Egy Németországban készült online felmérés szerint a világon jelenleg több mint 1300 coworking, azaz közösségi munkavégzésre specializálódott iroda működik. Ez nem túl nagy szám, de ha figyelembe vesszük, hogy az egy évvel korábbihoz képest 88 százalékos a növekedés, egészen más a helyzet.
Természetesen az USA dicsekedhet a legtöbb közösségi irodával – már csak méreténél fogva is –, a második helyen viszont Németország áll, ami jól mutatja, hogy Európától sem idegen ez a fajta munkakultúra. De mi is pontosan a coworking, és mit nyújt egy coworking iroda?
A magyar fordítás – közösségi munkavégzés – kicsit félrevezető, nem véletlen, hogy itthon is inkább a nemzetközi coworking kifejezés használatos. A coworking néhány évvel ezelőtt a startupok körében vált igazán népszerűvé: fiatal, kezdő vállalkozók ahelyett, hogy saját irodát béreltek volna, kevésbé költséges módon csupán „íróasztalt béreltek” egy közösségi irodában.
A mai napig az a jellemző, hogy a coworking irodákat startupok és kisvállalkozók használják hosszabb-rövidebb ideig. Mindenesetre korunkban, amikor a munka fogalmának értelmezését tekintve teljes paradigmaváltás zajlik, egyre terjed az egész világon a munkavégzésnek ez a módja. Hongkongban például – a Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács (HKTDC) adatai szerint – a 35 év alatti munkavállalók majd 20 százaléka saját vállalkozást működtet, illetve ennek elindítását tervezi két éven belül.
Minden coworking iroda alapszolgáltatásában benne van a nagy közös helyiség külön munkaállomásokkal, a szélessávú wifi, valamint a nyomtató és a szkenner használata. A kávé és a tea általában ingyenes, továbbá a bérlők rendelkezésére áll néhány tárgyaló, amit különdíj ellenében igénybe vehet, aki az ügyfeleivel szeretne találkozni. Ezek az irodák jellemzően a város központi részein, tömegközlekedéssel is jól megközelíthető helyeken találhatók.
A felsorolt előnyös vonások lényegesek, mégsem ebben rejlik a közösségi irodák legnagyobb vonzereje. A fiatal vállalkozók ugyanis inspirációt és üzleti szempontból fontos kapcsolatokat nyernek azzal, hogy munkahelyükön más területeken dolgozó ismerősökkel oszthatják meg gondolataikat, és így közösen kereshetnek megoldást problémáikra.
A „digitális nomádság” talán legfőbb előnye, hogy az ember gyakorlatilag bárhol képes dolgozni, csak egy laptop és wifikapcsolat kell hozzá. Nem véletlen, hogy amikor nemrég egy online utazási magazin összegyűjtötte a világ legmenőbb közösségi irodáit, az első helyeken Bali, Thaiföld, a Kanári-szigetek és Barcelona végzett.
Szerencsére azoknak sem kell elkeseredniük, akik Magyarországon próbálnák ki az új típusú munkavégzést, hiszen ma már Budapesten és a vidéki nagyvárosokban is sok hangulatos közösségi iroda várja az érdeklődőket. A legrégebbi hazai közösségi irodák a budapesti Loffice, Colabs és KAP TÁR, de Debrecenben vagy a Balaton-parton is találunk már lehetőséget. A napijegyárak 2500-5000 Ft körül vannak, aki pedig tartósabban szeretne berendezkedni, az különböző bérletek közül válogathat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!