Ha ma Magyarországon valaki érdeklődik az építészet, a dizájn és a fa kapcsolata iránt, biztosan ismeri a Hello Wood nevét. Az alapító tagok közül Huszár Andrással beszélgettünk.
Nonprofit vállalkozásból hét év alatt az ország meghatározó dizájncégévé váltatok. A nagy kreatív projektek mellett a társadalom jobbítása is szerves része tevékenységeteknek. Hogyan sikerült eddig eljutnotok?
Úgy, hogy fordítva történt. Amikor a nonprofit céget alapítottuk, már mind a hárman tanítottunk különböző egyetemeken, és mindhármunknak sikeres vállalkozása volt a versenyszférában. Nem is dizájncégként indultunk, hanem egy oktatási programmal. Tanárként pontosan láttuk, mekkora probléma, hogy az egyetemeken nincs lehetőség gyakorlatra, arra, hogy az építésztanulók a két kezükkel tapasztalhassák meg a fa tulajdonságait, a megmunkálhatóságát. Az első alkotótábort a dél-alföldi Csongrádban tartottuk, mindössze négy csoporttal. Aztán minden évben egyre többen lettünk, és 2014 óta van külön nemzetközi és kifejezetten a hazai tehetségek felkarolását megcélzó alkotótáborunk is.
Legalább hét munkatárs jön-megy körülöttünk az irodában, ahol most beszélgetünk, a táborokat-workshopokat viszont költségtérítéses alapon szervezitek. A Hello Wood működését pályázati pénzekből finanszírozzátok?
Egy hosszú távú projektet nem lehet pályázatokra alapozni. Eleinte a saját tőkénk és egy nagy faipari cég támogatása jelentette a fő anyagi forrást. A dizájnstúdiót 2013-ban hoztuk létre, de már korábban is kaptunk komolyabb megrendeléseket, amelyekből eleinte szakaszosan, mára viszont már egyenletesen folyik be annyi pénz, hogy az egész éves működést biztosítani tudjuk.
Melyek a legemlékezetesebb projektjeitek?
A MÜPA előtt felállított, szánkókból épített hatalmas karácsonyfánk sokakat lenyűgözött, hasonlót azóta több helyen is készítettünk. A londoni installáció később bekerült London Top 5 legdizájnosabb fája közé. A tűzifából épített adomány fánk az Erzsébet téren állt, alapanyagát lebontás után rászorulók kapták meg, mint ahogyan korábban a MÜPA-nál szereplő szánkókat is. Manchesterben pedig egy pub berendezési tárgyaiból, pultból, székből, asztalból emeltünk szobrot, amelyet később a megrendelők felhasználtak egy valódi pub berendezéséhez. Ez a csodás ezekben a projektekben – és a fában –, hogy nem vész kárba semmi, sőt, sokszor önértékénél sokkal többé válik. Valahol ez a Hello Wood lényege is: az építészet, az alkalmazott dizájn és a közösségi együttműködés.
Mik a további elképzeléseitek?
Nagyon sok van. Talán prózaian hangzik, de mindenekelőtt meg kell birkóznunk azzal a kihívással, hogy hirtelen igen nagyot nőttünk, ez ugyanis teljesen más szervezeti struktúrát kíván. Emellett már egy éve fut a közösségi műhely projektünk, a Technika#1. Csodás kezdeményezés, de sokkal többet kellene vele foglalkozni.
A karácsonyra tervezett árusító faházunkkal – amely a BÓDÉ 2.0 névre hallgat – szeretnénk felrázni a hazai faházpiacot, hogy a megszokottnál modernebbek, egyedibbek legyenek a különböző vásárok árusítóhelyei. Folyamatosan kapunk külföldi megrendeléseket is, és már elkészült a makett az első Hello Wood lakóházhoz. Ez egy előre elkészített fapanelekből gyártott ház, amely adott időn belül megbízhatóan felépíthető, ráadásul a leendő tulajdonosok közreműködésével. Mint egy alkotótáborban, rövid balesetvédelmi és barkácsoktatás után a későbbi lakókkal együtt építjük fel az új otthonukat. Szerencsére az ilyen jellegű kézműves munka manapság megint felértékelődött. A Hello Wood arra törekszik, hogy olyan projektekben vegyen részt, amelyek során a tervezés mellett a kivitelezési munkákat is lebonyolíthatja.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!