Országtól függetlenül elmondható, hogy az elmúlt hónapok történései részben vagy egészében, de mindenképpen alakítottak a mindennapjainkon: emberek millióinak élete korlátozódott a négy fal közé, ezzel együtt pedig átformálódott maga az otthon fogalma is. Vajon milyen hatással lesz a járványhelyzet a jövő otthonaira?
Egyre több ország intézkedései között szerepelnek a korlátozások feloldására irányuló rendeletek, ám kétségtelen, hogy a járvány időszaka nyomot hagyott és hatással lesz az otthonunkhoz fűződő viszonyunkra.
Gondoljunk csak bele, hogy az elmúlt időszakban hány szempont szerint kellett újragondolnunk a lakásunk kialakítását, berendezését, hiszen bizonyos esetekben nem csupán munkahellyé, hanem iskolává, óvodává, vagy épp edzőteremmé és a családi, egyéni kikapcsolódások helyszínévé is vált. Központi kérdéssé vált, hogyan tehetjük a rendelkezésünkre álló négyzetmétereket még kihasználtabbá, kényelmesebbé, valamint nem utolsósorban biztonságosabbá és egészségesebbé. A szakemberek feltevései szerint hosszú távon kell gondolkodnunk, hiszen a közeljövőben mindez várhatóan újra megismétlődhet.
Ezt fejtegette nemrég a Houzz lakberendezési magazin is, akik francia, spanyol és olasz – tehát a járvány által leginkább sújtott országokból származó – építészeket kérdeztek meg arról, hogy mit gondolnak: hogyan alakíthatja át a koronavírus az otthonainkat?
1. Multifunkcionalitás és sokoldalúság
Iroda, iskola és a szabadidő eltöltésének színtere – életünk valamennyi területe szinte egyik napról a másikra az otthonunkban kapott helyet. A szakemberek szerint éppen ezért a jövő lakásainak könnyen átalakíthatóvá kell válnia, egyetlen tér ugyanis számtalan szerepet betölthet: egy szoba egyszerre több tevékenységünknek is helyet adhat, a munkahelytől kezdve az edzőteremig bármi lehet a napszaknak megfelelően.
2. A kültéri egységek felértékelődése
A legapróbb erkély is hatalmas jelentőséggel bírt az elmúlt időszakban: sokunk ekkor fedezte csak fel, mekkora kincset is jelent akár néhány négyzetméter plusznyi terület, ahol biztonságban és gond nélkül kapcsolódhat a kinti világhoz. Az #együttaLakáskultúrával sorozatunkban megszólaltatott szakemberek közül Szabó Róbert lakberendező említette egy barátja példáját, akik igazán a korlátozások idején fedezték csak fel a lakásukhoz kapcsolódó erkélyük előnyeit, és alakították át tárolóból a családi vacsorák színterévé.
A szakemberek a jövőben olyan otthonokat vizionálnak, ahol szinte valamennyi helyiség kapcsolódik a kültérhez, akár tetőteraszok, akár erkélyek, akár hatalmas, faltól falig érő ablakok és ajtók formájában. Az otthonok belső terei egyre inkább kültérré alakulnak – hangsúlyozza Frédéric Ganichot, az olasz Tommaso Giunchi azonban még tovább megy ennél: barátai és ügyfelei közül ugyanis többen leszögezték, hogy soha többé nem akarnak olyan helyen élni, amelynek nincs legalább egy aprócska kültéri része.
Hasonlóan fontossá válhatnak helykihasználás és a kint töltött idő tekintetében a lakó- és társasházak tetői és az itt kialakított teraszok, közösségi helyek is. Fontossá válik a jövőben, hogy valamennyi lakóegység számára biztosított legyen egy minimális mennyiségű zöldterület, amely nem szabadna, hogy beleszámítson az ingatlan eladási vagy bérleti értékébe. Különösen érdekes lehet mindez a nagyvárosokra nézve, ahol az utcák szélessége és a házak tájolása lehetetlenné teszik, hogy egyáltalán az eget láthassák az itt élők.
– A 21. századi városépítészet igazi forradalma nem az lesz, hogy távol tartsák a városközpontoktól a járműveket, hanem hogy a legközpontibb helyeken is garantálják a zöld területeket – véli Moisés Royo.
3. A vírusok megfékezése az építészet feladata is lesz
A vírusok terjedése esetében mindig problémát jelentenek a sűrűn lakott nagyvárosok, amelyek valódi gócpontoknak számítanak ebből a szempontból. Ezt a jövő építészetének is szem előtt kell tartania, és megoldásokat kell kínálnia a problémákra – vélekednek a szakemberek.
Ezek egyike a tiszta levegő biztosítása lesz: hamarosan már csak azért nyitjuk ki ablakainkat, hogy meg tudjuk tisztítani a külső részeit is. Egyre elterjedtebbek lesznek a mechanikus szellőztetőrendszerek, amelyek nemcsak a megfelelően tisztított, szén-dioxid-csökkentett levegőt biztosítanak az otthonokban, de segítenek kiszűrni a levegőből a cseppfertőzés útján terjedő vírusokat is.
Átértékelődhetnek az előterek is. Egyes ajánlások szerint ugyanis sokat tehetünk otthonunk tisztaságáért, egészségéért és a vírusok távol tartásáért, ha már a lakásba belépés előtt levesszük a cipőnket, a kabátunkat, táskánkat, esernyőinket, stb. Ezek tárolásához és kényelmes levételéhez van szükség egy térre, amely egy amolyan köztes részként működik az utca és az otthonunk között.
Fontos szempont továbbá a ház tervezése során felhasznált anyagok kiválasztása is: lényeges, hogy az otthonunk felületei segítsenek bennünket a vírusok megfékezésében, könnyen tisztíthatóak és a szennyeződéseket taszító tulajdonságokkal rendelkezzenek.
Végül, de nem utolsósorban nem lehet elmenni a technológiai újítások otthonunkba építése mellett, amelyek által a közösen használt terek biztonságosabbá válhatnak. Ilyen lehet például az arcfelismeréssel vagy hangvezérléssel működő ajtók használata, amelyek által nincs szükség érintésre vagy kézi vezérlésre.
4. Az otthon, ahol jól érezhetjük magunkat
Talán sosem volt még annyira fontos, hogy jól érezzük magunkat otthon, mint most. Az elmúlt időszakban sokunk fedezte fel újra a lakását, gondolta és rendszerezte újra a tereit annak megfelelően, hogy azok még praktikusabbak, kényelmesebbek legyenek, hogy még inkább kiszolgálják a mindennapokat, nem mellesleg pedig örömmel töltsön el azok látványa, atmoszférája.
Erre reflektál az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapott, úgynevezett „emocionális dizájn”, amely szerint a minket körülvevő terek, azok színei, fényei, formái mind meghatároznak minket, a hangulatunkat, ezt kihasználva pedig a tervezők is arra törekednek, hogy az általuk megalkotott tér hasson ránk, és nyugodtabbá, boldogabbá tegyenek minket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!