Szőnyi Anna tavaly rangos elismerésben részesült Milánóban: a DesignEuropa rendezvényen IDO padját beválogatták a legjobb négy pályamű közé. A fiatal tervezővel a díjátadó után beszélgettünk.
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen építészetet és bútortervezést is tanultál, és azóta sem szakítottál egyikkel sem. Nem áll távol egymástól ez a két terület?
Szerintem sok szinten összekapcsolódnak, már csak azért is, mert mindkettő középpontjában az ember és környezete áll. De összekapcsolódnak logikai és strukturális szempontból is, sőt gyakran inspirálják egymást. Olykor az építészeti gondolkodás sugallja a legjobban használható, legpraktikusabb bútorterveket.
Jelenleg Abu-Dzabiban dolgozol. Az építészet még itthon is inkább „férfias” munkának számít. Mennyire fogadtak el nőként az arab országokban?
Az Emirátusokban több a férfi ezen a területen, de státuszbeli különbség nincs nő és férfi között. Az építészek főleg európai országokból érkeztek, jó nevű szakemberként. Sok nő kerül magas pozícióba, elismerik és tisztelik őket.
Meg tudnád becsülni, hogy a munkaidőd mekkora részét teszi ki az építészet, és mekkorát a bútorok tervezése?
Építészként jöttem ide, de egyre inkább úgy érzem, hogy szeretnék többet foglalkozni a bútorokkal. Számomra sokkal izgalmasabb ez a terület, és jobban élvezem a kisebb tárgyak, bútorok tervezését, mint a hosszan elnyúló építészeti projekteket. Persze ebben nyilván szerepet játszik az általam tervezett pad népszerűsége is.
Váratlanul ért, hogy a padnak ekkora sikere lett? Nem számítottál rá?
Amikor az első darab, a prototípus elkészült, még nem gondoltam, hogy ilyen nagy tetszést arat majd. Igazából már egy évvel a milánói rendezvény előtt, 2015-ben bemutattam a Design Days Dubai kiállításon. Ott is nagyon szerették, de az európai elismerés fantasztikus érzés.
Melyik irányzat áll közel hozzád? Az IDO padot kifejezetten közösségi terekbe szántad, szem előtt tartottad a sokszínűség és változatosság alapkövetelményét, a különböző felhasználói igényeket. Foglalkozol hagyományos, lakásokban használható bútorok tervezésével is?
Jelenleg elsősorban a köztéri bútorok tervezése foglalkoztat, ugyanis ezek nagyban meghatározzák egy település karakterét, akár a szobor szerepét is betölthetik. Eddig többnyire fával és fémmel dolgoztam, mivel szeretem a tradicionális, időtálló anyagokat; ráadásul egyre karakteresebbé válnak az évek során. A jövőben viszont szeretném kipróbálni a betont is, mivel ez szintén jól alkalmazható a köztereken, és az utóbbi években kifejlesztettek sokféle változatot, amelyek speciális tulajdonságaiknak köszönhetően tovább bővítik a felhasználási lehetőségeket.
Saját magad készíted a prototípusokat, vagy az alkotásnak ez a része nem vonz?
Egyelőre a bútoraimból csak egy-egy darab létezik, és azokat én csináltam. De a pozitív fogadtatás miatt úgy döntöttem, hogy az IDO padot elérhetővé teszem a piacon, így az emberek hamarosan a gyakorlatban is találkozhatnak vele.
Szerinted mi a dizájn fő feladata? Mennyire fontos a funkcionalitás, a praktikum, és mennyit számít a látvány, az esztétikum, az egyediség?
Szerintem a formatervezés elsődleges küldetése, hogy az emberek életét egyszerűbbé, kényelmesebbé, ugyanakkor izgalmasabbá tegye. A köztéri bútorok pedig akár még közösségépítő szerepet is kaphatnak egy-egy kreatív ötletnek köszönhetően. A jó dizájn tudat alatt inspirálja az embert.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!