A Valentin-napi ajándékozás szokását csak a közelmúltban vettük át az angolszász országokból, de február 14., azaz Szent Bálint napja nálunk is régóta jeles dátum: a népi megfigyelések szerint ekkor térnek vissza a turbékoló vadgalambok és választanak párt a madarak. Ez a nap a szerelmesek ünnepe, de szeretteinket is meglephetjük valamilyen aprósággal.
Rózsát a kedvesnek!
Valentin-napon változatlanul a vörös rózsa a legkelendőbb, de sokan vesznek fehéret, sárgát és rózsaszínt is, ha azt kedveli a párjuk.
Nem árt tudni, hogy a kereskedők jóval Valentin-nap előtt a holland virágtőzsdéről, vagy újabban közvetlenül Kenyából, Dél-Afrikából, Equadorból szerzik be az árut. Ezekben a távoli országokban a termesztők a rózsákat szedés után osztályozzák, majd kötegelve 12 órára 5-10 fokos hűtőkamrákba teszik, hogy lelassítsák a nyílást.
Vásárlási tanácsok
Érdemes alaposan szemügyre venni a hosszú utat megtett virágokat, mielőtt kifizetnénk értük az ilyenkor igencsak busás vételárat.
A vágott rózsa otthon akkor fejlődik ki szépen a vázában, ha a bimbó már annyira kifejlődött, hogy sejteti a virágszínt. Finoman tapogassuk meg a bimbót: feszesnek kell lennie. Ha túl puhának érezzük, akkor a rózsa már nem friss.
Kérjünk engedélyt az eladótól, hogy a szár vágási felületét is megnézhessük: ha sötét, akkor rosszul kezelték, vagyis nem vágták vissza, ezért a virág gyorsan hervadásnak fog indulni.
Figyeljük meg a csészelevelet is: a friss rózsán körbeöleli a sziromlevelet. A lefelé pöndörödő csészelevél arról árulkodik, hogy a bimbó a hűtés miatt nem nyílt még ki.Az sem mindegy, melyik napszakban vásárolunk. Reggel előfordulhat, hogy előző napi virágot kínálnak, ezért jobb a kora délután, amikor még van választék.
Frissen tartó trükkök
Mielőtt vízbe tennénk a rózsát, távolítsuk el az alsó leveleket, mert ezek a vízbe érve rothadási folyamatot indítanak el. Egy éles késsel vágjunk le a szárból ferdén egy centit, majd állítsuk a virágot jéghideg vízbe, amelyet naponta cseréljünk frissre. A szárat is mindennap vágjuk vissza. Ne tegyük a vázát közvetlen napra vagy huzatba!
Fontos, hogy a vázában sok víz legyen, máskülönben a virágfej órákon belül lekonyul. Ha a rózsaszál még friss, fektessük a mosdóba, majd engedjünk rá annyi hideg vizet, hogy teljesen ellepje, és pár órán belül magához tér. Ha nem akar feléledni, vágjuk vissza a szárát a víz alatt. (A levegőn visszavágott rózsa szárába légbuborékok kerülhetnek, amelyek gátolják a víz felszívását.)