A legfőbb energiahordozók árának emelése most azokat is elhatározásra bírhatja, akik eddig halogatták lakóépületük szigetelését. Ezt támasztja alá az is, hogy amióta tudjuk, többet fizetünk a rezsiért, látványosan megugrottak a témakörre vonatkozó Google keresések is.
Az Építőanyag.hu webáruház üzemeltetői is alátámasztják a piaci kereslet fókuszváltását, az érdeklődést a hőszigetelés iránt. Ahogy Juhász Attila, a webshopot üzemeltető Piramis Építőház Kft. ügyvezetője elmondta, az elmúlt 2 hónap több mint 1,5 millió oldalletöltését vizsgálva megerősíthetik, hogy július 13-a – a rezsicsökkentés részleges eltörlése – után jelentősen megnőtt az érdeklődés a szigetelőanyagok iránt.
Idén még belefér a hőszigetelés
A munkákba még belevágóknak jó hír, hogy a hőszigetelés – bár erősen függ az időjárástól – akár késő őszig is elvégezhető. Amennyiben nem esik +5 Celsius fok alá a hőmérséklet (éjjel sem!), úgy a külső homlokzati hőszigetelés is megoldható. Nem lehet kevesebb sem a burkolandó felület, sem a szigetelőanyag hőmérséklete sem, ugyanis az éjjel átfagyott anyag, a lehűlt fal nem alkalmas a munkára még akkor sem, ha napközben enyhébb az idő.
A hőszigetelő anyagok szentháromsága
Akár értéknövelő, akár rezsioptimalizálási szándékkal fogunk hozzá egy épület külső beburkolásához, érdemes áttekinteni a lehetőségeket. „A legtöbben az elégtelen termékismeret és a tervezés hiánya miatt választanak rossz megoldást – mi abban vagyunk érdekeltek, hogy mindenki azt a terméket válassza, amire az épülete adottságai alapján valóban szüksége van” – mondja Juhász Attila, hozzátéve: „Fontos, hogy vásárlás előtt megismerjük a szóba jöhető hő-és hangszigetelő anyagokat, alapanyagokat, tulajdonságaikat, előnyös jellemzőiket!” – mondja Juhász Attila. A szakértő segítséget kihasználva, most összeszedtük a legnépszerűbb alapanyagokat – előnyeikkel és hátrányaikkal egyetemben.
Polisztirol
A legnépszerűbb külső szigetelőanyag a piacon az expandált polisztirol, vagyis az EPS.
Előnye, hogy könnyen szállítható, vágható, formázható, elhelyezhető. Kitűnő, tartós hőszigetelő képességgel rendelkezik a vastagság függvényében.
Hátránya, hogy párazáró tulajdonsága van, ezért gondoskodni kell a lakás megfelelő szellőztetésről, szellőztető rendszerről, így a páradús levegő távozása nem csupán a falak páraáteresztő képességétől függ majd.
Létezik szürke színű, grafitos polisztirol, mely még hatékonyabb megoldást biztosít. Ennek a grafit adalék révén 20-30 százalékkal jobb a hőszigetelő képessége a fehér EPS-nél. A népszerű 10 cm vastagú grafit homlokzati hőszigetelő lemez bruttó 4700 Ft/m2 ártól (2022. szeptemberi adat), a 15 cm-es bruttó 6900 Ft/m2 ártól található meg jelenleg a piacon.
A lábazathoz érdemes XPS-t, azaz extrudált polisztirolt használni, ami jóval nagyobb keménységű, mint a hagyományos, és vízzáró tulajdonságokkal is rendelkezik. Egy 10 cm-es XPS lemez esetén bruttó 6800-9500 forint anyagárral kalkulálhatunk négyzetméterenként.
Bármelyik polisztirolt választjuk, nem hagyhatjuk fedőréteg nélkül, különben tűzveszélyes, besárgulhat, sérülhet.
Kőzetgyapot
A kőzetgyapot igazán rászolgált a népszerűségre. Természetes anyagból készül, tartós, és remek hő- és hangszigetelő. Kiváló páraáteresztő, nem utolsó sorban pedig éghetetlen. Különböző változatai sokoldalúan felhasználhatóak, nem csak homlokzat, de még válaszfalak, álmennyezet, magastető, tetőterek, padlások, tehermentes födémek, padló szigetelésére is.
Családi házban élőknek ilyen energiaárak mellett nem csak a homlokzatot, de a padlásfödémet is érdemes leszigetelni, akár utólag is. Mivel a meleg levegő felfelé száll, ezért a padlásfödém szigetelése jelentős, akár 20-30%-os megtakarítást is eredményezhet.
Padlásfödém szigeteléséhez 10 cm-es kőzetgyapot lemezt találunk már bruttó 2000 forintos négyzetméter ártól, 15 cm-es változatban bruttó 3400 forinttól.
Üveggyapot
Az ásványgyapotok másik fajtája, az üveggyapot is környezetbarát szigetelőanyag. Méltán népszerű az egész világon, mert éghetetlen, hő-és hangszigetelő tulajdonsága kiváló. Beltéri felhasználásra való. Kiválóan alkalmazható könnyűszerkezetes házak falainak szigetelésére, illetve födémek, válaszfalak, tetők szigetelésére.
Jelenleg egy 10 cm-es vastagságú üveggyapot szigetelés négyzetméteréért bruttó 1400-3200 forintot kérnek a kereskedők, a 15 cm-es vastagságú változatért bruttó 3800-5700 forint között.
És ki fogja elvégezni a munkát?
A szakember szerint az egy dolog, hogy most még találni megfizethető árfekvésű hőszigetelő anyagot, de nem szabad megfeledkezni a munkálatok másik fontos részéről: a kivitelezésről és az azt elvégző munkaerőről. Most ugyanis még nehezebb szakembert találni, főleg olyat, aki minőségi munkát ad ki a keze alól. „Nagyon valószínűtlen, hogy az a brigád, aki azonnal tud kezdeni, jó munkát fog végezni – persze lehetnek kivételek, de mi azt látjuk, hogy egy kipróbált, hosszú évek óta szépen dolgozó kivitelezői iroda komolyan be van táblázva – főleg most. A munkadíjak persze most is a keresletet követik, így egy polisztirolos homlokzati szigetelés esetén: nettó 8-10000 Ft/m2-es áron alakul, míg ugyanez kőzetgyapot estén színezés nélkül nettó 10-12000 Ft/m2 környékén számolható.”
Érdemes tehát mihamarabb dönteni a szigetelésről, amely befektetés hosszútávon mindenképp megéri, hiszen az energiatakarékos otthonok nem csak a pénztárcánkat, de a környezetet is kímélik.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!