A jogi nyelvezet nem éppen egyszerű, így elkélhet egy kis segítség. Ezért megmutatjuk, hogyan változtak az építési engedély szabályai!
Az egyszerű bejelentés bevezetése óta az ún. csonka HÉSZ (Helyi Építési Szabályzat) szabályai már hat alkalommal változtak, és 2023. január 1-jétől lépett életbe a hetedik módosítás. Lássuk miként egyszerűsödtek az építési engedély szabályai.
Az építési engedély rendelete
Az építési engedély az építkezéshez szükséges jogosítvány, amit az adott terület illetékességileg eljáró hatóságai bocsátanak ki. Minden olyan építkezés esetén szükséges kiváltani, amelyet a vonatkozó jogszabályok meghatároznak – nyilatkozta Dr. Porkoláb Réka, ügyvédnő.
Jogszabályi háttér
Az építésügyi hatósági eljárásokról, valamint a telekalakítási és építészeti-műszaki dokumentációk tartalmáról 37/2007. (XII. 13.) számú ÖTM-rendelet tartalmazza az építési engedélyezéssel kapcsolat jogszabályokat. A jogszabály többféle eljárási módot határoz meg, többek között most már az egyszerűsített építési engedélyhez kötött építményekkel kapcsolatos engedélyt is. Az építési eljárások rendszeresen változnak, így pl. a 300 m2 alatti összes hasznos alapterülettel rendelkező lakóépületekre csak az egyszerű bejelentési kötelezettség vonatkozik. A kiváltási folyamat megkönnyítése érdekében az engedélyhez kötött építmények listáját jelentősen csökkentették. Az engedély kiváltását a Kormányablak hivatalos oldalán, vagy az e-építési portál ÉTDR felületén lehet kezdeményezni.
Az egyszerű bejelentéshez kötött lakóépületek
Ebbe a kategóriába soroljuk azon létesítményeket, amelyek hasznos alapterülete nem haladja meg a 300 négyzetmétert. Az egyszerű bejelentés egy olyan lehetőség, amelyet a lakóépületek építésére vezettek be. A lehetőségek sorban bővültek, az egyszerű bejelentés minden építési tevékenységhez kapcsolódva kötelezővé vált. Az e-napló készítése a bejelentés első folyamatának lépése. Az építési hatóság helyett az építésfelügyeleti hatóság lép be a bejelentési folyamatába.
Bejelentés nélkül nem megy
Az építésfelügyelet hatóság tájékoztatja az eljárás keretében az illetékes jegyzőt, a területi szakmai kamarát, a telek tulajdonosát (amennyiben nem maga az építő). A hatóság ezután kiadja a hatósági bizonyítványt az épület megépítésének tényéről. Ezen bizonyítvány az eddigi 15 napos határidő helyett már az egyszerűsített eljárással 8 napra csökkent. Az épületre elkészített energetikai tanúsítványt az építési napló összesített lapját már nem szükséges ekkor benyújtani. Az engedélyhez szükséges hatósági bizonyítvány kézhezvételére akkor kerülhet sor, miután elkészült a 300m2-t meg nem haladó új lakóépület, illetve a meglévő bővítése. Ezen hatósági bizonyítvány igazolja, hogy a használatbavétel hivatalosan megtörtént, az épület minden tekintetben megfelel a hatóság által támasztott követelményeknek és az napi használatba vehető.
A „csonka HÉSZ” körébe tehát 2023. január 1. napjától az alábbi rendelkezések tartoznak:
1.) immár térképen jelölik, hol vannak az építési övezetek;
2.) megszabják, mennyi lehet a maximális beépítettség, maximális épületmagasság, minimális zöldfelület, illetve meghatározzák a járművek elhelyezését is;
3.) szabályozzák a telekalakítást – hogy meddig osztható az adott terület;
4.) rendelkeznek arról, hogyan építkezhetünk kiemelt fontosságú területek, például természetvédelmi területek közelében;
5.) meghatározzák a rendeltetési egységek, azaz az épületben kialakítható lakások, üzlethelyiségek számát.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!