Napjainkban talán nincs is olyan háztartás, ahol ne akadna pár porcelántárgy. Ám volt idő, amikor ezeket aranyárban mérték!
Hogyan készül?
A porcelán előállításához szükség van kaolinra (fehérre égő agyag), amihez földpátot és kvarcot adagolnak, majd vízzel elegyítik. A megformázott tárgyat előbb 800, aztán a mázzal 1400 °C-on ismét kiégetik. A porcelánkészítés őshazája Kína. 1368 után, a Ming-dinasztia idején a császári műhelyekből pazar csészék, tálak, vázák kerültek ki. Az első kínai porcelántárgyakat a keresztes lovagok hozták magukkal Európába, ám a hófehér, kecses darabokat sokáig aranyárban mérték.
Amikor a földrajzi felfedezések révén a XVII. században Európában is elterjedt a kávé, tea, kakaó fogyasztása, új tárgyakra volt szükség, hiszen itt addig nem ismerték a forró italokat. Európában a keményporcelán-gyártás titkára csak 1707 körül jött rá egy német alkimista, Johann Friedrich Böttger. 1710-ben ezen felfedezés vezetett a meisseni porcelángyár megalapításához.
Hazai remekművek
Herendi
A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. ősét Stingl Vince alapította 1826-ban. 1839-ben Fischer Mór komoly tőkével betársult, majd 1840-től egyedüli tulajdonosként vitte tovább a vállalkozást. 1851-ben a londoni világkiállításon a gyár termékei óriási sikert arattak. Ekkor rendelte meg Viktória királynő a róla elnevezett káprázatos, lepkékkel, virágokkal díszített étkészletet.
Zsolnay
A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. története 1853-ig nyúlik vissza, amikor Zsolnay Miklós a lukafai keménycserép-manufaktúrából megalapította a Zsolnay Kemény cserép Manufaktúrát. 1854-ben üzemét fia, Ignác nevére íratta. A tőkehiánnyal küzdő műhely azonban, ígéretes termékei ellenére, nem tudta felvenni a versenyt a konkurenciával. Az üzemet Zsolnay Vilmos mentette meg, aki 1865-ben vette át bátyjától annak vezetését. A neki és gyerekeinek köszönhető újításoknak, főként az egyedülálló eozinmáznak hála, a gyár megmenekült az elárverezéstől, és az itt készülő tárgyak elindultak a világhír felé.
Milliárdos műkincs a padláson
Ki ne álmodozna arról, hogy egyszer kincset talál? Nos, egy angliai testvérpárnak sikerült a lehetetlen: elhunyt szüleik padlásán, takarítás közben, egy 1740-es években készült, 40 cm magas kínai vázára leltek!
A szakértők a Csing-dinasztia idejéből származó műtárgy értékét 1 millió fontra taksálták, ám a nyertes licitáló végül rekordáron, 53,1 millió fontért, vagyis több mint 19 milliárd forintnak megfelelő összegért vitte el a különleges darabot.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!