A budapesti A15 villa és a szolnoki Várkapu Látogatóközpont tervezői vehették át az Év háza pályázat szakmai zsűrije által odaítélt díjait.
Az Év háza című szakmai pályázaton családi ház, kis társasház, valamint középület kategóriában oszt ki fődíjat a zsűri. Emellett két szakmai és további 5 támogatói díj odaítéléséről is dönt. Sőt, a szervezők harmadik éve a közönség véleményét is megkérdezik.
A pályázatot évről-évre a Magyar Építész Kamara, a Magyar Építőművészek Szövetsége szakmai védnökségével írják ki. Fenntartását az építőipar legnagyobb gyártóinak együttműködése és támogatása teszi lehetővé. Idén 20 középület és 25 családi ház került az elismert szakemberekből álló zsűri asztalára.
A családi ház kategória nyertese: A15 villa, Budapest
Családi ház kategóriában a fődíjat idén Fazekas Katalin DLA és Vilics Árpád a téglaburkolatos, elegáns A15 villa tervezéséért kapta.
Fernezelyi Gergely DLA, Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építész a svábhegyi villáról mondott értékelésében így fogalmazott: „A Kettőpera Stúdió munkája gondos alapossággal és a környezet, illetve a megrendelő iránti érzékenységgel készült. Fazekas Katalin és Vilics Árpád épülete stílusosan és kifinomultan ötvözi a nemzetközi építészeti trendek friss lendületét a helyszínre jellemző anyaghasználattal és tömegével elegánsan idézi meg a környezet meghatározó villáinak világát. A házat érett építészeti gondolatok izgalmas sűrűsége és részleteiben kérlelhetetlen igényessége emeli ki a többi magasszínvonalú kortárs épület közül.”
A középület kategória nyertese: Várkapu Látogatóközpont, Szolnok
A legjobb középületért járó díjat Álmosdi Árpád, Csendes Monika és munkatársaik Szabó Gabriella, Balogh Tóth Anna a szolnoki Várkapu Látogatóközpont tervezőinek ítélte oda a neves zsűri.
A szolnoki Várkapu Látogatóközpont értékelését a zsűri képviseletében Szoják Balázs, az Év háza díj alapító kurátora mondta el az eseményen. „A vár, a nyomainak hiánya ellenére, konkrét formai emlékek nélkül, de a mai szolnoki identitás élő része és igénye maradt. Ennek az eltűnt múltnak a megidézését láthatjuk a történelmi árvízvédelmi falakban, a várszerű formálásban. Az új látogatóközpont létesítésekor őszinte, tiszta és mai elemekkel formáltak az alkotók. Kemény határt szabtak maguknak a bizonytalan múlt felé fordulásnak. Nem archaizálnak, hanem kortárs választ adnak építészetileg a feltett kérdésre. ”
7 épület kapott különdíjat
Az Év háza pályázat esetében a támogatói különdíjak is egytől egyig szakmai díjak, hiszen odaítélésükről szintén a zsűri dönt – ezúttal is 7 ilyen díj talált gazdára.
Fészek Református Óvoda, Debrecen – Biró Béla, Fodor Dániel, Kállay Ferenc és Nagy Béla munkája a Magyar Építész Kamara Szakmai Különdíját kapta.
Rónay sírkert (műemléki védelem alatt álló együttes) helyreállítása, Kiszombor – Sipos György munkája: a Magyar Építőművészek Szövetségének Szakmai Különdíját érdemelte ki.
Belvárosi Társasház átépítése, Pécs – Gyergyák Ákos DLA és Kozák Barnabás munkája: Leier Főtámogatói Különdíjat kapott.
Normafa Kapu Fogadóközpont, Budapest – Benczúr László és Weichinger Miklós munkája: Hella Támogatói Különdíjat érdemelt.
Kozmo Hotel és Társasház, Budapest – Draskóczy Gergely, Németh Tamás, Mészáros Gabriella, Bereczki Sándor, Szakolczai Alida munkája: Meva Támogatói Különdíjat kapott.
Bánáti + Hartvig Építész Iroda új irodaépülete, Budapest – Bánáti Béla, Hartvig Lajos DLA, Lőcsei Vera, Kiss Noémi munkája: Prefa Támogatói Különdíjat érdemelt.
Családi ház, Göd – Klobusovszki Péter DLA, Rose Balázs: Terrán Támogatói Különdíjat kapott.
Rendkívül erős volt az Év háza idei mezőnye
Az Év háza pályázat 2022 szakmai díjait mindkét kategóriában Szoják Balázs, a pályázat alapító kurátora és a zsűri elnöke, Noll Tamás, Ybl Miklós-díjas építész, a Magyar Építész Kamara egykori elnöke, adta át a legjobbnak ítélt épületek tervezőinek. A zsűri elnöke köszöntőjében a középület kategória idei rendkívül erős mezőnyét méltatta. Egyúttal hangot adott a zsűri azon véleményének, hogy a nehézségek ellenére az idei évben is sok kiemelkedő szakmai teljesítmény közül választhatták ki a legjobbakat.
Minden évben neves zsűri dönt
Nem túlzás azt állítani, hogy a hazai építészeti elismerések tekintetében az Év Háza Bíráló Bizottsága a legrangosabb szakmai grémium. A példamutató építészeti teljesítményeket értékelő zsűribe a hazai építészet legfontosabb szakmai szervezeteinek képviselői mellett minden évben meghívást kapnak az előző években Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek is.
A zsűri elnöki pozícióját Noll Tamás Ybl Miklós-díjas építész, a Magyar Építész Kamara egykori elnöke tölti be jelenleg. További társelnökök Dévényi Sándor DLA, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, az Év háza pályázat elnöki tisztét 4 évig ellátó szakember, valamint Dr. Hajnóczi Péter DLA, a Magyar Építész Kamara elnöke, Krizsán András DLA, a Magyar Építőművészek Szövetsége elnöke és Szoják Balázs építész, az Év háza díj alapító kurátora. A zsűri szakértő tagjai Tóth Balázs, okl. építész, az Építésügyi Minőségellenőrző Nonprofit Kft. szabványügyi és képzési témavezetője, valamint Dr. Tóth Elek, a BME címzetes egyetemi tanára, illetve a 2021-ban Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek: Erhardt Gábor, Erő Zoltán, Fernezelyi Gergely DLA, Lente András és Szőke László.
További információ: www.evhaza.hu
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!