A háztartási gépek egyik legfőbb ellensége a vízkőlerakódás, ami kis odafigyeléssel azonban könnyen megelőzhető.
A szerelők tapasztalatai szerint a vízkövet okozó kemény víz felelős a meghibásodások akár 50%-áért is, így otthonunkba érdemes olyan, egyszeri beruházást igénylő vízlágyító készüléket telepíteni, amellyel nem csak a szervizköltségek, de a vízkőlerakodások mellett a korrózió okozta problémák esélye is csökkenthető.
Magyarországon a csapvíz általában kemény vagy közepesen kemény, a vízkő pedig a mosógépek, a mosogatógépek, illetve a kávé- és a teafőzők egyik legfőbb ellensége. Amennyiben központi vízlágyító berendezést használunk az otthonunkban, a mosógépet megóvhatjuk a vízkövesedéstől, és a mosószerekből is kevesebbet kell használnunk. Sőt, a lágy víz a bőrünkhöz és a hajunkhoz is kíméletes. Mindemellett egyszerűbbé válhat vele a takarítás, hiszen öblítést követően nem maradnak vízkőfoltosak a szaniterek, így akár kevesebb tisztítószerrel is elérhetjük a kívánt hatást.
– A víz keménységét a benne található kalcium- és magnéziumionok okozzák, és ezek az ionok felelősek a vízkőképződésért is, ami több módon okozhat kárt. Az egyik leggyakrabban előforduló meghibásodás a lerakódás okozta dugulás, a vízrendszer kis keresztmetszetű járataiban ugyanis ez hamar bekövetkezik. A kávégépeknél a legtöbbször a vízmelegítő kazán dugul el, mivel ezen a helyen a legnagyobb a lerakódás mértéke – magyarázza Horváth György háztartásigép-szervizvezető.
A villanybojlereket több módon is károsíthatja a vízkő. A vízhőmérséklet-érzékelő leszigetelésével a készülék pontatlan adatokat jelez vissza, aminek az a következménye, hogy a tartályban túl magas lesz a hőmérséklet, a tömítések kilazulhatnak, sőt, szélsőséges esetekben akár a hőkioldó is bekapcsolhat. A vízkő emellett a műanyag melegvíz-csőben is képes károkat okozni. A kemény víz miatt egy mosógép a vásárlástól számított 2,5-3 éven belül összetettebb szerelésre szorulhat, és a lerakódások akár a szivattyút is tönkretehetik. A lágy víz használatával ezt az időt a duplájára növelhetjük – ugyanis ebben az esetben az alkatrészekben nem lesz vízkőlerakódás.
A költségek összehasonlítása
A tapasztalatok szerint a mosógépek esetében a vízkő okozta elhasználódás 3-4 évente akár 50 ezer forintos szervizköltséget is jelenthet, ráadásul ilyenkor a szerelő szakember fogadása miatt távol kell maradnunk a munkahelytől, illetve egy szervizelés akár 1-2 hétbe is beletelhet.
– A nemzetközi Vízminőségi Szövetség (Water Quality Association) kutatásai is alátámasztják, hogy a kemény víz csökkenti a vízzel érintkező háztartási berendezések (kazánok, bojlerek, vízforralók, mosógépek, mosogatógépek) hatékonyságát. Azaz működtetésük többletenergiát igényelhet, és így nagyobb lesz az otthonunk rezsiköltsége is. Ezt elkerülendő érdemes a tulajdonosoknak háztartási vízlágyítót beépíttetniük, amely egyszeri beruházás, és hosszú távon elősegíti a gépek hatékony, a gyártó műszaki adatlapjában feltüntetett engergiahatékonysági szintnek megfelelő, gazdaságos működését. Használatával tehát nem csak a lágy víz előnyeit élvezhetjük, de akár otthonunk fenntartási költségeit is csökkenthetjük– hívja fel rá a figyelmet Petró Vera, a BWT értékesítési igazgatója.