Hazánkban évente körülbelül 250 000 háztartási baleset történik. Pedig némi odafigyeléssel és néhány szükséges biztonsági eszköz beszerzésével jelentősen csökkenthetjük a kockázatot.
Az elővigyázatosság különösen fontos azokban az otthonokban, ahol kisgyerekek is vannak a családban.
Megfelelő világítás
A lámpabura a túl nagy teljesítményű villanykörtétől forróvá válik, sőt, akár ki is gyulladhat. A világítótesteken ma már kötelező feltüntetni, hogy legfeljebb hány wattos égő használható hozzájuk. Vásárláskor részesítsük előnyben az energiatakarékos körtéket!
Csatlakozóaljzat
A kisgyerekek kíváncsiak, mindent meg akarnak fogni, tapintani. Sajnos az apró ujjacskák a dugalj nyílásaiba is beleférhetnek, illetve bedughatnak oda áramot vezető tárgyakat. Ezért az általuk elérhető konnektorokba helyezzünk biztonsági dugót, és időnként ellenőrizzük, nem húzta-e ki valamelyiket a gyermek.
Takarítószerek
Bizony nem szerencsés, ha a vegyszereket a lakás különböző helyiségeiben tároljuk… Tegyük ezeket egy helyre, mondjuk műanyag vödörbe vagy füles tárolódobozba! Egyrészt így egyszerűbb lesz egyik helyiségből a másikba cipelni, másrészt közben nem ejthetjük le a flakonokat, ezáltal a tartalmuk sem ömlik a szőnyegre vagy a parkettára. Ráadásul a gyerek elől is könnyebb elzárni, ha minden egy helyen van. Vegyszer használatakor húzzunk gumikesztyűt!
Elektromos gépek
Nem csak a működésben lévő kenyérpirító, vasaló vagy hősugárzó ontja a meleget, hanem a tévékészülék és a számítógép is. Ezeket, elővigyázatosságból, soha ne tegyük könnyen éghető anyagok közelébe. Vasalás, kenyérpirítás után mindig várjuk meg, hogy a készülék kihűljön, és csak utána rakjuk a helyére!
Növények
Vannak olyan szobanövények – ilyen például a buzogányvirág, vagy a szobai ciklámen –, melyek mérgezőek. Ezeket minden esetben tartsuk távol a gyerektől, és a háziállatoktól. A kicsik szobájába soha ne tegyünk ilyen példányt, de a nappaliban, vagy bármilyen más helyiségben is csak olyan helyre állítsuk, ahol a gyerek nem érheti el.
Bútorok
Talán furcsán hangzik, de nemcsak a vegyszerek, elektromos berendezések okozhatnak bajt, hanem bizony a bútorok is. Igaz, ezek csak abban az esetben, ha nem megfelelően szereljük fel, illetve össze őket. Mindig ügyeljünk arra, hogy biztonságosan rögzítsük a falra a polcokat, szekrényeket, stb. Illetve már a gyerek egész kicsi korától kezdve következetesen, minden alkalommal szóljunk rá, ha fel akarna mászni valamelyik bútorra. A lépcsőfeljárókhoz érdemes védőrácsot, az asztalsarkokra pedig sarokvédőket felszerelnünk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!