Az idén alapításának 240. évfordulóját ünneplő BÁV a jubileumhoz méltó kínálattal készül 62. Művészeti Aukciójára. A május 14-15-16-án rendezendő árverés három napján több száz különleges ékszer, festmény és egyéb műtárgy kerül kalapács alá.
Immár hagyományosan az első napon az ékszerkollekció kerül kalapács alá. Az összeállítás ezúttal múzeumba illő, gyűjteményekbe kívánkozó antik darabokat is szép számmal felvonultat.
Az ékszerészszakma nagyfokú mesterségbeli tudására vall az a biedermeier eljegyzési karkötő, melynek középső medalion részébe a szeretett férfi dagerrotípiáját foglalták. Hasonlóan szerelmi zálog lehetett az a bilincs karkötő, mely jelképes kulccsal és kulcslyukkal a 19. század második felében készülhetett.
Gyűjteményi darabok közé való a mozaik berakásos antik arany bécsi szelence, valamint a francia arany tubákos szelence a 19. század első feléből, mindkettőt ép és lenyűgözően szép állapotban őrizték meg eddigi tulajdonosai.
A második napon az igen színes festménykínálatot jó kvalitású mesterek alkotásai mellett egy-egy kiemelkedő művész kiemelkedő munkája jellemzi. Ebből a szempontból az aukció gerincét képezi Kádár Béla női aktja és lovas kompozíciója, Fényes Adolf Tavaszi tájkép című olajfestménye, Czóbel Béla női aktja és Márffy Ödön virágcsendélete. A festményválaszték változatosságát, sokszínűségét jelzik a vásárlók körében kedvelt alkotók, Gergely Imre, Istókovits Kálmán, Molnár C. Pál, Háry Gyula, Berkes Antal és Szász Endre művei. Rajtuk kívül kortárs festők olyan jelentős munkáival is találkozhatnak az érdeklődök, mint Nádler István Firenze, Budapest és Feketebács című alkotása, vagy Bér Rudolf Ijfúság című festménye. A kortárs kínálatból kiemelkedik Méhes László „Vászon” című képe 1974-ből.
A festmények után az elmúlt századok bútoraiból ízelítőt adó 33 darabos kollekció várja az érdeklődőket, amely a 18. század közepétől a 20. század közepéig reprezentálja a bútorművességet. Több száz éve igényesen berendezett lakások dísze lehetett a választékban szereplő barokk stílusú, faragott kétajtós szekrény, az írószekreter és egy kabinetszekrény. A kollekcióból nagy érdeklődésre tarthat számot a századforduló környékén készült, különleges formavilágú, egyedi tervezésű és kárpitozású, látványában igen dekoratív, nagyméretű fotel is.
Gyűjtői körökben is ritkaságszámba megy és várhatóan az aukció szenzációja lesz az a Bergama környékén készült, 18. század eleji anatóliai Yörük szőnyeg, melynek felbukkanása igazi bravúrnak számít: jó szemű becsüs kolléga figyelt fel a kivételes, ritka mintájú darabra. Egy budapesti család a nagymama örökségeként tartotta számon az igen ritka és jó állapotban megmaradt szőnyeget, de koráról, különleges értékéről mit sem sejtettek. Az aukcióra kerülő tétel jelenlegi állapotát nagyrészt egykori ügyes, hozzáértő restaurátori kezeknek köszönheti.
A harmadik nap kínálata a Zsolnay legjobb korszakait és kiváló mestereit felidéző kollekció köré szerveződött: a gyár neves tervezőinek különleges szépségű és kitűnő épségben megmaradt munkáit kínálja mértéktartó kikiáltási árról indítva. Apáti Abt Sándor, Sikorski Tádé, Mack Lajos, Zsolnay Júlia munkái egyaránt megtalálhatók a választékban. A művek közül kiemelésre méltó a Sikorski Tádé formaterve alapján különleges technikával készült fényes, foncsorszerű hatást keltő, stilizált dekorral díszített négykorsós díszváza, valamint az 1902. évi Torinói Világkiállításra készült sorozatból való igen mutatós, miniatűr váza várral és panorámaképpel.
A porcelán kedvelői ezúttal is külön kollekcióból válogathatnak, amelyből főként a Herendi gyár 1855-ös évszámmal ellátott kétszemélyes teáskészletére (pótlással), továbbá az I. Ferenc József megrendelésére 1871-ben készült Herendi fűszertartóra érdemes felfigyelni. Nem hiányoznak a kínálatból a modern kerámia képviselőinek (Gorka, Gádor) munkái sem.
Az ezüst-remekek közül megemlítendők az 1800 körül készült kassai empire úti gyertyatartó pár, az ugyancsak empire soproni fűszertartó pár, valamint a pesti és bécsi ötvös mesterek kitűnő munkái. A háromnapos aukció utolsó darabjaként Wisinger Mór pesti ötvösművész bravúrosan nagyszerű műremeke, egy historizáló ékszertartó doboz kerül kalapács alá. Wisinger Mór munkáit Párizsban, Londonban, sőt a tengerentúlon is jól ismerik, a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményében két ötvöstárgya is megtalálható.
Alapításának 240. évfordulója tiszteletére a BÁV egy hiánypótló művészeti kiadvánnyal kíván kedveskedni ügyfeleinek, partnereinek. A háború előtti nagy gyűjtői generáció gyűjteményeinek feltárását és bemutatását már több művészettörténész megkísérelte. A BÁV ZRt. megbízásából Dr. Horváth Hilda művészettörténész átfogó tanulmánya Gyűjtők és gyűjtemények 1900-1945. címmel a mindeddig kevésbé ismert, de jelentős iparművészeti gyűjteményeket és gyűjtőiket is sorra veszi, ösztönző példát mutatva a gyűjteményüket szenvedélyesen gyarapító mai gyűjtők számára. Az igényes, gazdagon illusztrált, reprezentatív kiadvány a BÁV aukciós katalógusának mellékleteként jelenik meg.
Az árverési anyag megtekinthető a BÁV Aukciósház kiállításán (Bp. V. Bécsi utca 1-3.) május 4-12. között naponta 10-18 óráig, valamint a www.bav.hu/aukcio honlapon. Hétvégén tematikus szakvezetéseket is rendeznek az érdeklődők számára, melyekről szintén a BÁV honlapján érdeklődhetnek.
A Művészeti Aukció időpontja május 14-15-16. 17 óra.