Amennyiben lakásunkat „profi” bevonásával szeretnénk értékesíteni vagy bérbe adni, a legkézenfekvőbb megoldás, ha egy ingatlanközvetítőt bízunk meg.
Gondosan válasszuk ki az ingatlanközvetítőt!
Nézzük meg, van-e weboldala, hirdetéseit hol teszi közzé. A nagy keresletnek köszönhetően ma már vannak jól ismert, nagy ingatlanközvetítő cégek, amelyek formalizálva nyújtják a szolgáltatásukat, és akár önálló hirdetési felületeket is működtetnek.
Ingatlanügynöki, illetve ingatlanközvetítői tevékenység üzletszerű végzésének feltételeit jogszabály határozza meg. A 499/2017. (XII.29.) Korm. rendeletben leírtak szerint szükséges az ingatlanközvetítők nyilvántartásba vétele, továbbá az, hogy az ingatlanközvetítőnek nemzetgazdasági miniszter hatáskörébe tartozó szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeiről szóló miniszteri rendelet szerinti társasházkezelői, ingatlankezelői, ingatlanközvetítői vagy ingatlanvagyon-értékelő és -közvetítői szakképesítéssel kell rendelkeznie.
Amennyiben az ingatlanközvetítői tevékenységet nem természetes személy, hanem cég (gazdasági társaság) végzi, úgy a cégnek rendelkeznie kell legalább egy olyan személyesen közreműködő taggal, alkalmazottal vagy − egyéni vállalkozó esetén, ha a tevékenységet nem maga látja el, legalább egy olyan − foglalkoztatottal, aki a hatóság által vezetett nyilvántartásban szerepel.
Az ingatlanközvetítő tehát a jogszabályi feltételek igazolása mellett kérheti nyilvántartásba vételét a székhelye, illetve lakóhelye szerinti megyeszékhely városi önkormányzat jegyzőjétől. A nyilvántartás bárki számára hozzáférhető, így akár internetes keresés útján is ellenőrizni tudjuk, hogy az általunk kiválasztott ingatlanközvetítő valóban szerepel-e a nyilvántartásban, valóban végezheti a tevékenységét.
Ha kiválasztottuk és ellenőriztük az ingatlanközvetítőt, a későbbi viták és elszámolási problémák elkerülése érdekében mindenképpen írásban kössük meg az erre vonatkozó szerződést.
Szerződéskötés: mire figyeljünk?
A legfontosabb rendelkezések közé tartozik, hogy milyen időszakra szól a megbízás, az ingatlanközvetítő kizárólagosan jogosult-e a lakásunk értékesítésében részt venni, és a közvetítőt milyen díjazás illeti meg, milyen fizetési feltételek mellett.
Előre rögzítsük tehát, hogy kizárólagos közvetítői szerződésről van-e szó vagy sem. Nem egy esetben előfordul, hogy a kizárólagos szerződés alatt a tulajdonosnak arra sincs lehetősége, hogy maga találjon vevőt, illetve ilyenkor is közvetítői díjat kell fizetni.
Pontosan rögzítsük a közvetítői díj mértékét!
Az ingatlan eladására vonatkozó szerződés esetén általában százalékos díj (2,5-5%) + ÁFA jellemző, míg bérleti szerződésre vonatkozó megbízásnál általában egy havi díj + ÁFA a közvetítői díj.
Részletesen olvassuk át a kisbetűs részt is!
Az ingatlanközvetítői megbízás lehet, hogy csak egy könnyű, egyoldalas nyomtatványnak tűnik, azonban lehetőség van a megbízást úgy is megszerkeszteni, hogy a nyomtatványban hivatkozás történik az ÁSZF-re, vagyis az általános szerződési feltételekre, amelynek a közvetítő által meghatározott feltételei automatikusan, tehát annak a megbízó külön aláírása nélkül is a megbízási szerződés részévé válnak.
Minden esetben tehát kérjük el ezt is, és olvassuk át türelmesen, illetve amennyiben hivatkozást találunk erre, úgy nézzük meg az interneten közzétett ÁSZF-et. Bírósági döntés született már arra vonatkozóan, miszerint tisztességtelen az az általános szerződési feltétel, amely szerint a jutalék akkor is megilleti a megbízottat, ha az ingatlant nem a megbízott által közvetített vevő vásárolja meg.
Mikor jár a megbízási díj?
A közvetítőnek a díj általában a szerződés aláírásával egy időben, az első pénzmozgáskor jár.
Kinek a megbízottja a közvetítő?
Akár adásvételről, akár bérleti megbízásról is van szó, a közvetítői díjat az eladó, illetve a bérbeadó fogja fizetni, tehát az ő érdekét kell képviselje a közvetítő. Azonban természetesen a közvetítőnek is lehet egyéb, a megbízással össze nem egyeztethető érdeke, például, ha vevővel külön megállapodik abban és külön díjazást kap, ha lealkudja az ingatlant. Az ilyen magatartás semmiképpen sem egyeztethető össze a közvetítői szerződéssel, ez a közvetítő részéről súlyos szerződésszegést valósít meg.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!