Mindenki ismeri az intelligens ház vagy az okosotthon fogalmát, de sokan nem tudják, hogy milyen rendszerek mozgatják, hogyan áll össze ez a kényelmes és költséghatékony üzemeltetési mód. Most szakértőnkkel járjuk körül a témát.
Kétféle eljárással hozható létre okosotthon. Az egyik lehetőség, hogy a már meglévő, működő funkciókat látjuk el utólag intelligens, automatizált vezérlésű kiegészítőkkel, eszközökkel. A második esetben az újonnan épülő házat vagy lakást terveztetjük meg úgy, hogy automatizált vezérlés működtesse az elektromos készülékeket. A rendszer alapját az egymással kommunikáló, wifihálózattal összekapcsolt eszközök jelentik. A lényege, hogy okoseszközön (mobiltelefonon, tableten) keresztül vezérelhetjük a rendszer egyes elemeit, akár a lakáson belül tartózkodunk, akár távol vagyunk az otthonunktól.
Miben segít?
Nagy pozitívuma, hogy egy pillanat alatt módosíthatunk a beállításokon, legyen szó a fűtésről, hűtésről, az árnyékolásról, a világításról, a növények öntözéséről vagy a biztonságtechnikáról. Így egyrészt módosíthatjuk a készülékek működését az időjárás változásai szerint, másrészt ha valamiről elfeledkeztünk, távolról is elindíthatunk vagy leállíthatunk egyes készülékeket, kiegészítőket. Mindez nemcsak a háztartással járó költségeket minimalizálja, hanem olyan magas komfortfokot és kényelmet biztosít, amire korábban nem volt példa. Az automatizált vezérlésű otthon gyakorlatilag magától működik, alkalmazkodik a napi időbeosztásunkhoz, szokásainkhoz. Beállíthatunk olyan üzemmódokat, amelyek arra az időszakra vonatkoznak, mikor otthon vagyunk, és olyanokat, amikor nem. A legtöbben lépésről lépésre építik fel intelligens otthonukat úgy, hogy egy-két hálózatra csatlakoztatott modult telepítenek, elindítják bizonyos készülékeken az alkalmazásokat, majd újabb és újabb gépeket, eszközöket társítanak a rendszerhez, aszerint, hogy mire van igényük.
Az automatizált vezérléshez először az ökoszisztémát kell kiválasztani. Ebben olyan rendszerek fognak minket segíteni, mint az Amason Alexa, a Google Nest/Home Assistant, az Apple HomeKit Siri asszisztense, hogy csak párat említsünk. A rendszer okoselemei wifin keresztül kapcsolódnak egymáshoz egy vezérlőközpont segítségével. Ha kiválasztottuk az ökoszisztémát és a hozzá társítható vezérlő központot, akkor jöhetnek a rendszer-kompatibilis gépek, készülékek és kiegészítők. Ha az elemeket összekapcsoltuk, automatizálhatjuk a beállításaikat, és kész is. Mindez egyszerűen hangzik, de a felépítést célszerű szakemberekre és cégekre bízni. Az eredmény egy olyan otthon lesz, ahol tökéletes a kényelem, és ha nem vagyunk otthon, akkor is minden megy a megszokott kerékvágásban.
Okosotthon – a szakember szerint
Hogyan definiálná az okosotthon fogalmát?
Sokan sokfélét értenek az okosotthon kifejezés alatt. Attól kezdve, hogy betekernek néhány telefonról vezérelhető izzót, egészen odáig, hogy egy ingatlan minden funkciója automatizálva van, a világítástól a hűtés-fűtésen keresztül a multiroom audio rendszerekig, teljes multimédiavezérlésig, a kert karbantartásától kezdve (locsolás és fűnyírás) a medence vezérléséig, ajtók és kapuk, garázskapuk nyitásától az árnyékolók vezérléséig.
Szerintem az okosotthon valójában automatizált otthont jelent, ahol bizonyos feladatokat a rendszer végez el helyettünk.
Miért érdemes beruházni egy intelligens vezérlésű ingatlanba?
A legfontosabb ok szerintem a kényelem. Egy intelligens vezérlésű ingatlanban nem kell végigjárni a kapcsolókat, nem marad véletlenül bekapcsolva a vasaló, nem kell távozáskor leereszteni, hazaérve pedig felhúzni a redőnyöket. Nem kevésbé fontos az energiahatékonyság kérdése, illetve a költségek csökkentése. A világítás, árnyékolás és hűtés-fűtés vezérlésével úgy tudjuk csökkenteni az ingatlan energiaszükségletét, hogy közben az nem lesz kényelmetlen, nem kell például a hideg lakásba hazaérve feltekerni a termosztátot, és szellőztetés közben nem fűtjük az utcát.
Milyen okosfunkciók tartoznak az alapcsomagba?
A Metrodom épületeiben minden lakást felszerelünk okosotthonrendszerrel, az alapcsomagba beletartozik az összes világítási kör vezérlése, a hűtés-fűtés teljes integrációja, a videó-kaputelefon, az ablakok, teraszajtók és bejárati ajtó nyitásérzékelése, illetve egyes épületekben a redőnyök vezérlése.
Hogyan és mivel lehet bővíteni az alapfunkciókat?
A Metrodomnál az okosotthonrendszer telepítését és támogatását végző alvállalkozó céggel lehet egyeztetni az alapfunkciók bővítéséről. A lehetőségek nagyon szerteágazóak, legyen szó okoszárról vagy füstérzékelőről, vízbetörés-érzékelőről – akár automatikus szelepelzáróval –, multimédiavezérlésről, külső időjárás-állomás és fényérzékelők telepítéséről, amelyek napsütésben vagy erős szélben leengedik a redőnyt. Csatlakoztathatunk a rendszerhez kamerákat, mozgásérzékelőket vagy éppen idős családtagok részére csuklón viselhető segélykérő gombot.
Az okosotthon a vezérlőpanel mellett manuálisan is irányítható?
A lakás minden funkciója vezérelhető manuálisan is. A rendszer kialakításánál nagyon fontos szempont, hogy ha valaki hagyományosan használná lakását, akkor azt megtehesse, tudomást sem véve a felszerelt rendszerről. A fali vezérlőpanel mellett vezérelhető a lakás a távolból telefonról vagy tabletről, de akár hanggal is, több hangasszisztens segítségével.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!