A graffitigyűjtő Etelka 25 éve él Amerikában, és rajong az utcai falfestményekért. Tekintélyes gyűjteményében legalább 1300 felvétel található.
Graffitigyűjtő? Az meg micsoda? A témában korábban már megjelent egy cikkünk, ebben bemutattuk Etelkát, azt a magyar hölgyet, aki fáradhatatlanul rója New York utcáit és fotózza a graffitiket. S hogy miért teszi mindezt? Amerikában egyre többen ismerik el, hogy az utcai falfestmények művészeti értéket képviselhetnek – ezt ő is így gondolja. Csakhogy ezek az alkotások nem feltétlenül maradnak fenn hosszú ideig. Etelka fotói viszont megőrzik őket az utókornak.
Már rég nem falfirka
A graffiti jellegzetesen városi művészeti forma, leggyakrabban házfalakon, kerítéseken jelenik meg. „A profi alkotók ma már megrendelésre és engedélyek birtokában festenek. Kezeik alól izgalmas, változatos, szemet gyönyörködtető vagy épp elgondolkodtató munkák kerülnek ki, gyakran aktuális üzenettel. Ha a világot nem is változtatják meg ezek az alkotások, szebbé és érdekesebbé tehetik életünket.” – magyarázza Etelka, aki az ELTE bölcsészkarán végzett és világéletében rajongott a művészetekért. Amióta pedig Amerikában él, szívügye a falfestés műfaja, graffitigyűjtő lett. Az alábbi sztorit is azért említette nekünk, hogy bizonyítsa: ez az egész már rég túllépett a falfirka kategórián…
Perre mentek a falfestők: 6,7 millió dollárt kaszáltak
Queens Long Island City negyede alig néhány évvel ezelőtt afféle szabad művészeti műhely volt. Hétvégenként rengeteg látogatót vonzott a graffitisek szabadtéri tárlata. Azonban 8 évvel ezelőtt egyetlen éjszaka alatt lemeszelték a korábbi 20 évben elkészült összes falfestményt. Az alkotóknak esélyük sem volt arra, hogy megmentsék vagy legalábbis dokumentálják munkáikat, ezért beperelték az akcióért felelősöket. Nem akármilyen eredmény született: a bíróság 21 művésznek összesen 6.7 millió dollárt ítélt meg kárpótlásként. Precedens értékű döntés volt. Az egykori szabadtéri tárlat helyén ma luxus lakóépületek húzódnak…
Ezúttal is bemutatunk néhány utcaművészeti alkotást:
1. Imádlak, New York
Kevesen tudják, hogy a New York egyik jelképévé vált férfialakot ábrázoló tűzfal-graffiti eredetileg Párizsban bukkant fel először. Alkotója “Heart Vandal” (“Szívvandál”) néven futó utcaművész 2012-ben, illegálisan festette föl egy óránál is rövidebb idő alatt. New Yorkban már könnyebb dolga volt, nem kellett titkolóznia, pláne, hogy a műbe beleszerkesztette az 1976-ban létrehozott I love NY logót.
2. Nagyfülű 10 éves kislány
A 10. szülinapra készült falfestményen nem a torta, hanem a kislány fején az óriási fül tűnik fel először mindenkinek, és ez nem véletlen. Alkotója egyenesen ezt a “nagy fül” karaktert találta ki magának, ez a legtöbb képén visszaköszönő elem. A kép a művész egyik barátjának kislányát ábrázolja, aki zsenge kora ellenére maga is művészként bontogatja szárnyait.
3. Agancsos nő lila ibolyák közt
A növényi és állati részletek egymásba illesztése miatt azonnal magára vonja a figyelmet ez a festmény. Feltűnő színei, különösen a kékek és lilák árnyalatai igazán magával ragadóak. A kép a @thebushwickcollective fennállásának 10. évfordulójára készült, üzenete pedig mindent elárul az alkotó életfilozófiájáról: “Work hard, play hard, do good, be good” (Dolgozz keményen, játssz keményen, jót tegyél, jó legyél”).
4. Békával táncoló elefánt
Talán nem sokan találnák ki, hogy a „Tangó” című, vicces hangulatú képet egy kínai származású művésznő festette erre a közösségi házként működő épületre. Játékos, szeszélyes, leleményes képei kórházakról, iskolákról, éttermekről köszönnek vissza szerte a városban.
5. Zöld fejű nő a sörözőhöz
„Egy népszerű Brooklyn-i sörkert előterét díszíti ez a sejtelmes női arcot ábrázoló absztrakt festmény. Stílusosan néhány szál komlófej keretezi az alakot, egyértelmű jelzést adva arra, mi vár a falon túl a betérőre” – vélekedik a graffitigyűjtő.
6. Felemás női szempár
Ez a festményt az előbb már említett Brooklyn-i sörkert belső udvarában találta a magyar gaffitigyűjtő. A lélek mélyéig hatoló tekintet már belépéskor magára vonzza a figyelmet, vélhetően ezt a hatást váltva ki: Húha, erre inni kell…
7. Hello, Picasso!
Az impesszionista hangulatú falfestmény egy iskola udvarán található Brooklynban, nem messze a Prospect Parktól, melyet Olmstead &Vaux tervezett. Azt kell tudni erről párosról, hogy ők tervezték a Central Parkot is. Örvendetes, hogy ez a kép 2018 augusztusa óta épen és egészben megmaradt…
Nézzük meg csak közelebbről ezt a falfestményt!
Igazán izgalmas részleteket rejt:
„Mi ez, ha nem művészet?” – zárja a témát Etelka, a megszállott graffitigyűjtő.