Bartis Kata, a Kas Műhely alapítója használati és dísztárgyaival önálló univerzumot teremtett, minden darab egyedi és megismételhetetlen.
Építészként diplomáztál. Miért fordult az érdeklődésed a kerámiák felé?
Nagyon szerettem a Műszaki Egyetemre járni, kedveltem a közeget, az embereket. Később, amikor dolgozni kezdtem, már nem igazán találtam a helyem, a kreativitásnak kevés szerep jutott a munkámban. Egy idő után úgy éreztem, váltanom kell. Komoly kihívás belevágni egy teljesen új dologba, de a férjem végig támogatott és mellettem állt. Most boldoggá tesznek a kerámiák és amit csinálok, azt viszont nem bánom, hogy a hátterem, gondolkodásom az építészethez kötődik. Élvezem a munka minden mozzanatát: az ötletelést, a formák és színek megtervezését, a kivitelezés különböző fázisait, alig várom a kemence kinyitását, amikor először láthatom meg az „újszülötteket”, de a fotózás is izgalommal tölt el.
Jellegzetes a stílusod. Hogyan írnád le az alkotásaid karakterét?
Az interneten a #bohém, #modern szavakkal tagelem, kategorizálom a kerámiáimat. Ennél jobban nem tudom, de nem is akarom meghatározni magam, hiszen megkötne, korlátozna a további szabad alkotásban. Szívesen próbálkozom teljesen újfajta dolgokkal, emiatt sokan úgy hiszik, hogy a Kas Műhely több embert takar. Mások viszont azt mondják, hogy a stílusomban határozottan van valamilyen integritás. Arra törekszem, hogy a munkáim önazonosak, őszinték legyenek.
Finom színek és érzékeny formavilág. Milyen anyagokkal, technikákkal dolgozol?
Alapvetően kézzel építem a tárgyaimat, nem használok korongot. Általában lapokat ragasztok össze agyagpéppel, majd egyszerű faspatulával alakítom ki a végleges formát. Kifejezetten szeretem ezt a szabálytalanságot, spontaneitást. Most éppen magastüzű agyagokkal dolgozom, eddig egy fehér félporcelán masszát és kétféle barna kőagyagot próbáltam ki. A felületi mintákhoz különféle vájóeszközöket használok. A színezést engóbbal, színes agyagpéppel vagy dekormázzal készítem, illetve transzparens máz kerül a kerámiák végső felületére.
A használati tárgyaidat is művészi igényesség jellemzi. Miért tartod ezt fontosnak?
Bizonyos értelemben az a célom, hogy a kerámiák, a munkáim ünnepivé változtassák a hétköznapokat, legyen az bögre, váza vagy éppen kaspó. Egy egyedi darab emeli a mindennapi életünk színvonalát, különlegessé varázsolja a teázás vagy a kávézás perceit. Egy szép, egyedi holmira öröm ránézni, az otthonunkban harmonizálja a teret, jobban érezzük magunkat tőle. Minden tárgyam önálló személyiség, saját karakterrel, és remélem, hogy ezt mások is így látják. Soha nem készítek két egyforma darabot, legfeljebb „családtagokat”, „barátokat”.
Milyen terveid vannak?
Az utóbbi évek alatt bátrabb lettem, most tele vagyok ötletekkel, és ezeket szeretném egymás után megvalósítani. Természetesen folytatom a korábbi sorozataimat, azonban számos új széria terve is lapul a fiókomban. A közelmúltban beszereztem néhány izgalmas agyagot, és nagyon várom, hogy kipróbálhassam őket. Új távlatokat nyitott meg előttem, hogy tavaly óta festeni tanulok egy zebegényi festőművésztől, ez adta meg a végső lökést, hogy a grafikáimat felhasználjam valamilyen formában a munkáimhoz. Azt már régóta tervezem, hogy textileket készíttetek a saját mintáimmal, idén talán ebbe is belevágok.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!