A Tihanyi Bencés Apátság a török elleni harcok idején végvárként szolgált, az ’50-es években szociális otthon működött benne, a tervek szerint pedig hamarosan még korszerűbb turisztikai központtá válik.
Évente körülbelül 120 ezer ember látogat el a Tihanyi Bencés Apátságba, és milliós nagyságrendű azoknak a száma, akik a környékre érkeznek, hogy felfedezzék a különleges szépségű vidéket.
1950-ben a szerzetesrendek állami feloszlatása következtében a bencéseknek el kellett hagyniuk a monostort, amelyet az elsők között, 1055-ben alapított I. András király. A rend tagjai csak 1990-ben térhettek vissza, és az 1994-es átadást követően teljesen felújították az épületegyüttest. A közeljövőben azonban még nagyobb változások várhatók.
Az egyik újdonság az úgynevezett napfelkelteváró terasz kialakítása. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem alkotótáborának résztvevői mutattak rá, hogy a Balatonra néző kertszakasz izgalmas lehetőségeket rejt magában. Korábban jórészt kihasználatlanul maradt a templom keleti oldalán, a sekrestye mögött fekvő terület, amely a jövőben egyszerre szolgál majd privát és közösségi térként: az itt tartózkodókat egy fal elválasztja a többi látogatótól, ugyanakkor a kapu a terasz nyitottságát hangsúlyozza.
A csapat eredetileg inspirációt gyűjteni érkezett Tihanyba, majd a Juhász Ákos építész vezette kurzuson kidolgozták a terv részleteit.
Szintén folyamatban van a Belső-tó partján elterülő majorság átalakítása, sőt a levendula, illetve számos egyéb gyógynövény telepítése már befejeződött. A szomszédos vendégházban a turisták is megszemlélhetik, hogyan dolgozzák fel az illatos lila virágot, sőt akár meg is kóstolhatják a helyben termesztett növényekből előállított teákat. A szerzetesek számára pedig, akik jelenleg egy forgalmas turistaközpontban élik mindennapjaikat, a készülő majorság biztosítja majd a csendet és nyugalmat.
Mivel a mai kor embere újfajta igényekkel érkezik a múzeumokba, és egyre népszerűbbek az interaktív tárlatok, az új komplexumban modern kültéri kiállítóteret is létrehoznak. Míg az épületben a látogatók a magyarság és a kereszténység történetét ismerhetik meg, az apátsággal szemben húzódó Csokonai-ligetbe a zöld környezetbe illő installációk kerülnek. A meseszép kert tökéletes hely rendhagyó irodalomórák megtartásához.
Az érdeklődők rengeteg érdekességet megtudhatnak az apátság híres alapítóleveléről is, amely az egyik legrégebbi eredeti formájában fennmaradt magyar szórványemlék. A nyelvtörténeti vonatkozásokon túl az okirat sok mindent elárul a 11. századi gazdálkodásról és a korabeli szerzetesi életmódról.
Az apátsági kirándulást persze még élvezetesebbé teszi a páratlan természeti környezet. Nem véletlen, hogy több költőnk – köztük Illyés Gyula – versekben magasztalta a táj kivételes szépségét: „Mennyi ég! Mennyi kék! Zöld! Mennyi Balaton, tavasz, hegyorom! Alig tudom magamba szedni. S egyszerre – sok nagyon!” (A tihanyi Templom-hegyen)
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!