hogy melyik helyiségbe kell letenniük az adott dobozt.
Minden esetben pakoljunk zsákokba is! Az ágyneműket, ruhákat, törölközőket, pokrócokat nem érdemes dobozba gyömöszölni, ezekhez szerezzünk erős, tiszta zsákokat. A zsákok ráadásul kitűnő töltőanyagként funkcionálnak majd a teherautóban! A kisebb réseket meg kell szüntetni, hogy ne mozogjon a rakomány. Például a szekrény tetejére, vagy az oldalához kerülhetnek a zsákok. A zsákok jóval olcsóbbak, mint a dobozok, így kevesebbet is költünk. És a zsákokról se felejtsük el a címkét!
4. Törékeny eszközök csomagolása
A lámpákat, porcelán edényeket, elektronikai eszközöket gondosan csomagoljuk be. A törékeny tárgyakat tekerjük buborékfóliába, de az is fontos, hogy ne mozogjon, ütődjön a dobozban a törékeny tárgy. Ehhez szerezzünk térkitöltő anyagot: gyűrt papírt, biológiailag lebomló térkitöltő habot, hungarocellt, fagyapotot, légpárnácskákat. Mivel a költözés során nem feltétlenül számít a csomagolás esztétikai szempontja, a térkitöltést akár rongyokkal, hullámpapír-darabokkal is megoldhatjuk. A konyhai felszereléseket (tányérokat, poharakat, étkészleteket, teás-kávés készleteket) szigorúan újságpapírba csomagolva pakoljuk be a dobozokba. Minden kirakott sor közé helyezzünk egy hullámpapír réteget, ami megadja a merevítést, és a rezgést csillapítja. Az érzékeny csomagokon mindenképp tüntessük fel (akár a doboz több oldalán!), hogy törékeny áruról van szó, így a pakolást végzők tudni fogják, hogy körültekintően kell eljárni az adott dobozzal. (Pl. nem szabad rápakolni másik dobozt.)
5. Ne terheljük túl a dobozokat, zsákokat!
Pakoljunk ésszerűen, nem kell minden helyet kitölteni. Ez különösen a könyvek esetében igaz. Nem tűnnek nehéz rakománynak, pedig egy ha rendesen megkapolunk egy költöztető dobozt könyvekkel, könnyen elérheti a csomag súlya az 50-60 kilgorammot. Kíméljük a költöztetők derekát és csak félig pakoljuk meg könyvekkel ezeket a tárolóeszközöket. Ugyanígy járjunk el a zsákokkal, nem az a cél, hogy kimaxoljuk a helyet, hanem az, hogy egyszerűen, sérülésmentesen és praktikusan lehessen megoldani a szállítást.
+1: válasszunk környezetkímélő anyagot a csomagoláshoz!
A költöztetés során rengeteg csomagolóanyagot használunk el. Igyekezzünk olyan dobozokba pakolni, amelyeket környezetbarát módon állítottak elő, szerezzünk környezetbarát ragasztószalagot, a zsákokat, dobozkat a költöztetés végeztével ne dobjuk ki, hanem pakoljuk el vagy adjuk tovább.
+2: készítsük elő a bútorokat, környezetet!
A praktikus rendszerezéshez hozzátartozik a bútorok előkészítése is. Szedjük ki a bútorokból a fiókokat, rögzítsük az ajtókat, hogy szállítás közben ne mozduljanak el, ne nyíljanak ki. Szereljük szét azokat a bútorokat, amelyeket nehéz egyben elszállítani. A szétszerelés során figyeljünk arra, hogy a csavarokat, alátéteket, csavar anyákat külön elcsomagoljuk és akár a bútor belsejéhez rögzítsük egy kis nejlonzacskóban, sőt, érdemes fotót készíteni a szétszerelésről, így egyszerűbb lesz az összeszerelés folyamata. Jelezzük szomszédainknak, hogy költözni fogunk, így ők is megértőbbek lesznek, amiért egy időre lefoglaljuk a ház liftkapacitását. A lakásunkhoz minél közelebb foglaljunk parkolóhelyet a költöztető teherautónak, furgonnak, így gyorsabb és olcsóbb lesz a költöztetés folyamata.
Készüljünk elő tudatosan a költözésre, így rengeteg fölösleges körtől megkímélhetjük magunkat!
(PR cikk)