Király Adrienn és Szalai Bálint közös stúdiójának első kollekciója érzékenyen vegyíti a kézműveshagyományokat a kortárs dizájn eszköztárával, új piaci lehetőségeket és egyfajta közösséget is teremtve az alkotók számára. Az itthon. alapítóival beszélgettünk.
Hogyan kezdtetek el közösen dolgozni?
Király Adrienn: Mindketten a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végeztünk formatervezőként, már ott is voltak közös projektjeink. Régóta rálátunk és hatással vagyunk egymás munkájára.
Szalai Bálint: Hasonló elvek szerint viszonyulunk a világhoz, a személyiségünk is jól passzol egymáshoz, ezért szinte természetes, hogy együtt dolgozunk.
Szép gondolat áll az első kollekciótok mögött.
SZ. B.: Ezt a sorozatot vajdasági kézművesekkel és kisiparosokkal közösen hoztuk létre. A környéken manapság jelentős az elvándorlás, amely főleg a szakképzett réteget érinti. Reméljük, ha kismértékben is, de lassíthatjuk a folyamatot, esélyt adunk, hogy az emberek itt maradjanak, és azzal foglalkozzanak, amit szeretnek és amihez értenek.
K. A.: Bálint Adáról, a Vajdaságból származik, erős a személyes kötődése, és fontos számára, hogy valamilyen módon hasznára legyen szülővárosa közösségének.
SZ. B.: Tervezőként nagyra becsüljük a helyi kézművesek szaktudását, ezért is hívtuk őket közös alkotómunkára. Megpróbálunk minél szélesebb piaci lehetőségeket biztosítani nekik, és reméljük, hogy számukra szintén inspiráló az együttműködés. A projekt emellett persze a hagyományos módszerek fenntartásáról és újraértelmezéséről, illetve a tervezők és mesteremberek kapcsolatáról is szól.
Milyen tárgyak találhatók a sorozatban?
K. A.: Az első darabok egyszerű hétköznapi tárgyak, lakáskiegészítők, vannak köztük fatálcák, sodrófák, kerámiatányérok, vázák, egy fonott vesszőből készült kis ülőke és tároló. A formavilágukat a paraszti tárgykultúra inspirálta. A józanság, az egyszerűség volt a vezérfonal a kollekció tervezésekor.
Hogyan találtátok meg azokat a helyi kézműveseket, akik részt vettek a munkában?
SZ. B.: Jelenleg egy kosárfonóval, egy faesztergályossal és egy kerámiamanufaktúrával dolgozunk együtt, de szeretnénk szélesíteni és színesíteni a palettát. Az indulás előtt több műhelyt is felkerestem, és a kollekciót azoknak a szaktudására építettük, akik nyitottak voltak az együttműködésre. A faesztergályos régi családi ismerős, tudtam, hogy mivel foglalkozik, ismertem a munkáit. Emellett kapunk sok ajánlatot, javaslatot is.
K. A.: Talán a kosárfonó Mihályhoz jutottunk el a legkalandosabb úton. Péterréve utcáin kérdezősködtünk a járókelőktől, mert hírből hallottuk, hogy a faluban még találni olyanokat, akik ezt a mesterséget űzik.
Törekedtek a fenntarthatóságra. Ez mit jelent a márka esetében?
SZ. B.: Egy társadalmilag felelős brandet akartunk létrehozni, aminél alapvető a fenntarthatóság. Az itthon. tárgyai a Vajdaságban készülnek, lehetőség szerint helyi, környékbeli, természetes alapanyagokból.
K. A.: Nagy értéknek tartjuk például, hogy a kosárfonó maga termeszti a kosarak alapanyagát, ő gondozza a vesszőt szolgáltató növényeket. Persze ez azzal jár, hogy lassabban dolgozik, időt igényel az alapanyag előkészítése is. A faesztergályosunk pedig a tárgyak feketítéséhez egy száz százalékban természetes eljárást alkalmaz, az ebonizálást, amelynek lényege, hogy a fát saját savtartalma színezi gyönyörű sötétre. Ételbarát, ugyanakkor egyedi megoldás. Szerintünk ezektől az izgalmas részletektől még különlegesebbek és értékesebbek a tárgyak.
Részt vettetek tavaly a Határtalan Design kiállításon. Milyen élményeket, tapasztalatokat szereztetek?
SZ. B.: A járvány miatt sajnos rengeteg rendezvény elmaradt, ezért kifejezetten örültünk, hogy ez az esemény megvalósult. Óriási élmény, hogy egy gyönyörű helyszínen, a Kiscelli Múzeum Templomterében, más – inspiráló – alkotókkal közösen szerepelhettünk, az pedig különösen megtisztelő, hogy elnyertük a Határtalan Design Díjat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!