1975-ben Rubik Ernő szabadalmi igényt jelentett be egy játékra, amit eredetileg a térbeli mozgások szemléltetésére alkalmas oktatási segédeszköznek szánt.
A nagy játékgyártók nem hittek a kocka sikerében, mert úgy vélték, kevesen tudják majd kirakni – de gyorsan bebizonyosodott, hogy annak is örömet okoz a játék, aki nem boldogul vele. Egyedül az Ideal Toy Company szavazott bizalmat a találmánynak, a cég 1980-ban bele is vágott a forgalmazásba. Már az első évben 30 millió darabot adtak el a játékból, a gyártósorok alig bírták a tempót.
Az akkori keleti blokk gyakorlatával ellentétben a feltaláló maga is részesült a profitból, ami különösen érdekes, mert például Alekszej Pazsitnov, a Tetris megalkotója jó ideig semmit sem kapott találmánya bevételből. Ám Rubik nem bódult el a millióktól, csupán régi 500-as Fiatját cserélte le.
A gyártás megkezdésétől számított két éven belül több ország az Év Játékának választotta a közkedvelt kockát, sőt megtartották az első világbajnokságot, és – talán kicsit Gábor Zsazsa promotálásának köszönhetően – az ikonikus tárgy helyet kapott a New York-i Modern Művészetek Múzeumának dizájnműhelyében is. Eddig több mint 350 millió darabot adtak el belőle, a negyvenedik születésnapját pedig világszerte megünnepelték.
A híres játék feltalálója a világháború idején, 1944. július 13-án született. Édesapja, idősebb Rubik Ernő repülőgép-tervező volt, nem csoda, hogy fia is hasonló útra lépett. Már tizenévesen komolyan érdeklődött a festészet és a szobrászat iránt. 1967-ben építészmérnökként végzett a BME Építészmérnöki Karán, majd szobrászatot és belsőépítészetet tanult az Iparművészeti Főiskolán.
1982-ben főszerkesztője lett az …És játék című lapnak, majd megalapította a Rubik Stúdiót, ahol a játékok mellett különféle bútorokat tervezett. 1990-től a Magyar Mérnök Akadémia elnöke, az intézmény keretein belül hozta létre a Rubik Nemzetközi Alapítványt, tehetséges fiatal iparművészek és mérnökök támogatására.
A mindenki által ismert kockán kívül ő tervezte a Kígyó, a Bűvös négyzet és a Rubik-gömb nevű játékokat is, ám ezek sikere meg sem közelítette elődjükét. Alkotója szerint a kocka azért lett olyan népszerű, mert egyszerűsége ellenére összetett játék, amely egybekapcsolja a rendet a káosszal.
A tervező mindig is féltve őrizte privát szféráját, magánéletét nem tárta a nyilvánosság elé. A mai napig visszavonultan él feleségével, Hégely Ágnessel. Fia, Rubik Ernő Zoltán zeneszerző, jazz-zongorista. Már nem tanít, ideje nagy részét a kutyáival és a kertjében tölti, stúdiójában pedig számítógépes játékprogramok fejlesztésével és építészeti szakkérdésekkel foglalkozik.
Örök érvényű mondását érdemes szem előtt tartani: „Csak egy szabadság létezik: ha azt csinálhatod, amit szeretsz és amihez tehetséged van.”
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!